foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Magistrát hlavního města Praha
Už 45. ročník prestižní soutěže SOČ – Středoškolská odborná činnost bude v pondělí 24. dubna pořádat Dům dětí a mládeže hlavního města ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem za podpory pražského magistrátu a ministerstva školství. Úspěch v této soutěži zajišťuje středoškolákům start vědecké kariéry a otevírá jim dveře k dalšímu studiu.
Jedná se o soutěž, která je určena všem typům středních škol. Jejím cílem je poukázat na znalosti a schopnosti žáků v jedné z osmnácti vědních oborů. Jedinou podmínkou k účasti je vypracování samostatné vědecké práce na zvolené téma a její následná obhajoba před odbornou porotou.
„Jsem rád, že Magistrát hlavního města Prahy podporuje soutěže jako je SOČ, při které si žáci mohou vyzkoušet vědeckou práci tzv. nanečisto před případným nástupem na vysokou školu. Prezentační dovednost považuji za jednu z klíčových kompetencí mladých lidi a tradice soutěže SOČ je toho této důležitosti důkazem,“ uvedl v tiskové zprávě Antonín Klecanda (STAN), radní pro oblast školství, sportu a volného času.
Letos se zúčastnilo 109 budoucích vědců
Slavnostní zahájení krajského kola pro Prahu je naplánováno na pondělí 24. dubna ve Velkém sále Karlínského Spektra Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy v 9 hodin. O půl hodiny později začnou obhajoby jednotlivých oborů.
Před členy odborných porot letos předstoupí 109 žáků ze 34 pražských středních škol. Ti nejlepší z nich postoupí do celostátního kola, které se bude konat 18. června v Plzni. Vítězové budou mít možnost se zúčastnit dalších prestižních soutěží, například České hlavičky, nebo reprezentovat republiku na mezinárodních soutěžích.
Psali jsme
Rekonstrukce bývalého hotelu InterContinental postoupila do další fáze. V rámci revitalizace samostatné budovy komplexu přiléhající k pozemku…
Důležitou součástí je obhajoba
Prestižní soutěž SOČ se poprvé konala v roce 1979, kdy šlo ještě o soutěž československou. Účastníci, kteří se umístí na prvních příčkách, mají už od té doby zaručené otevřené dveře k dalšímu studiu i vědecké kariéře.
Nejde přitom pouze o vědomostní soutěž. Důraz je na soutěžící kladen zejména v rámci schopnosti pracovat samostatně a svou práci následně obhájit. Při tom je důležité i vhodně reagovat na případné dotazy porotců.
Každá přihlášená práce musí mít konkrétní předem určené téma, kterým se soutěžící zabývá. Mělo by to být proto něco, co ho baví a zajímá. S výběrem může pomoci také některý z učitelů, který pak může v rámci přípravy práce fungovat i jako konzultant. Přihlásit se je možné i v kolektivu.