Prezident Petr Pavel navštívil pražskou radnici i CAMP

30. 06. 202308:56
Prezident Petr Pavel navštívil pražskou radnici i CAMP
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Prezident Petr Pavel

Prezident České republiky Petr Pavel navštívil hlavní město. S radními a starosty městských částí diskutoval o aktuálních problémech zejména v oblasti školství. Společně s primátorem se také zúčastnil pietního aktu u pomníku obětem komunismu. Dvoudenní program završil v Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) a prostoru CAMP, kde debatoval o bydlení v Praze.

Podle informací z tiskové zprávy magistrátu zamířil Petr Pavel na pražský magistrát v úterý 27. června. Jeho průvodcem byl po celý den primátor města Bohuslav Svoboda (ODS).

„Návštěvy prezidenta Petra Pavla si vážíme, hlava státu na pražskou radnici zavítala po dlouhé době. Dostali jsme možnost pana prezidenta seznámit s problémy, které Prahu tíží a jež chceme řešit. Ať už jde o nedokončené dopravní projekty, dostupnost škol, či bydlení. Městské části řeší jiné problémy než centrum moci a je to logické. Dohromady to ale dává jeden celek. Fungující stát potřebuje fungující obce a naopak,“ informoval Bohuslav Svoboda.

Základní škola, oběti komunismu a oběd s radou města

Prezident navštívil Základní školu Cimburkova na Praze 3. Odtud se přesunul k památníku obětem komunismu a následně do Rezidence primátora na Mariánském náměstí. Zde se účastnil společného oběda s Radou hlavního města.

„Apeloval jsem na to, aby státní správa vnímala samosprávy - obce, města, kraje - více jako partnery k řešení problémů naší země. Na mnoha ministerstvech bohužel přetrvává paternalistický způsob vnímání tohoto vztahu. Městům by přitom často stačilo jen získat více pravomocí, aby si dokázala vyřešit problémy, které trápí jejich obyvatele,“ popsal Zdeněk Hřib (Piráti), náměstek primátora pro oblast dopravy.

Jednání o zásadních tématech

Následovalo jednání se starosty městských částí v Zastupitelském sále hlavního města v Nové radnici. Tématem byly nejpalčivější problémy metropole. Například kapacity ve školství, doprava, bydlení nebo územní rozvoj.

„Jsem moc ráda, že jsme panu prezidentovi mohli s kolegy radními i starosty městských částí nastínit témata, která jsou pro naši metropoli zásadní. Jedním z nich je i dostupné bydlení, které mám v gesci. Těším se, že na zítřejším workshopu v IPRu s kolegy představíme panu prezidentovi tuto problematiku detailněji,“ doplnila náměstkyně pro oblast sociálních věcí a bydlení Alexandra Udženija (ODS).

V CAMPu se debatovalo o bydlení

Středa 28. června pak v programu Petra Pavla patřila Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) a prostoru CAMP. Spolu s ředitelem Ondřejem Boháčem a předními pražskými politiky debatoval dle informací z tiskové zprávy IPR zejména o budoucnosti bydlení v hlavním městě.

„Kromě vzdělávacích aktivit centra jsme mu u kulatého stolu představili projekty, které připravujeme v oblasti dostupnosti bydlení. Konkrétně jsme mluvili o plánování městské bytové výstavby a rozšiřování městského bytové fondu skrze Pražskou developerskou společnost, naší městkou příspěvkovou organizaci. O klíčové spoluúčasti developerů na výstavbě veřejné infrastruktury při komerční bytové výstavbě,“ poznamenal náměstek pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček (TOP 09).

Rozhovor se točil také okolo toho, kam Prahu posune nový Metropolitní plán, který má vedení města letos v plánu odsouhlasit či o změně podoby stavebního zákona a větších práv pro obce tak, aby mohly efektivně rozhodovat o svém rozvoji.

Sofistikované pracoviště pro rozvoj

„Potěšilo mne, že máme takhle sofistikované pracoviště pro rozvoj hlavního města, které úzce spolupracuje s dalšími velkými městy v České republice, to mne naplňuje optimismem,“ komentoval návštěvu prezident České republiky Petr Pavel.

„Velice se vážím, že se nás pan prezident rozhodl navštívit a my jsme tak měli příležitost mu prezentovat práci IPR a CAMP. Navíc pevně věřím, že nezůstaneme jen u jednoho pracovního setkání. Celé dopoledne jsme se věnovali tématu dostupnosti bydlení, které je potřeba aktivně řešit nejen na úrovni města, ale také státu. Už teď Praze chybí tisíce bytů, a přitom se každý rok do Prahy přistěhuje dalších 10 až 15 tisíc nových obyvatel, takže deficit exponenciálně roste,“ uzavřel Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Návštěvu pak Petr Pavel zakončil na stavbě nově budované linky metra D.