foto: commons.wikimedia.org, se souhlasem pro média/Jungmannova základní škola
Spíše tragikomicky než komicky vyznívá několik rozhovorů, které jsme vyslechli od rodičů žáků Jungmannovy základní školy v Berouně. Už během prázdnin s námi jeden z nich chtěl mluvit proto, aby nám řekl, co prý nechtěl publikovat během školního roku.
Oznámení bylo stručné. „Takže bych chtěl říct, že mé dítě z této základní školy dostalo zákaz vybíjet ukrajinské spolužáky při hodinách tělocviku,“ konstatoval tento muž. Na další otázky odpovídat nechtěl. Jen nám sdělil, že bychom si to měli ověřit u jiných zástupců žáků.
Spojili jsme se proto s dalšími rodiči, kteří původní informaci potvrdili.
„Ano, ano, tak to bylo,“ uvedli, aniž by jmenovali konkrétní třídu či žáka. Že zde jejich děti studují, jsme si nakonec ověřili.
„Nevím, co to je za absurdní nesmysl. Nic takového neexistuje,“ sdělil naší redakci ředitel zmíněné základní školy Ivan Souček.
Vrátili jsme se proto na začátek příběhu a znovu oslovili otce asi třináctiletého chlapce. „To víte, že vám neřekne pan ředitel, že to tak je,“ oponoval.
A jak vy víte, že to tak nebylo?
Z dalšího rozhovoru však vyplynulo, že zkazky o zákazu vybíjet mladé Ukrajince zaslechl jeho syn od jiného spolužáka. Na další dotaz, proč mu to neřekl syn přímo, když tento zákaz dostal, odpověď neměl.
Paradox nastal i poté, co jsme oslovili už jednou oslovené rodiče studentů. Ti si totiž vzpomněli, že se o údajném zákazu vybíjet děti uprchlíků dozvěděli od muže, který nás s nimi spojil a který současně kontaktoval server PrahaIN.cz. Od vlastních dětí prý nic takového „vlastně neslyšeli“.
Na poslední otázku, jestli jim tato fáma nepřijde hloupá a poškozující dobrou pověst Jungmannovy základní školy, lakonicky prohodili, že ne. Ani my prý nemůžeme vědět, když jsme u toho nebyli, že jim vybíjet Ukrajince někdo opravdu nezakázal.
Právě v Berouně přitom žádné výrazné problémy s lidmi z Ukrajiny nejsou.
Ve městě navíc působí integrační centrum KAMIN, které nabízí řadu pomocných programů. „Děti, které se toužily dostat na střední školu, jsme doučovali zejména matematiku, fyziku a angličtinu. Studenti se u nás ale připravovali i na přijímací zkoušky na vysokou školu,“ přiblížila Mariana Bačina, která má v KAMINU na starost doučování a kariérní poradenství.