Pride Village: Drinky za 180 mají utrum. Mnozí pijí vlastní zásoby

10. 08. 202318:05
Pride Village: Drinky za 180 mají utrum. Mnozí pijí vlastní zásoby
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Pride Village na Střeleckém ostrově

REPORTÁŽ: Nejznámější fází Prague Pride festivalu je dozajista závěrečný pochod, kterého se vloni podle odhadů policie účastnilo kolem šedesáti tisíc lidí. Festival ale probíhá v hlavním městě už od pondělí a jedním ze stanovišť je i takzvaná Pride Village, kam redakce PrahaIN.cz vyrazila. Zajímalo nás především tamní občerstvení.

Na úvod v krátkosti řekněme, že Prague Pride je festival hrdosti LGBT+ komunity a v metropoli se pořádá od roku 2011. Každoročně ho podporuje i pražský magistrát, ten letos festival podpořil 823 tisíci korunami.

Letošním mottem je: Tradičnější než si myslíte. Organizátoři totiž mimo jiné na svých webových stránkách uvádí, že: „Dle studie doktora Flegra je v České republice více LGBT+ lidí než Moraváků*Moravaček. A teď – co je tradiční? Pride je tradičnější, než si možná myslíte. Jeho tradice trvá již více než 50 let, od roku 1969, kdy do ulic New Yorku poprvé vyšli LGBT+ lidé hájit svá práva.“

V pondělí se na Střeleckém ostrově festival zahájil. PrahaIN.cz byla na místě a fotila. Bylo zde několik stovek lidí.

Ve čtvrtek jsme do Pride Village vyrazili znovu.

Zajímalo nás především občerstvení a zájem lidí. Na místo jsme přišli před patnáctou hodinou odpoledne. V tu chvíli zde už bylo velké množství návštěvníků, odhadem bychom řekli, že i jeden tisíc.

V areálu Střeleckého ostrova, který patří k jednomu z největších lákadel hlavního města, bylo i mnoho stánků s občerstvením.

Dominovaly především stánky s pitím. Hlavně alko.

Jídlo tu nabízely pouze tři z nich. Jeden byl zastrčený úplně na straně, kde nebylo příliš velké množství lidí a přímo u stánku nebyla, lidově řečeno, ani noha. Ten nabízel například klobásu za 99 či smažený sýr s hranolky za 180.

Další s názvem Irma's street food nebyl toho času ještě otevřený.

Poslední možností bylo Cafe No.22, které nabízelo norimberské klobásky s kyselým zelím a chlebem za 198. Falafel s humusem a pitou za stejnou cenu, pokebowl s uzeným lososem za 239. Dvě stě čtyřicet korun stály burgery.

A to bylo z jídla všechno.

Jeden ze dvou otevřených stánků s jídlem na Střeleckém ostrově. Zdroj: PrahaIN.cz

Mnoho alkoholu

Bohatý je v Pride Village především výběr alkoholických nápojů. Klasickou Plzeň tady pořídíte za 69, musíte ale počítat se zálohou na duhové kelímky, která činí 60 kaček. Tmavý kozel o deset levnější.

Několik stánků tu měl ale také experimentální pivovar z Plzně - Proud. Zde bylo pivo ještě dražší, nutno ale říct, že se jedná o výrobky z minipivovaru. Ležák s názvem Ventil stál 75 korun, Yuzu ale 79.

I vinaři si zde přijdou na své. Pořídíte tady deci Prosecca, ale také celou láhev Chardonnay.

Nemalé zastoupení měly alkoholické drinky. Pod 140 korun nešly. Například takzvaná Tequila Sunrise, ve které je tequila, pomerančový džus, grenadine a třešeň, stála 180 korun.

Nás zaujalo, že velká část návštěvníků stánky s pitím nevyužívala. Že by vratné kelímky se zakoupeným pitím na Střeleckém ostrově mělo velké množství lidí, to se rozhodně říct nedá.

Mnozí měli vlastní, ať už alkoholické nebo nealkoholické. Cidery či piva z plechu si vychutnávali na dekách.

Stánkaři napilno zkrátka neměli.

Mezi odpoledními návštěvníky převažovaly ženy. Věkem zhruba do dvaceti let. Zaujalo nás také nemálo dívek i kluků, kteří měli ceduli s nápisem free hugs, tedy objetí zdarma.

A viděli jsme, že tuto nabídku využil nejeden člověk.

Pride Village na Střeleckém ostrově má mnoho dalších vyžití. Konají se tu koncerty a viděli jsme i hry typu Twister.

Nachází se i takzvaná Pride HideOUT! zóna.

„Je pro všechny, kteří se zrovna necítí ok a ocenili by prostor, kde je ticho, bezpečí a klid. Najdete tu měkké polštáře, deky a někoho, s kým si můžete promluvit, pokud je to zrovna to, co potřebujete. Nebo můžete být úplně potichu. Přijďte se zregenerovat a znovu nabrat sílu pro další zážitky na festivalu,“ psalo se o ní na ceduli, která se nacházela například na záchodech.

Program na Střeleckém ostrově se letos poprvé protáhne a nebude končit striktně ve 22 hodin. Zábava se totiž přesune do podzemních prostor Kkafe.

Kdo by se chtěl obléknout do dámských šatů, není problém... Zdroj: PrahaIN.cz