„Přijedeme do Prahy a vidíme tohle?!“ Florenc děsí i ve dne

25. 09. 202310:01
„Přijedeme do Prahy a vidíme tohle?!“ Florenc děsí i ve dne
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Z pražské Florence

REPORTÁŽ: Florenc se nachází mezi Novým Městem a Karlínem. Už roky má hodně špatnou pověst. Řadí se mezi nejšpinavější části celé Prahy. Kdo šel někdy okolo, ví své. Tristní situací se netají ani osmá městská část, která toho však příliš nezmůže.

Podle tiskového mluvčího Prahy 8 Martina Šálka přitahují pozornost těchto lidí všechny stanice metra v osmé městské části. Přiznává však, že situace na Florenci je zdaleka nejhorší.

Běžně se tu pohybují lidé bez domova a uživatelé návykových látek. Pražané samozřejmě Florenc nevnímají příliš pozitivně. Na místo jsme se znovu vydali v pracovní den kolem páté hodiny odpoledne. Nic nás nepřekvapilo. Okolo stanice metra byl tradičně cítit zápach moči a dalších nepříjemných pachů. Vedle obchodu Billa ležela spousta odpadků, na zemi seděli v montérkách muži, co popíjeli tvrdý alkohol.

„Z jednoduché úvahy, je to spíš psychologie, vyplývá, že špína generuje větší špínu. Prostředí k tomu vybízí, nemusí být bezdomovec, ale jen mu to přijde normální, protože takové to místo je. Když se změní prostředí na příjemné a hezké, tak někteří tito lidé půjdou na jiné místo. Na mramoru na zemi u Národního divadla také nikdo nepopíjí láhev tvrdého alkoholu,“ okomentoval mluvčí osmé městské části Martin Šálek.

Potkali jsme větší množství lidí, kteří byli očividně pod vlivem, zda se jednalo o alkohol nebo jiné látky, jsme nebyli schopni rozpoznat. Jeden z nich pořvával na kolemjdoucí. Mluva to byla hodně nesrozumitelná.

„Dvakrát třikrát do roka se domlouváme na kontrolním dnu s policií, Tím se zachytí lidé na pár dnů, uklidní se to, ale za dva nebo tři týdny se vrátí starý režim,“ popsal Šálek spolupráci s policií, při které se na Florenci v minulosti našlo mnoho drog i hledaných osob.

Většina Pražanů, která v okolí bydlí nebo se přes toto místo každý den přepravuje, si na uvedené scény zvykla.

„Nevnímám to. Jezdím tady patnáct let každý den, člověk si zvykne. Tím to nechci zlehčovat, ale na druhou stranu bych řekla, že se to tady hodně zlepšilo,“ sdělila nám kolemjdoucí žena, které bylo odhadem čtyřicet let.

Že se situace okolo Florence zlepšila, zmiňovalo i několik dalších lidí.

„Systémové řešení se moc hledat nedá. Boj s kriminalitou je starý, jako lidstvo samo. Dlouhodobě se ukazuje, že změna tváře místa často pomohla ke zlepšení situace. Neříkám, že postavit mrakodrapy, americká zkušenost ukazuje, že kanceláře, límečky a tak dále, tam se ti lidé naopak ještě víc koncentrují. Jde o prostranství, náměstí, parky, zeleň a další architektonické prvky, prostor bude víc transparentní,“ říká Martin Šálek za Prahu 8.

Za příklad dává nedalekou Palmovku. 

„Od těchto aktivit to téměř vždy vyřeší, že z toho místa uděláte hezčí místo. Slibujeme si to od Palmovky, ta má obrovský rozvoj. Za dva roky tady bude vesmírná agentura, Náměstí Bohumila Hrabala, pěší zóna, nová soukromá bytová výstavba, Palmovka se zkrátka promění. A to prostředí by mělo přirozeným způsobem odpudit tyto jevy, co postávají na lavičkách a obtěžují lidi,“ uvádí Šálek.

Florenc je však ještě vytíženější místo. Je to především kvůli dopravnímu spojení, jezdí odsud tramvaje i autobusy městské hromadné dopravy. Funguje tu přestupní stanice metra z linky C na linku B a opačně.

Tisíce Pražanů se denně pohybují po Florenci. Zdroj: PrahaIN.cz

Co na to turisté?

Na této dopravní křižovatce se nepohybují jen Pražané, ale také turisté. To byl důvod, proč jsme na Florenc znovu vyrazili. Zaměřili jsme se zejména na zahraniční turisty, kteří se na Florenci pohybovali a do Prahy čerstvě přijeli. Na tomto místě se totiž nachází také centrální autobusové nádraží, kam přijíždějí autobusy z celé Evropy.

Mladá a pohledná žena se na náš dotaz, co této části Prahy říká, usmála: „Tak ano, je to tady špinavé. Na druhou stranu, není to tak hrozné, mohlo by to být horší,“ zmínila jedna respondentka.

„Vím, že Praha má celou řadu krásných míst. Centrum je úžasné. Ale tady je to špína. Já jsem z Moskvy, takže to pro mě není nic nového. Kdybyste viděl, jak to vypadá tam, tohle je ještě fajn,“ řekla.

Ani dvojice Asiatů s kufry nebyla úplně kritická.

„Je to tady špinavé, už jsem viděl několik bezdomovců, ale nějak mě to nepřekvapilo. Řekl bych, že je to tím, že je tady metro a autobusové nádraží. V podobných místech bych řekl, že je to v hodně městech světa,“ sdělil nám.

Během našeho rozhovoru začala vedle podniku Bar Panda hádka cizinců (muže a ženy), kterou slyšela snad celá ulice. Před barem zase značkově oblečený muž vysbírával nedopalky od cigaret a schovával si je do kapsy, a aby toho nebylo málo, mladší žena se šesti dětmi přešla na přechodu na červenou. Řidič ji důrazně vytroubil, ona si sprostě a hlasitě zanadávala.

V šoku

Po hodině a půl, kterou jsme tady strávili, můžeme říci, že většina oslovených odpovídala stejně: Není to tady hezké, není to tady čisté, bezdomovec je na každém rohu, ale Praha je jinak krásná. Mnozí z nich nebyli ve stověžaté poprvé.

Vymykala se pouze skupinka mladších lidí. Ta se vydala směrem ke stanici metra Florenc s kufry na kolečkách. V Praze byla poprvé a jen pár minut.

„Jsme docela v šoku,“ promluvil jeden z nich. Ostatní nevypadali, že by nesouhlasili. „Přijedeme do Prahy, nejkrásnějšího města v Evropě a první věc, co vidíme, je tohle,“ uvedl a zvedl ruku směrem na siluetu okolí. Všude na zemi byly odpadky, dva bezdomovci seděli na lavičce a jen tak mimoděk žebrali.

Hned jsme je ujistili, že Praha je krásná a tato pražská část je v tomto smyslu pravděpodobně nejhorší. Říkali, že se těší především na nejužší uličku v Praze (ulice U Lužického semináře na zahrádku restaurace Čertovka), kterou prý viděli na videu v aplikaci TikTok.

Běžný pohled na Florenci. Zdroj: PrahaIN.cz

Dost cizinců, a přiznáme, že jsme se kvůli tomu cítili dost nepříjemně, jako by se nás bála. Po naší otázce: „Do you speak English?“ se nás doslova lekli. Když odpověděli, že ano, odstoupili o tři metry dál. Většina z nich radši místo odpověděli odešla. Zvláštní. Možná byli ostražití právě kvůli prostředí na Florenci. Nikde jinde v Praze jsme se s takovými reakcemi a v takovém množství nesetkali.

Během našeho „pobytu“ jsme mimochodem spatřili dva strážníky městské policie, kteří se tu chvíli procházeli. To bylo vše.

Co také stojí za zmínku? Ačkoli pověst Florence patří mezi nejhorší v Praze, snad nikdy jsme tu necítili typický závan marihuany. Ten se přitom stává běžnou součástí pražského ovzduší. 

Praha 8 toho prý příliš nezmůže 

Jak už nastínil tiskový mluvčí Prahy 8 Martin Šálek, ke snížení koncentrace bezdomovců a uživatelů drog může přispět změna prostředí. 

Dále mluvil o možné mobilní služebně městské policie: „Také by to mohlo být řešení. Permanentně by tam mohla být bouda se strážníky městské policie, mohli by to využít i turisté. V zahraničí je to celkem běžná záležitost, že se osloví policista, slouží trochu jako informační centrála. Viditelnost uniforem v ulicích vždy funguje.“

Městská část toho ovšem sama příliš nezmůže. Jak podotýká Šálek, drtivá většina pozemků Praze 8 nepatří.

„Nám tam pozemky nepatří a permanentně apelujeme na majitele, aby je udržovali, aby vypadali k světu a nelákali k tomu tyhle lidi. Pokud tam nejsou udržované pozemky, přitáhne je to. Jediné, co dále může udělat samospráva, je škemrat a prosit. To děláme,“ říká mluvčí osmé městské části.

„Starosta posílal také primátorovi nápad, že by bylo dobré zvážit kompetence, které primátor jako vrchní velitel městské policie má, tak jestli by neměl nějakou část převést na starosty městských částí, kteří ty svoje území znají lépe než primátor či radní hlavního města. Ti by pak mohli tu městskou policii lépe zapojit. Ale to se nestalo,“ dodává.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných