foto: Hans Štembera (stejně jako ostatní snímky v článku)/„Pochod Za slušné Česko“ z Hradčanského náměstí přes Národní třídu na Staroměstské náměstí
CNN Prima NEWS u příležitosti 32. výročí sametové revoluce přichystala mimořádné celodenní speciální vysílání. Už v 9.30 dopoledne přivítá diváky ve studiu moderátorka Lucie Ptáčková a na proslulém balkónu Melantrichu Sabina Dračková. Postupně se také propojí se štáby na pražské Národní třídě, Václavském náměstí a mnoha dalších místech, včetně krajských měst.
Od sametové revoluce za pár dní uplyne 32 let. Kam se za tu dobu posunulo Česko? Jak se změnili obyvatelé a vnímání svobody, která byla ještě na konci osmdesátých let pro většinu lidí jen nedosažitelným snem? To jsou otázky, které zazní ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS 17. listopadu u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii.
Redakci PrahaIN.cz o konkrétních plánech informoval Matěj Štýs.
Mimořádné celodenní studio odstartuje už v 9.30 ráno a bude pokračovat do večerních hodin. Každou půlhodinu budou brát moderátorky Lucie Ptáčková a Sabina Dračková diváky na vzpomínkové akce po celé České republice a ve studiu přivítají řadu zajímavých hostů. O své vlastní zážitky se podělí mimo jiné fotograf Jan Šibík či ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.
Mimořádné celodenní studio odstartuje už v 9.30 ráno a bude pokračovat do večerních hodin
O historickém kontextu sametové revoluce budou mluvit například historici Jan Koura a Jan Halada. Prostor dostane i pohled na to, kam se za více než tři desítky let posunuli Česko, jeho obyvatelé i politická kultura. Chybět nebude ani ekonomický faktor a debata nad tím, co se podařilo, co ne a o kolik se po revoluci zvýšila životní úroveň v České republice. V 17 hodin a 11 minut odvysílá CNN Prima NEWS živě legendární Modlitbu pro Martu.
Mezi hosty nebude chybět Dagmar Havlová nebo ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.
Výběr z hostů
- Dagmar Havlová
- Jan Šibík, fotograf
- Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla
- Michal Macháček, historik
- Jan Koura, historik
- Jan Halada, historik
- Jan Herzmann, sociolog a politolog
- Petr Holec, komentátor
|
Psali jsme
FOTO Po loňském online ročníku se pražské oslavy 17. listopadu vracejí do veřejného prostoru. Lidé si tak budou moci připomenout výročí sametové…
Praha chystá velkolepé oslavy též
Po loňském online ročníku se pražské oslavy 17. listopadu vracejí do veřejného prostoru. Lidé si tak budou moci připomenout výročí sametové revoluce přímo na Národní třídě v centru města. Tu promění organizátoři Korza Národní v galerijní prostor, který bude tvořen pouličními výstavami, světelnými instalacemi a audiovizuálními projekcemi. Stejně jako v minulém roce nebude chybět ani online pieta. Festival svobody potom připomene odkaz Václava Havla Koncertem pro budoucnost, akademická obec zavzpomíná na události let 1939 a 1989 na Albertově. Městem zároveň projde satirický původ a v Národním divadle budou předány Ceny Paměti národa. Organizátoři nicméně vzhledem k pandemii koronaviru vybízejí k dodržování všech bezpečnostních pravidel.
Oslavy 17. listopadu 2016
Osmý ročník oslav svobody na Národní třídě, známých jako Korzo Národní, nabídne svátečně laděnou ulici. Dominovat jí budou pouliční výstavy, světelné instalace nebo projekce na fasádu obchodního domu Máj o současném Bělorusku. Program se uskuteční také ve vnitřních prostorách budov kolem Národní třídy a představí divadelní představení, talkshow, výtvarné a vzdělávací workshopy a debaty reflektující téma současného Běloruska a angažovanosti mladých lidí. Často je doplní také online přenosy. „Program na Národní třídě jsme sestavili tak, aby se návštěvníci neshlukovali ve velkých davech a vzájemně se neohrožovali. Díky galerijnímu pojetí letos Korzo Národní opravdu dostojí svému jménu, jelikož lidé budou moct korzovat v bezpečných vzdálenostech po celé délce ulice. Zároveň přicházíme s několika možnostmi, jak výročí oslavit i na dálku,“ vysvětlil Jan Hlaváček, ředitel Korzo Národní.
Do oslav se jako již tradičně zapojí Univerzita Karlova. Program bude zahájen vzpomínkovým aktem u Hlávkovy koleje v 9:00 hodin. Na něj naváže pieta v Žitné ulici a v poledne se uskuteční vzpomínkový akt na Albertově. Události 17. listopadu zde přiblíží nejrůznější generace, svoje vzpomínky nabídne profesor Jozef Leikert a studentské spolky představí svoji činnost.
Psali jsme
Vize radního pro dopravu Scheinherra překonává jen fantazie pražských recesistů. Jeho nejnovější nápad na přepravování babiček s nákupy…