Primátor už zná problémy Suchdola a Lysolají

03. 10. 202309:03
Primátor už zná problémy Suchdola a Lysolají
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Bohuslav Svoboda

Avizované návštěvy pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) do všech pražských městských částí pokračují. Na konci září ještě stihl poznat problémy Suchdola a Lysolají. Návštěva přiblížila podporu školství, úpravy komunikací i rozvoj sportovišť.

Pražský primátor pokračuje v návštěvách městských částí, díky kterým zblízka poznává jedinečné problémy různých lokalit. Tentokrát zamířil dle tiskové zprávy do Suchdola a Lysolají. Seznámil se s aktuální situací ve školství i s tím, jak v místě vypadá rozvoj bydlení a volnočasových aktivit.

Suchdol se pochlubil komunitním centrem i hřbitovem

První zastávkou byla radnice městské části Praha - Suchdol. Tam se Bohuslav Svoboda sešel s místním starostou Petrem Hejlem (STAN). Ten mu ukázal zdejší komunitní centrum, které pro trávení volného času vyhledává mnoho místních i návštěvníků.

Seznámil ho ale i s projekty, které městskou část teprve čekají: „Čekají nás rozsáhlé opravy chodníků a komunikací, které ale budou finančně náročné,“ informoval.

Primátor mohl ocenit také nový, moderní hřbitov se zajímavou architekturou. Rekonstrukcí prošla i přilehlá kaple. Další dominantou Suchdola je Česká zemědělská univerzita v Praze. Založena byla roku 1952 a tvoří ji šest fakult a jeden institut.

Lysolaje se postupně rozvíjejí

Po prohlídce zamířil Bohuslav Svoboda do Lysolají. Přivítala ho tam starostka Dana Malečková (Nez.). I ona informovala o rozvoji městské části, prostorech pro investice a zavedla primátora na zajímavá místa.

Jejich kroky vedly na dvě dříve zanedbané lokality, které nyní slouží jako sportoviště. Také k rozšířené základní a mateřské škole, novému důstojnému zázemí pro pracovníky údržby a významně doplněné občanské vybavenosti části. Ta se nyní může pyšnit komunitním centrem, ordinací lékaře, pronajímatelnými komerčními jednotkami, sokolovnou i bytovým domem s obecními byty.

„Přetrvávají problémy spjaté s náročnou morfologií terénu (úzké údolí) – zejména problémy s dopravní obslužností a s izolací jedné části Lysolají, která je přístupná pouze ze Suchdola,“ přiblížila současnou situaci starostka Dana Malečková.

Místo si chce zachovat charakter

I přes poměrně výrazné stavby v posledních letech si Lysolaje snaží udržet charakter zahradního města, které spojuje blízkost velkého města s blízkostí k volné krajině. Vedení chce do budoucna dále zapracovat zejména na zlepšování sousedských vztahů, podpoře zájmových činností i činností spolků.

„Byla to velmi zajímavá a příjemná návštěva, Suchdol i Lysolaje mají vedení, kterému očividně blaho městských částí není lhostejné a dělají maximum pro to, aby tyto lokality vzkvétaly a byly co nejpříjemnějším a atraktivním místem pro život,“ vyhodnotil svou cestu Bohuslav Svoboda.

Návštěva byla již několikátá v řadě. Bohuslav Svoboda totiž po svém zvolení primátorem Prahy slíbil postupnou návštěvu všech městských částí. Již dříve zavítal do Prahy 1, 3, 4, 6 a 10, do Běchovic, Libuše, Kunratic a Dolních i Horních Počernic.

Primátor zamířil na severozápad

Městská část Praha-Suchdol se rozprostírá na severozápadním okraji Prahy na levém břehu Vltavy. Na jejím území se nachází například nejnižší místo v Praze s výškou 177 metrů nad mořem. Městská část zabírá plochu 512 hektarů a k Praze byla přičleněna v roce 1968. V roce 2021 mělo v Suchdole trvalé bydliště téměř 7 tisíc obyvatel, reálný počet obyvatel ale přesahuje 10 tisíc.

Praha-Lysolaje je malá zemědělská a vinařská obec na severu Prahy, která odpradávna náležela k Pražskému hradu a která si dodnes uchovává venkovský ráz. Samostatnou městskou částí je od 24. listopadu 1990. Na rozloze asi 250 hektarů tu žije zhruba 1.500 obyvatel.