foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Izraelský břeh řeky Jordán
REPORTÁŽ: Naše redakce se vydala na týdenní cestu po nejznámějších památkách blízkovýchodního státu Jordánsko. To sousedí mimo jiné i s Izraelem, ve které v současné době probíhá válečný konflikt. Jen několik metrů od hranic, na druhé straně řeky, je však naprostý klid.
Jednou z hojně navštěvovaných jordánských památek je Al-Maghtas nebo také Betánie v Zajordání, místo údajného křtu Ježíše Krista. Nachází se asi 11 kilometrů od Mrtvého moře přímo na břehu řeky Jordán, která odděluje právě Jordánsko a Izrael. Místo je zapsáno v seznamu Světového dědictví a ročně ho navštíví tisíce turistů.
Řeka Jordán je v místě zpřístupněném pro turisty jen několik metrů široká. Z obou břehů do ní vedou schody a jedná se o posvátné místo, kde se věřící mohou tradičně nechat například pokřtít. V současné době je však na obou stranách až nepříjemný klid.
Voják byl spíše na ozdobu
V době naší návštěvy se na jordánské straně nacházel pouze jeden ozbrojený voják. Jeho funkce však byla spíše okrasná. Při našem příchodu se sice ze svého původního stanoviště přesunul tak, aby viděl přímo na řeku a tedy i protější břeh, většinu času však pozornost věnoval spíše svému mobilnímu telefonu.
Strach v nás ale jeho počínání nevyvolalo. Druhá strana byla totiž ještě opuštěnější. Ve větru tu sice plápolala izraelská vlajka, po turistech či věřících však nebylo ani vidu, ani slechu. Za zhruba 15 minut, které jsme u řeky strávili, nepřišel jediný člověk. Na naší straně pak kromě naší výpravy ještě asi čtyřčlenná skupinka cizinců.
Jinak nikdo.
Psali jsme
Obyvatelé Izraele se jen těžce vzpamatovávají z brutálních masakrů, které během sobotního útoku provedla komanda teroristické organizace Hamás…
Nedaleký konflikt odlákal turisty
A strach z nedaleko probíhající války nebyl cítit či vidět ani na jiných místech Jordánska. Podle místních je jediným ukazatelem vojenského konfliktu v sousední zemi menší počet turistů, kteří sem směřují. Jak nám řekl místní průvodce, chybí hlavně turisté z Asie a Ameriky, protože jejich itineráře často kombinují návštěvu Jordánska a Izraele. Většina z nich tak své plánované cesty zrušila.
Posteskl si také, že doufá, že se příval turistů do země co nejdříve vrátí. Ideálně ještě v letošním roce. Sám tomu ale prý nevěří. Jordánsko je podle něj na příjmech z turismu závislé. Magnetem pro návštěvníky z celého světa je zejména jeden z nových sedmi divů světa, skalní město Petra.
Turisté před Pokladnicí v Petře. Foto: redakce PrahaIN.cz
Odliv návštěvníků byl v Petře znát
I to jsme při naší cestě navštívili. Turistů tu bylo poměrně dost, s centrem Prahy se to však srovnat ani náhodou nedalo. Na rozdíl od Václavského náměstí se i před zdejší největší atrakcí, budovou zvanou Pokladnice, dalo pohodlně pohybovat. Ze všech stran bylo cítit, že jsou tu zvyklí na mnohem větší lidské masy. Ani zde jsme kromě úbytku návštěvníků nezaznamenali jedinou známku nedalekého konfliktu.
Stejně tak klidná a bezpečná byla naše procházka hlavním městem Ammán, návštěva dalších památek nebo koupel v Rudém moři. Právě na jeho březích se stýkají hned čtyři státy: Jordánsko, Izrael, Egypt a Saúdská Arábie. I tady panoval mír a klid.