foto: Petr Horálek, Slezská univerzita Opava (se svolením)/Přesně tak bude v ideálním případě vypadat zatmění Měsíce (vizualizace).
28. říjen je státním svátkem České republiky. Tentokrát to však bude i svátek pro všechny astrology a milovníky krásného a hvězdného nebe nad hlavou. Čeká nás totiž zatmění Měsíce.
Nepůjde sice o úplné zatmění našeho vesmírného souputníka, nicméně budou k jeho pozorování velmi vhodné podmínky a nebeské divadlo uvidíme velmi spolehlivě i pouhýma očima odkudkoliv z našeho území. Pokud tedy oblohu nepřekryjí husté mraky.
Informace na svém webu zveřejnila Slezská univerzita v Opavě.
Nejprve na nás čeká polostínová fáze zatmění. Ta nastane přesně ve 20 hodin jednu minutu a 47 sekund středoevropského času. O ní se dá říci, že jde vlastně o samotnou přípravu na zatmění a není pozorovatelná očima a ani ji nezachytí běžné fotoaparáty. Abyste mohli pozorovat polostínovou fázi, tak musíte být u hvězdářského dalekohledu.
Všechno se ale změní v 21 hodin 35 minut a 18 sekund, kdy začne samotné částečné zatmění. To už lze fotit a sledovat bez jakýchkoliv problémů. Každou sekundou bude stín Země postupně ukrajovat kousek z měsíčního koláče. Tak to půjde až do 22 hodin 14 minut a 4 sekund, kdy bude zakrytý největší kus Měsíce. Půjde celkem o více než dvanáct procent jeho plochy.
Pak už se bude rozsah zastíněné plochy zase postupně zmenšovat. Ve 22 hodin 52 minut a 39 sekund částečné zatmění Měsíce pro naše oči a fotoaparáty skončí.
Na hvězdárnách bude možné ještě sledovat postupně ubývající polostínovou fázi zatmění. Ta skončí až 26 minut a 20 sekund po půlnoci, tedy až 29. října.
K zakrytí Měsíce bude docházet v jeho spodní části. Odsud odkousne stín naší planety přesně 12,2 procenta měsíční plochy.
Psali jsme
A opět je čas koukat na oblohu na zajímavé astrologické úkazy. Tentokrát jde o dvě viditelné planety – Mars a Venuši, které se budou…
Nádherné nebeské divadlo bude umocněno ještě jedním faktem. V blízkosti Měsíce se v té době bude nacházet planeta Jupiter, která bude jen šest stupňů východně od naší oběžnice.
Snížená „svítivost“ Měsíce o této noci dá také vyniknout planetě Saturn, která bude viditelná nad jiho-jihozápadním obzorem.
A shodou okolností se během stejné noci bude měnit na našich hodinách, hodinkách a budících letní čas na zimní.