foto: archiv Sanctus Castulus/Hřbitov zvonů na Rohanském ostrově v roce 1942.
Celkem 9801 zvonů bylo nacisty umlčeno za druhé světové války. Byly zabaveny, roztaveny a zpracovány na zbraně a střelivo. Iniciativa Zvon #9801 se rozhodla připomenout příběh zabavených zvonů a nahradit jejich umlčené hlasy jediným 9801 kilogramů vážícím zvonem. Právě startuje sbírka, která má zajistit výrobu zvonu.
Píše se rok 1942 a nacistické válečné mašinérii pomalu začíná docházet dech. Rabování porobených zemí vrcholí a týká se to i Protektorátu Čechy a Morava. Na našem, tehdy nacisty ovládaném území, bylo zkonfiskováno celkem 9801 zvonů.
Zvony mizí po tisících
„Z věží kostelů a radnic za protektorátu zmizelo až devadesát procent všech zvonů na základě nařízení z 26. listopadu 1941. Pro rekvizice byly zvony rozděleny do ketegorií A, B, C a D, přičemž pouze ty nejcennější, označené déčkem, bylo možné uchovat,“ vysvětlil Ondřej Boháč, pražský zvoník a předseda spolku Sanctus Castulus, který se podílí na Iniciativě Zvon #9801.
Podle jeho slov byly ostatní zvony zabaveny a do léta roku 1942 shromážděny na Rohanském ostrově na území dnešního Karlína. „Hřbitov zvonů“ na Rohanském ostrově, kde byl tehdy i říční přístav, se rozprostíral na 5 000 metrech čtverečních. Zvony odtud putovaly k roztavení do továren v tehdejší Třetí říši, materiál pak byl použit ve zbrojní výrobě.
Ze shromaždiště na Rohanském ostrově odpluly zvony po Vltavě do říšských válečných továren. Foto: archiv Sanctus Castulus
„Zvon je součástí naší kultury od raného středověku až po dnešní dobu. Nehraje jen signální, ale také společenskou roli. Se zvony je spojena řada důležitých událostí naší historie a mnoho osudů. Válečné rekvizice proto znamenaly nejen devastaci zvonů, ale i společnosti a lidských pout,“ připomíná Boháč s tím, že podobná situace nastala už za první světové války.
Po první válce se zvony vrátily, po té druhé už ne
„Tehdy se ještě podařilo nezměrným úsilím našich předků většinu roztavených zvonů nahradit novými, po druhé světové válce se ale nic podobného nezopakovalo. Když pak nastoupili k moci komunisté, zpřetrhání společenských pout naopak režim vítal,“ dodal.
Iniciativa Zvon #9801 nyní odstartovala sbírku na nový zvon. Foto: Hans Štembera, PrahaIN.cz
Iniciativa ve čtvrtek odstartovala sbírku, na jejímž konci by měl být jeden velký zvon o hmotnosti 9801 kilogramů. Za každý zabavený zvon z doby protektorátu se tak má do budoucna rozeznít jeden kilogram nového zvonu.
Hotový by měl být do léta roku 2022, aby se po osmdesáti letech mohl symbolicky vrátit do Prahy. Obdobně velký zvon byl přitom v Čechách naposledy umístěn v roce 1549, kdy byl osazen zvon Zikmund v katedrále sv. Víta.
Přispějte i vy na nový zvon pro Prahu
Ještě před začátkem sbírku na odlití zvonu podpořila Nadace PPF, nyní se organizátoři obracejí na veřejnost a další dárce. Cílem je vybrat částku ve výši devíti milionů korun, přispívat lze na transparentní účet 9801198011 / 2010.
Odlit bude v Rakousku
Samotné odlití zvonu je plánováno na květen 2022 ve špičkové dílně Grassmayr v rakouském Innsbrucku, kde se odlévaly zvony do českých zvonic už v době Rakouska-Uherska. V minulých letech firma vyrobila i zvony pro pražské kostely svatého Havla a svatého Haštala.
Nový zvon v kostele svatého Haštala. Foto: archiv Sanctus Castulus
Prostředky na jejich obnovu vybral spolek zvoníků Sanctus Castulus, který stojí i za projektem Zvon #9801. Uměleckou podobu zvonu řeší nyní kolegium pod vedením ředitele Centra současného umění DOX Leoše Války.
Ačkoliv už existuje několik pracovních verzí, finální podoba zvonu zatím není známá.
Zajímavosti v číslech
● Celková váha odvezených zvonů byla 1 562 926 kg.
● Z Manin do Hamburku odvezlo 9 801 zvonů celkem 5 lodí.
● Poslední loď opustila pražský přístav 28. srpna 1942.
● Na Maninách přetrvalo do konce války 2 184 zvonů a cimbálů. Po skončení války se vrátily původním majitelům v celém Československu.
● Z tisíců zvonů, které byly dovezeny do Hamburku, pouze 25 zvonů spojenečtí experti identifikovali jako pocházející z Československa.
● Spodní průměr Zvonu #9801 bude 258 cm.
● Na zvon půjde zvonit i ručně, k jeho rozhoupání budou potřeba 4 zvoníci.
● Zvonařská bronz neboli zvonovina má složení 78 % mědi a 22 % cínu.
● Nárazový tón Zvonu #9801 bude f0
|
Psali jsme
Chlapci i dívce, kteří loni v létě posprejovali Karlův most, uložil soud vykonat 60 hodin společensky prospěšné činnosti. Soud bude navíc rok…
Psali jsme
Sněmovní Výbor pro bezpečnost ve čtvrtek projednal návrh předsedy vlády na jmenování Michala Koudelky řádným ředitelem Bezpečnostní informační…