foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Adventní trhy v Drážďanech 2023
REPORTÁŽ: To, že Češi rádi vyrážejí na adventní trhy za hranice, je již známo. A že se jejich nejčastějším cílem stávají německé Drážďany, to také není novinkou. I my jsme proto na tradiční vánoční trhy Dresdner Striezelmarkt vyrazili. A spolu s námi snad celá Česká republika.
Proslulé trhy Dresden Striezelmarkt na náměstí Altmark letos své brány otevřely 29. listopadu. Návštěvníky budou vítat až do Štědrého dne, a to každý den od 10 do 21 hodin. Trhy se tu přitom konají už od roku 1434 a každý rok prý přilákají kolem 3 milionů návštěvníků.
Velké procento z nich tvoří právě Češi. Těch bylo po celém městě požehnaně. Ostatně, bylo to poznat už těsně před hranicemi, na poslední benzinové stanici. Ta byla v sobotu 2. prosince kolem půl desáté ráno doslova v obležení zájezdních autobusů a návštěva WC tak zabrala téměř půl hodiny. Nákup kávy asi podobně dlouho.
Další komplikací na cestě jsou pak samotné hranice, na kterých probíhají namátkové policejní kontroly. Všechna vozidla jsou svedena z dálničního tělesa a policejní hlídky se ptají, jaký je účel cesty do Německa. I zde je proto nutné počítat se zdržením. Přesto nám cesta z Prahy do Drážďan zabrala asi dvě a půl hodiny. Silnice navíc nebyly ve zcela ideální kondici kvůli hustému sněžení.
Psali jsme
REPORTÁŽ: U kostela svaté Ludmily na náměstí Míru se vánoční trhy konají tradičně již mnoho let. Nejsou sice tak velké jako na Staroměstském…
Bohatě zdobené stánky a ceny jako vloni
Samotné trhy jsou nádherné a určitě stojí za návštěvu. Jednotlivé stánky jsou bohatě vyzdobené mnohdy pohyblivými postavičkami. Nechybí nazdobený strom, betlém, Krušnohorská pyramida, vyhlídková plošina, mašinka pro děti ani menší ruské kolo. Co se týče sortimentu, je podobný jako u nás. Velké množství pochutin a nápojů, ozdoby, dekorace nebo dárkové předměty.
Ceny se od naší loňské návštěvy téměř nezměnily (psali jsme ZDE). Cena za jeden svařák se pohybuje okolo 4,5 eura za hrneček, podobně stojí také grog. Za punč nebo takzvaný „horký Spritz“ pak zaplatíte eur asi 7. Káva, čaj nebo dětský punč stojí asi 3,5 eura. K tomu je již tradičně třeba připočítat vratnou zálohu za hrneček ve výši 4 euro.
Najíst se lze za zhruba 5 euro. Právě tolik totiž stojí tradiční bílá klobása s pečivem nebo snad ještě tradičnější currywurst. Za podobné peníze je však možnost ochutnat také trhané maso, pečené kaštany, klobásu se zelím či různě upravené brambory. Nechybí ani velké množství sladkých pochutin, například oříšků v cukru, palačinek nebo jablek v županu. Samozřejmostí je pak ikonická drážďanská štola, jejíž cena se u stánků pohybuje kolem 23 euro za 1 kilogram.
Davy na Dresden Striezelmarkt. Foto: redakce PrahaIN.cz
Atmosféru kazí davy lidí
Jediné, co atmosféru krásných trhů poněkud kazí, je obrovské množství lidí. Pohyb v uličkách mezi stánky mnohdy připomínal spíše tučňáčí pochod, protože nebylo možné udělat ani pořádný krok. Zejména v odpoledních hodinách se trh proměnil na dvouproudou dálnici, ze které nebylo úniku a prohlédnout si některý stánek zblízka se stalo téměř nesplnitelným úkolem. Většinou pak z davu zněla čeština, výjimečně polština. Na Němce jsme mezi zákazníky téměř nenarazili.
Davy se prolínaly celým městem. Kromě hlavních trhů totiž Drážďany nabízí i velké množství menších, které jsou rozesety po celém centru. My jsme se vydali také za řeku, kde jsme navštívili Augustusmarkt. Na ten upozorňuje velké svítící ruské kolo, které je vidět už z centrálního náměstí Schlossplatz, je od hlavních trhů ani ne 10 minut pěšky.
Za řekou jsou trhy klidnější
Díky tomu, že stánky tu lemují jednu dlouhou a poměrně širokou ulici, jsou zdejší trhy mnohem přehlednější a pohodovější. Také lidí je tu méně a dokonce jsme mezi nimi zaslechli i němčinu. Návštěvu můžeme doporučit i kvůli krásnému pohledu na ozdobené centrum města za řekou.
Na Augustusmarkt láká velké svítící ruské kolo. Foto: redakce PrahaIN.cz
Jde o méně tradiční trh, který neláká na vyzdobené dřevěné stánky ani bohatou historii. Nabízí zejména méně tradiční občerstvení, narazili jsme například na langoše, trdelník, asijské nudle nebo španělské churros. Samozřejmě však nechybí ani svařák, ozdoby nebo vánoční dekorace. Ceny jsou přitom s centrem srovnatelné.
Například záloha na hrnečky je tu ale poloviční a samotné hrnky mají navíc jiný design. Každý jednotlivý menší i větší trh se totiž pyšní vlastními, které jsou vždy trošku jiné. Drobně lišit se mohou také v každém stánku.
Návštěvu doporučujeme, spíše ale ve všední den
Celkově můžeme návštěvu drážďanských trhů doporučit. Ovšem s jedním velkým ale. Zdejší atmosféra je sice opravdu nádherná a oproti pražským stánkům je na co koukat, náladě ale ubírá právě obrovská návštěvnost a oblíbenost.
Na trhy tak doporučujeme vyrazit spíše ve všední den, kdy davy nejsou takové. O něco lepší situace je také v dopoledních hodinách. Vřele navíc můžeme doporučit návštěvu ostatních trhů, které sice možná nejsou tak malebné a neoplývají historií, ale díky menší hustotě návštěvníků jsme si je užili možná ještě o něco více.