Profesor Halík: Babiš prezidentem? Vždyť nedá dohromady gramaticky správně jedinou českou větu

09. 12. 202211:59
Profesor Halík: Babiš prezidentem? Vždyť nedá dohromady gramaticky správně jedinou českou větu
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Monsignore Tomáš Halík

Kněze a filozofa Tomáše Halíka jsme potkali na křtu jeho nové knihy adventních a vánočních promluv Procitají andělé. Navazuje na soubor postních a velikonočních kázání pronesených v pražské akademické farnosti v době první vlny pandemie koronaviru a vydaných pod názvem Čas prázdných kostelů. Při té příležitosti jsme s ním měli možnost krátce pohovořit. Hlavním tématem byla blížící se prezidentská volba.

Miloši Zemanovi brzy skončí jeho prezidentský mandát, volba nového prezidenta České republiky je naplánována na 13. a 14. ledna 2023 a její druhé kolo na 27. a 28. ledna. V prvním dotazu nás proto zajímalo, jak by Tomáš Halík ohodnotil působení Miloše Zemana na Hradě.  

„Já jsem byl 40 let přítelem Václava Havla, když byl disidentem i když byl prezidentem. Oba jeho nástupce jsem vnímal jako jeho charakterový i politický opak, oba svým vystupováním a špatným příkladem těžce poškodili duchovní a morální klima naší společnosti. Miloš Zeman dlouho poklonkoval Putinově Rusku i Číně. Vadila mi jeho vulgarita, populismus a lidi, jimiž se obklopoval,“ nebál se kritiky Halík.

Jednou mu prý člověk, který se živil jako dlaždič, řekl o Zemanovi: „Já jsem dlaždič, ale chci, aby můj prezident mluvil jako prezident, a ne jako dlaždič.“

Pavel, Nerudová, Babiš

„Jistě oceňuji to, že okamžiku, kdy vypukla agrese Ruska vůči Ukrajině, Zeman ji jasně odsoudil.  Ovšem nevím, jestli to bylo skutečné prozření, nebo jestli si uvědomil, že se velice ztrapnil, když ještě den předtím, než to vypuklo, tuto možnost popíral,“ pokračoval Tomáš Halík.  

Pokud by měl najít něco pozitivního, zmínil, že alespoň nakonec nebyl na jedné frontě s Putinem…

Češi si již za pár týdnu zvolí nového prezidenta.

Aktuálně jsou tři hlavní favorité. Danuše Nerudová, Andrej Babiš a Petr Pavel.  

„Nikdo mě asi nepodezírá, že bych volil Andreje Babiše, protože ta představa, že by na stolci Masarykově a Havlově usedl člověk, který nedá dohromady gramaticky správně jedinou českou větu, který je trestně stíhaný a jehož zřejmě hlavní motivací pro prezidentský úřad je, aby získal imunitu a vyhnul se spravedlnosti… Kdyby se takový člověk stal hlavou státu, tak by náš stát ve světě nikdo nemohl brát vážně,“ vyjádřil se k Babišovi profesor Halík.

Co dál?

Danuše Nerudová a Petr Pavel? „Oba dva jsou slušní lidé, kteří by ten úřad mohli vykonávat dobře. Ovšem v té dnešní dramatické situaci, když okolo nás zuří válka a my jsme také součástí konfliktu, tak je naprosto na místě, aby vrchním velitelem vojsk a prezidentem byl člověk, který má tuto vojenskou zkušenost, který se osvědčil hrdinským chováním v boji, má velkou diplomatickou zkušenost a je známý v zahraničí,“ pokračoval Halík.

A že byl v mládi členem Komunistické strany, to pro něj jakožto celoživotního odpůrce komunismu problém není.

„Jestliže byl prověřen vrcholovými orgány NATO, aby zaujmul klíčové postavení v tomto vojenském uskupení Západu a ten ho akceptoval, tak je naprosto směšné, abychom ho my kádrovali a chtěli vylučovat. Navíc vojenské zpravodajství, které má každá země v rámci své diplomacie, si nemůžeme plést s STB, která zločinně ubližovala lidem. A v posledních třiceti letech generál Pavel prokázal velké služby naší zemi, kterou dobře reprezentoval“ dodal Halík s tím, že Petr Pavel je člověk, který je klidný, rozhodný a má dostatek zkušeností.

„Klaus i Zeman – ale v jistém smyslu později i Havel – společnost rozdělovali. Petr Pavel je člověk, který – zřejmě jako jediný z kandidátů – může tuto společnost sjednocovat.“

„Osobně jsem ho poznal, a proto z těch tří kandidátů, kteří mají reálnou šanci ke zvolení, je to ten, kterého budu volit já,“ uzavřel Tomáš Halík.  

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných