foto: Redakce PrahaIN.cz/Rozbitá židle, ilustrační foto
Kurzy projektu Reuse na školách se v minulých letech těšily oblibě. Proto se Rada hlavního města Prahy rozhodla veřejné opravárenské dílny nábytku finančně podpořit i letos. Workshopy se budou i letos konat na Střední odborné škole Jarov v Praze 9 a nově také ve Stanici techniků Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy v Praze 6.
V lednu 2023 podpořil magistrátní Výbor pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí projekt s názvem Reuse na školách. Lidé si díky němu mohli v prostorách SOŠ Jarov pod dozorem zkušených pedagogů a mistrů dílny každý měsíc opravit, vylepšit a zkrášlit svůj donesený nábytek. Projekt navazuje na Klimatický plán do roku 2030, jehož významnou součástí je cirkulární ekonomika.
Cílem projektu je seznámit Pražany nenásilnou formou s možnostmi předcházení vzniku odpadu společně s výukou základních způsobů oprav a renovace nábytku. Tím se zvýší také řemeslná zručnost obyvatel. To by se časem mohlo projevit snížením produkce objemného odpadu. Za kurzovné získají zájemci přístup ke všemu nářadí, materiálu i odborné vedení jejich projektu. Vyplývá to z tiskové zprávy magistrátu.
Psali jsme
Radní hlavního města Prahy schválili v pondělí 17. února na svém jednání poskytnutí dotací pro projekty zaměřené na odstraňování bariér…
Kapacita kurzů nestačila
„Workshopy zaměřené na opravu nábytku se vždy rychle zaplní, stále se těší velké přízni veřejnosti. Potvrzuje se, že lidé mají zájem renovovat si věci, ke kterým mají vztah, a Praha jim poskytuje prostor, kde pod dohledem zkušeného lektora mohou opravy provést. Domů si tak odnášejí svůj opravený kus nábytku, zkušenosti a dobrý pocit. Kapacita kurzů nestačila poptávce, proto jsme v letošním roce navýšili jejich počet na dvojnásobek tak, aby se dostalo na více zájemců. Velký dík patří zaměstnancům SOŠ Jarov za jejich vypětí a ochotu,“ uvedla ve zprávě náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).
Počet workshopů bude v letošním roce dvojnásobný. Uskuteční se jich tedy hned dvacet. Vyjma letních prázdnin se budou kurzy konat dvakrát za měsíc v zázemí plně vybavených dílen SOŠ Jarov. Hlavní město na jejich pořádání přispěje částkou ve výši 433 tisíc korun. Peníze budou použity na pořízení materiálu, ochranné pomůcky, honorář odborných lektorů, pronájem dílny i koordinátora projektu. Zbylé náklady budou hrazeny z kurzovného.
„Jsme moc rádi, že se naše Střední odborná škola Jarov zapojila do projektu Reuse. Máme velkou radost, že vracíme zpět do života věci, které mají pro naše účastníky význam v podobě vzpomínek na lidi, kteří danou věc dříve používali. Dále moc oceňujeme, že kurzy slouží pro odreagování a aktivní odpočinek. Je spousta lidí, kteří se k nám vracejí opakovaně. Odcházejí od nás vždy velice spokojeni, a i se získanými vědomostmi,“ doplnil ve zprávě koordinátor Reuse dílen Radek Andrlík ze SOŠ Jarov.
Projekt zavítá také do Stanice techniků
Radní hlavního města zároveň schválili také finanční podporu obdobného projektu v objektu své příspěvkové organizace Stanice techniků Domu dětí a mládeže v Praze 6 ve výši 231.110 korun. Zájemci z řad veřejnosti si budou moci opravit či zrenovovat nábytek, bytový textil, šperky nebo například obrazové rámy. K dispozici jim budou dvě plně vybavené dílny. Kurzy se budou konat jednou měsíčně až do prosince 2025 s výjimkou letních prázdnin. Odborný dohled zajistí lektoři Domu dětí a mládeže.
Přijetím Klimatického plánu se Praha vydala po vzoru dalších evropských měst na cestu k uhlíkově neutrálnímu městu. Cílem je snížit do roku 2030 emise CO2 o 45 procent. Praha by se tak města stát kvalitnějším místem pro život, které dává přednost udržitelným technologiím. Plné znění plánu je k dispozici ZDE.
„Struktura Klimatického plánu vychází z podrobné analýzy aktuálních výzev v oblasti boje proti změně klimatu. Zvolil jsme tento komplexní přístup právě s ohledem na provázanost jednotlivých oblastí. Racionální řešení v cirkulární ekonomice se v jistých aspektech může dotýkat i projektů v sekci udržitelných budov a vice versa. Žádný projekt není izolovaný – všechny jsou součástí většího schématu,“ informoval na webu Klimaplánu Martin Bursík, předseda Komise Rady hlavního města Prahy pro udržitelnou energii a klima.