foto: MHMP/Vizualizace ukazuje, kde by měla vyrůst budova nové Vltavské filharmonie.
Již v květnu by měla být známá konečná podoba projektu Vltavské filharmonie, kterou chce město vybudovat na nábřeží nedaleko stanice metra Vltavská. Zatímco město čeká na vyhodnocení mezinárodní architektonické soutěže, předává celý projekt Pražské developerské společnosti. Ta má zhruba šestimiliardový projekt dotáhnout do konce.
Pražská developerská společnost (PDS) převezme přípravu projektu nové pražské filharmonie u stanice metra Vltavská. Projektem se dosud zabýval Institut plánování a rozvoje (IPR). Práce na projektové dokumentaci ke stavbě, která by se měla začít budovat v horizontu tří let, se tak ujme výše zmíněná příspěvková organizace města.
Stavba za 6 miliard
Budova by podle harmonogramu měla být dokončena v roce 2032, její cenu už dřívě zástupci vedení města odhadli na téměř šest miliard korun. Aktuálně přitom běží vyhodnocování mezinárodní architektonicko-krajinářské soutěže na budoucí podobu stavby i jejího okolí.
„Sešla se nám celá řada kvalitních projektů, každý z nich exceluje v některém z parametrů. Pro nás je ale důležité vybrat takový projekt, který bude komplexně nejlepší,“ uvedl primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) na tiskové konferenci po jednání městské rady.
Rámeček ukazuje, jakou plochu zabere budoucí stavba Vltavské filharmonie. Zdroj: MHMP
Cíl je přitom podle jeho slov jasný. „Za prvé je to snaha o doplnění města o kvalitní architekturu, která s pokorou rozvine dnes bezeporu zanedbané území okolo stanice metra Vltavská. Také chceme Praze dát novou koncertní síň, odpovídající kulturnímu významu města,“ přiblížil Hřib na dotaz PrahaIN.cz.
Rozhodnou zkušení odborníci
Architektonickou soutěž na filharmonii vyhlásilo město loni koncem srpna a podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09) bude porota vybírat z 19 návrhů. Mezi nezávislými členy komise najdeme například architekta Josefa Pleskota, architektku roku 2016 Marcelu Steinbachovou, vítěz arechitektonické soutěže na mnichovský koncertní sál Andreas Cukrowicz nebo Peter Gero, který stál u zrodu architektonicky ceněné Hafen City v Hamburku. Za Prahu se pak soutěže účastní vedle primátora Zdeňka Hřiba a jeho náměstska, architekta Petra Hlaváčka například i někdejší ministr zahraničí a kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Chybí poslední pozemky
Podle radního Jana Chabra (Praha sobě) pokračuje Praha tímto projektem v trendu zhodnocování městských poizemků vlastní výstavbou. „Měníme paradigmata minulé doby, kdy se město pozemků spíše zbavovalo. My jdeme cestou opačnou, naopak se snažíme majetek pro město získávat a vlastními kvalitními projekty jej zhodnocovat,“ poznamenal Chabr s tím, že aktuálně se řeší směny posledních potřebných pozemků mezi městem na straně jedné a skauty a Správou železnic na straně druhé. „Jde o poslední pozemky, které jako město k projektu potřebujeme, zbylé pozemky už jsou v majetku Prahy,“ upřesnil Chabr.
Rámeček ukazuje rozlehlé území Bubny-Zátory, kde má vyrůst nová městská čtvrť. Zdroj: MHMP
Náměstek primátora Hlaváček pak také uvedl, že Praha by ráda získala potřebná povolení pro stavbu do roku 2024. Jen samotný projekt má podle jeho odhadu vyjít na 750 milionů korun. Samotná stavba včetně potřebné dopravní a další infrastruktury pak má vyjít na téměř pět a půl miliardy korun. „Usilujeme o finanční spoluúčast státu, ale zvažujeme i spolupráci se soukromým sektorem,“ uvedl už dříve primátor Hřib s tím, že Vltavská filharmonie by měla být dominantou nového území označovaného jako Bubny-Zátory. Zde chce Praha do budoucna vybudovat novou mětskou čtvrť, určenou primárně pro bytovou výstavbu.
Psali jsme
Hlavní město bude vybírat peníze od developerských firem za každý postavený metr podlahové plochy. Slibuje si od toho prostředky na stavbu škol…
Psali jsme
Všichni zájemci se budou moci od dubna seznámit s návrhem nového Metropolitního plánu a podat k němu připomínky. Plán určí, co se kde bude moci…