Projekty Palmovka One a Nové Holešovice prověří policie. Kordová Marvanová podala trestní oznámení

21. 05. 202421:40
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Hana Kordová Marvanová

Podnět orgánům činným v trestním řízení vychází ze závěrů hloubkového auditu od společnosti StoneTurn. Ten si magistrát objednal na posouzení projektů pražského DP po kauze Dozimetr. O trestním oznámení informovaly redakci PrahaIN.cz nezávisle na sobě hned tři zdroje.

Podle hloubkovému auditu pražskému DP bezprostředně hrozí vznik škody v řádu stovek milionů korun. V případě projektu Palmovka prý došlo k uzavření smlouvy zavazující k prodeji pozemků na Palmovce za cenu stanovenou o více než devět let dříve. Ta je tak nyní podle auditu 4-5x nižší, než je aktuální tržní cena.

Cílem podaného trestního oznámení je podle všech tří zdrojů především zamezit riziku vzniku potenciálních škod na majetku hlavního města Prahy.

Město už muselo zabrzdit přípravy modernizace stanice metra Nové Holešovice. Reagovalo tak právě na výsledky auditu. První náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) musel návrh projektu stáhnout z projednávání rady města a dopracovat.

O projektu Nové Holešovice naše redakce psala opakovaně. Ústřední postavou byl Serge Borenstein, tehdy předseda představenstva Nové Holešovice Development a.s. a Nové Holešovice, a.s. Právě za ním se měly vydat osoby blízké kauze Dozimetr a žádat o úplatek, aby byl projekt zdárně vyřešen. Borenstein odmítl a spolupracoval naopak s kriminalisty.

Policie tehdy, jak jsme rovněž napsali, žádala o vyhodnocení telekomunikačního provozu Mateje Augustína, Michala Redla či Martina Dvořáka, někdejšího ředitele pražského DP.

O údajném propojení zástupců Nových Holešovic na aktéry Dozimetru hovořil opakovaně náměstek Hřib. Zmíněný developer Borenstein na něj kvůli tomu podal trestní oznámení pro pomluvu, uvedly HN. Ani z řady podkladů naší redakce, která se Dozimetrem zabývá soustavně, ovšem nevyplývá, že by konkrétně Borenstein s obviněnými jakkoli spolupracoval.