foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Velikonoční trhy na Dvořákově nábřeží
REPORTÁŽ: Na řadě míst v Praze už odstartovaly velikonoční trhy. Redakce PrahaIN.cz postupně navštívila čtyři z nich. Podívali jsme se nejen na atmosféru, ale i na ceny a nabídku trhovců. Bohužel musíme konstatovat, že Velikonoce jako takové hrají na trzích až druhé housle. V hlavní roli zůstává tradičně jídlo.
Obchůzku velikonočních trhů jsme zahájili na Václavském náměstí. V jeho spodní části se nachází asi třicet různých stánků, velikonočně vyzdobená bříza, ale i velká modrá kraslice, do které je možné se posadit a vyfotit se. O to více nás zklamalo, že tradiční velikonoční sortiment jsme našli asi jen u tří trhovců. V nabídce byly především kraslice ruční výroby za cenu začínající na 150 korunách za jedno vajíčko. V závislosti na složitosti vzoru i velikosti vejce pak ceny končily na 450 korunách za dvě kraslice.
Pomlázka byla k mání ve třech velikostech – malá, střední, velká – za 50, 60 nebo 80 korun. Ta největší měřila asi jeden metr. Z dalších velikonočních věcí jsme si všimli různých dřevěných ozdob s motivy zajíců nebo květin za padesátikorunu či dřevěných kraslic určených k zavěšení za rovnou stovku. Vyšívané dečky na stůl stály asi 80 nebo 120 korun.
Občerstvení, jaké známe například z Vánoc
Valná většina ostatních stánků nabízela občerstvení, které známe například z adventních trhů. Jmenovat můžeme paprikovou klobásu v bagetě za 150 korun, klasický trdelník za rovnou stokorunu, trdelník s nutellou za 130 korun nebo mini lívanečky za 180 korun. Z nápojů pak nechybělo svařené víno 0,2 litru za 100 korun, horké jablko stejného objemu za 70 korun nebo čepované plzeňské pivo do čtyřky za 80 korun.
Co se týče atmosféry, celý trh se nám zdál poměrně mrtvý. Ne že by kolem nechodili lidé, ovšem většinu z nich tvořily velké skupiny turistů, které trhem pouze bez povšimnutí prošly. Opravdu nakupovat jsme neviděli nikoho, jen pár návštěvníků si vychutnávalo některý z nápojů či pochutin. Na lavičkách uprostřed trhu sedělo několik studentů s otevřenými sešity a v kraslici seděla dívka s vlastní donesenou svačinou.
Cestou z Václavského na Staroměstské náměstí jsme na velikonoční sortiment narazili také na Havelské tržnici. Ačkoli nejde o velikonoční trh v pravém slova smyslu, zakoupit tu bylo možné klasická malovaná vajíčka za 100 korun kus. Že jde o pravá vejce upozorňuje hned několik anglicky psaných cedulek, které zároveň zákazníkům kážou, aby se vystaveného zboží nedotýkali. Nechyběla ani perníková vajíčka s nápisem Veselé Velikonoce za 100 korun. Kromě toho tu byly k mání sazenice květin, ty nejlevnější už za 19 korun, průměrně však za padesátikorunu.
Psali jsme
Ve čtvrtek 3. dubna se na modřanské Sofijské náměstí po zimní pauze vrátily oblíbené farmářské trhy. Městská část pro ně letos prostřednictvím…
Na Staroměstském náměstí byl větší výběr
Když jsme pak dorazili na Staroměstské náměstí, mile nás překvapila zeleň v květináčích i množství zákazníků. Oproti Václavskému náměstí se nám atmosféra líbila o něco více. Možná tomu dopomohlo i probíhající vystoupení dětské taneční skupiny a fakt, že jsme dorazili kolem páté hodiny odpoledne a na náměstí nebyly úplně velké davy. Zkrátka, lidí bylo tak akorát. Také stánků nabízejících velikonoční sortiment bylo o poznání více. Přesto hrálo prim občerstvení.
Nabídka se v obou případech příliš nelišila, a to ani cenami. Na výběr však bylo v případě malovaných vajíček více barev, vzorů i velikostí. Zaujala nás například velká kraslice z pštrosího vejce za 1.850 korun nebo pletená hračka ve tvaru kuřete za rovné dvě stovky. Z jídel jsme se zastavili u stánku s plněnými knedlíky. Na výběr bylo ze slaných i sladkých variant, každá za 99 korun.
Nejvíce velikonočních pochutin jsme našli na Mariánském náměstí
Dalším cílem naší výpravy byl trh na Mariánském náměstí. Tam již tradičně svůj sortiment nabízí různé sociální podniky a neziskové organizace. Nechybí ani posezení, velikonočně zdobené květináče nebo velké proutěné vejce. Součástí trhů je také panelová fotografická výstava Tradice v obrazech, která představuje národopisné regiony Čech včetně Prahy a Středočeského kraje prostřednictvím krojů.
Desítka zdejších trhů nabízí bezkonkurenčně největší množství velikonočních výrobků i pochutin. Milovníky Velikonoc bychom tedy určitě poslali sem. Zakoupit je tu možné například mýdla a svíčky ve tvaru vajíček nebo zajíčků za 55 až 95 korun, skleněné ozdoby s velikonočními motivy za 189 korun, velké, asi 150centimetrové, pomlázky za 60 korun, sazeničky různých jarních květin od 45 korun nebo vázané kytice asi za 200 korun.
Z nabídky jídla zmíníme klobásu z udírny za 120 korun, velikonoční sekanou za 80 korun, velikonoční pomazánku na chlebu za 50 korun, velikonoční nádivku za padesátikorunu nebo klasický trdelník za 90 korun. Z nápojů svařené víno 0,2 litru za 65 korun či zelené velikonoční pivo, půl litru za 60 korun.
Trhy poprvé na Dvořákově nábřeží
Ujít jsme si nenechali ani historicky první velikonoční trhy na Dvořákově nábřeží. Ty otevřely poprvé v pátek 11. dubna a přesně v tento den jsme se na ně vydali. Hned na první pohled se nám moc líbila zdejší výzdoba. Nejen přímo na stáncích, kterých na náplavce přímo pod hotelem Intercontinental stojí asi dvacet, ale i okolo nich. Všude jsou barevné pentle nebo pomlázky, ale i vodníci, vajíčka, zajíčci nebo obrovská řehtačka a kolotoč pro děti. Co se výzdoby týče, zdejší trhy se nám rozhodně líbily nejvíce.
Při pohledu na ceny a sortiment jsme nebyli překvapeni. Ani v dobrém, ani ve špatném. Velikonoční nabídka je poměrně široká, přesto většina stánků nabízí opět pouze občerstvení a nápoje. Zakoupit se tu dají pomlázky za 50 nebo 60 korun v délce asi metr nebo metr a půl, velikonoční perníkoví zajíčci, slepičky nebo vajíčka za 85 korun či dřevěné kraslice za 40 korun.
Z pochutin zmíníme hranolky za stokorunu, smažený sýr v housce za 150 korun nebo klasický langoš za 150 korun. Z nápojů nás oslovilo zelené velikonoční pivo 0,4 litru za 95 korun nebo svařené víno 0,2 litru za 95 korun.
Každý má něco do sebe
Kdybychom tedy měli letošní velikonoční trhy porovnat, za nejkrásnější bychom označili ty na Dvořákově nábřeží. Jsou navíc klidné a v příjemném prostředí u Vltavy. Nejvíce velikonočního sortimentu nabízejí trhy na Mariánském náměstí, které se nám zdály také nejlevnější. Nejméně se nám naopak líbilo na Václavském náměstí, kde jsme příliš velikonoční atmosféry nenalezli. Trhy na Staroměstském náměstí jsou pak nejvíce turistické, nejrušnější a největší. Co na nich rozhodně nechybí, je velký výběr.