Proti letním vedrům pomáhají na Šestce mlhopítka a plachty

14. 07. 202308:56
Proti letním vedrům pomáhají na Šestce mlhopítka a plachty
foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Slunce, ilustrační foto

Šestá městská část se rozhodla bojovat proti letním vedrům. Do svých ulic nainstalovala mlžítka a mlhopítka, která kolemjdoucím poskytují pitnou vodu. Stále více pískovišť pak chrání plachty proti slunci.

Praha 6 nechala nová mlžítka a mlhopítka nainstalovat na celkem osmi místech. Jak uvádí web městské části, lidé se díky nim mohou osvěžit pitnou vodou. Na instalaci se podílela společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

„Pro instalaci mlžítek a mlhopítek jsme spolu s PVK a Institutem plánování a rozvoje vytipovali hydranty, které jsou pro tento účel strategicky vhodné a kde se pítko využije,“ uvedl Štěpán Barták, pověřenec pro veřejný prostor Prahy 6.

Takzvané brčko spotřebuje za hodinu asi 18 litrů vody

Barták se zasadil také o podobu nového osvěžovacího zařízení, kterému se říká brčko. O jejich provoz a monitoring se stará digitální řídící jednotka. Ta je ovládaná pomocí pevné radiové sítě PVK. Mlžítko spotřebuje asi 18 litrů vody za hodinu, která do něj proudí přímo z vodovodního řádu.

Mlžítka a mlhopítka si Šestka na celou sezónu pronajímá právě od PVK. Pomáhat se snižováním teploty a zvyšováním vlhkosti budou v ulicích až do září.

Konkrétně jsou k nalezení na Hradčanské, na Vítězném náměstí, na Dědině, před výstupem z metra Petřiny, na rohu ulic Na Valech a K Brusce, u NTK, v parku Hadovka a na dětském hřišti Za Hanspaulkou.

Děti na pískovištích chrání plachty

Dalším opatřením proti vysokým teplotám je postupná instalace zastiňovacích plachet. Ty mají po dobrých zkušenostech z předchozích let chránit ještě více dětských pískovišť, která nejsou před sluncem skryta pod přirozeným stínem.

„Letos jsme instalovali další tři, a to na hřištích v ulici K Červenému vrchu, v Tobrucké ulici a v parku Hadovka. Považujeme to za dobrý způsob, jakým trochu zpříjemnit pobyt na hřištích během horkých teplot v létě,“ informoval Petr Palacký (Zelení), radní pro životní prostředí a klima.

Plachty chrání také pískoviště na hřištích na Puškinovo náměstí, Ciolkovského, Albánské a Junácké.

Pobyt na slunci může být zdraví nebezpečný

Pobyt na prudkém slunci může lidskému organismu způsobit vážné zdravotní komplikace, a to včetně trvalých následků. Hrozí úpal a úžeh, spáleniny kůže a podobné nepříjemnosti. „Nejlepší je se při těchto teplotách nepohybovat moc venku. Pokud musíme odejít, tak si vzít alespoň malou láhev pití,“ řekla v rozhovoru pro PrahaIN.cz praktická lékařka MUDr. Eva Vránová.

Před dopadem tropického vedra by se měli chránit především starší lidé, osoby se zdravotními potížemi a malé děti. Vysoké teploty ale mohou zamávat i se zdravým jedincem. Právě tomu se snaží zabránit strategicky rozmístěná pítka a osvěžovače.