foto: MČ Praha 7/Vitráž v Průmyslovém paláci
Dlouho očekávaná obnova Průmyslového paláce byla zahájena před dvěma měsíci. Zhruba polovina výkopů už je hotova. Celkem 1020 nákladních aut už odvezlo 15 400 kubíků zeminy. Práce se nyní přesouvají na historické prvky. Praha 7 o tom informovala na webu.
Na demontování už čeká celkem 5 023 skleněných částí střední haly. Dohromady tvoří vitráž o rozloze 2 256 metrů čtverečních. Restaurování skleněných vitráží je důležitou součástí obnovy. Nutný je velice pečlivý postup, aby nedošlo k poškození skla.
„Každá výplň je ukotvená v ocelovém nosném rámu pomocí sklenářského kytu s přidáním suříku, který je pevný jako beton. Je tedy zapotřebí kyt opatrně rozbít a odstranit, aniž bychom ohrozili křehké sklo. Museli jsme si proto vytvořit vlastní speciálně uzpůsobené nástroje a techniky, pomocí dlát s příklepem kyt jemně vychvějeme a jednotlivé výplně šetrně vyjmeme,“ vysvětluje Zdeněk Kudláček ze studia Kolektiv Ateliers, který má restaurování vitráží na starosti.
Největší renovace historických vitráží za posledních 100 let
Dohromady se vitráže skládají z 107 700 jednotlivých skel, která jsou vsazena do olověné osnovy. Rozloha je srovnatelná s velikostí dvou hokejových kluzišť. Jedná se tím pádem o největší renovaci historických vitráží na území České republiky za posledních 100 let.
Každé sklo musí být jednotlivě vysazeno, očištěno a vloženo do nových olověných profilů. Některá skla, zejména ze západní stěny středního pavilonu, ale bude nutno nahradit. Poškodil je požár levého křídla v roce 2008.
„Na pracích se podílí i náš kolega restaurátor Zdeněk Henych, který prováděl před 50 lety poslední generální rekonstrukci vitráží. Tehdy zde s restaurováním začínal jako dvacetiletý, dnes se sem po letech vrací,“ dodává Kudláček.
Rekonstrukce snad bude hotova v roce 2025
Celkově by rekonstrukce Průmyslového paláce měla vyjít asi na 2,5 miliardy korun. Dokončení prací je naplánováno na rok 2025. Ostatní části areálu by neměly opravy nijak narušovat. Palác by měl po znovuotevření sloužit k pořádání veletrhů, konferencí a kulturních akcí.
„Stavba, kterou jsme bez potíží zahájili na začátku roku, běží podle harmonogramu, realizační týmy jsou sladěné. Věřím, že i přes komplikace, které s sebou nesou důsledky pandemie covidu, zdražování stavebních materiálů a problémy s pracovníky související s ruskou agresí na Ukrajině, zhotovíme stavbu tak, aby naplnila záměry investora a přinesla radost Pražanům,“ říká Karel Volf, předseda sboru jednatelů společnosti Metrostav DIZ.
Stane se špičkou mezi evropskými veletržními areály
Průmyslový Palác slouží k pořádání výstav a kulturních akcí už od svého vzniku v roce 1891. Jeho levé křídlo ale v roce 2008 vyhořelo a oprava tak byla nevyhnutelná.
„Průmyslový palác bude díky rekonstrukci již brzy znovu plnit svůj účel. Díky spojení historické a kulturní hodnoty s moderními technologiemi a vybavením se zařadí na špičku mezi evropskými veletržními areály. Věříme, že z projektu se stane nová dominanta Prahy, ze které budou mít město i jeho obyvatelé velký přínos,“ uzavírá Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.
Psali jsme
FOTOGALERIE V úterý 1. února předalo hlavní město klíče od Průmyslového paláce stavebním firmám. Po několika měsících příprav stavbu převzalo…