První české mládě vombata se poprvé ukázalo veřejnosti

13. 06. 202414:10
První české mládě vombata se poprvé ukázalo veřejnosti
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Vombat obecný Cooper

První mládě vombata narozené v Česku je na světě už od loňského září, pozorovat ho však návštěvníci mohou až nyní. Od února pomalu začalo ukazovat končetiny, od března hlavu a začátkem června se poprvé vydalo na procházku. V sobotu 15. června dostane jméno a odhaleno bude i jeho pohlaví.

Vombati se, stejně jako jiní vačnatci, rodí v embryonálním stádiu. Vývoj takto narozených mláďat pak probíhá v bezpečí matčina vaku a nové přírůstky je tak možné poprvé pozorovat až po nějaké době. Stejně je tomu i případě prvního pražského mláděte vombata, které se narodilo už v září loňského roku. Na svět však poprvé plně vykouklo teprve před nedávnem.

Jak Zoo Praha informuje v tiskové zprávě, z vaku začalo mládě nejprve v průběhu února vystrkovat končetiny. Holou hlavu pak bylo poprvé vidět v březnu. Od června už je malý vombat osrstěný a vydává se na první krátké procházky mimo vak své matky Winkleigh.

„Mláďata vombatů se rodí o hmotnosti jen kolem půl gramu a většina jejich vývoje probíhá ve vaku samice. V případě tohoto mláděte jsme jeho přítomnost ve vaku Winkleigh zaznamenali koncem listopadu a ven poprvé vykouklo v polovině března. Nyní již z vaku vyhlíží velmi často a poslední tři týdny podniká i samostatné procházky,“ uvedl na Facebooku ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Začátky vombatího páru byly divoké

Otcem mláděte je samec Cooper. Ten přijel do Prahy jako první český vombat v prosinci 2021. Winkleigh za ním dorazila v dubnu loňského roku. Seznámení tehdy čtyřleté Winkleigh a dvouletého Coopera proběhlo dle informací z tiskové zprávy nejprve divoce: „Cooper měl snahu Winkleigh pářit, ale ta neměla zájem, takže došlo na cenění zubů i kousání,“ informoval krátce po seznámení obou vombatů Bobek.

Jak spolu budou oba jedinci fungovat, bylo pro chovatele velkou otázkou. V polovině dubna loňského roku to naší redakci prozradil tiskový mluvčí Zoo Praha Filip Mašek: „Cooper přišel ze Zoo Hannover trochu ochočený, a tak je úzce fixován na svého chovatele, reaguje na jeho hlas a dle jeho slov je Cooper rozmrzelý, když ho ráno chovatel nepřivítá pořádným podrbáním. Winkleigh taky nepatří podle našich informací k těm divočejším jedincům, a tak bude zajímavé sledovat, jak si zvykne nejen na samce Coopera, ve kterém by měla nalézt partnera v rámci chovu, ale i na nový režim, chovatele, zkrátka nový domov.“

Jméno a pohlaví bude odhaleno 15. června

Vše proběhlo dobře. Důkazem ideálního souznění páru je narozené mládě, první svého druhu na území České republiky. Pohlaví a jméno nejnovějšího přírůstku do vombatí rodiny zatím není známé. Obojí bude odhaleno v sobotu 15. června ve 14 hodin přímo v Darwinově kráteru.

Kromě křtin je připraven i tematický program pro dětské návštěvníky na Veselovského louce a v jejím okolí. Připomenut bude výzkum takzvaného vombatího chlapce Petera Johna Nicholsona, návštěvníci si budou moci vyzkoušet hrabání nebo měření vombatích nor, hledání pokladu či vršení vombatích kostek. Bližší informace k programu, včetně časů, nabízí web zahrady.

Patronem pražských vombatů je Ondřej Sokol

O slavnostní oznámení jména se postará patron pražských vombatů, herec a moderátor Ondřej Sokol. Patronem vombatů se stal díky své památné větě z televizního soutěžního pořadu, ve které reagoval na unikátní tvar vombatího trusu, který má podobu krychliček.

„Každý umělec se chce zapsat do historie něčím významným. Mám velkou radost, že po mně tady zůstane něco tak hodnotného, jako právě citát o vombatích kostkách,“ pronesl při příležitosti přivítání Winkleigh v Praze Ondřej Sokol. Jeho památná věta ozdobila i trička z vombatí kolekce Zoo Praha.

Nejbližší příbuzný koaly má vak s otvorem vzadu

Pražští vombati patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného, který má oproti těm kontinentálním šedší srst, je menší a lépe snáší české podnebí. Jde o nejbližšího příbuzného koaly. Obývá Tasmánii a vlhké oblasti Austrálie. Jak uvádí Lexikon zvířat pražské zoo, vombati jsou mezi vačnatci jakousi obdobou svišťů.

Živí se převážně různými druhy trav. Aktivní jsou zpravidla v noci a své teritorium si vyznačují trusem ve tvaru krychle. Většinu svého života tráví tito vačnatci hloubením podzemního systému nor a chodeb. I proto mají samice obrácený vak otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.

Pavilon Darwinův kráter s nimi obývají také tasmánští čerti, ježury nebo klokani. Nejlepší čas pro pozorování vombatů je kolem druhé hodiny odpolední.