První komunitní zahrada na Třináctce oslavila rok

13. 06. 202408:49
První komunitní zahrada na Třináctce oslavila rok
foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Záhon, ilustrační foto

V loňském roce předala radnice Prahy 13 k užívání místní komunitě část nevyužívaných pozemků základní školy. První komunitní zahrada na území Třináctky nese název Prokopka a za rok svého fungování úspěšně sloužila jako oáza klidu, místo pro pěstování ovoce i zeleniny, pořádání společenských akcí i odpočinek.

Komunitní zahrady mohou mít mnoho podob. Od několika záhonků u domu přes upravený vnitroblok nebo sezónní pop-up zahradu až po obrovský pozemek s produkční hodnotou. O správu zahrad se zpravidla stará komunita lidí ze sousedství. Nejinak je tomu v případě zahrady Prokopka, která je první komunitní zahradou na území Prahy 13.

Pozemek o rozloze 2.500 metrů čtverečních je součástí nevyužívaného pozemku Základní školy Janského. Radnice v loňském roce zafinancovala jeho úpravu částkou 2 miliony korun a nevyužívaný kousek přírody přeměnila na místo vhodné pro setkávání sousedů i pěstování různých plodin. Vyplývá to z tiskové zprávy.

Zahrada už úspěšně funguje celý rok

„Komunitní zahrada slaví první rok své existence a já jsem velmi rád, že se zde lidem líbí. Minulý rok jsme tento nevyužitý prostor upravili tak, aby zde mohla komunitní zahrada vzniknout a dnes se zde konají nejrůznější akce pro komunitu i okolí. Děkuji všem, kteří se na přípravě a provozu zahrady podílejí, veliký zájem veřejnosti nás velmi těší a věřím, že první komunitní zahrada na třináctce bude úspěšně fungovat i nadále,“ uvedl ve zprávě starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

Městská část měla vloni na starosti přípravu projektu i zajištění úprav celého prostoru, aby mohla komunita ihned začít s pěstováním. Pozemek byl vyčištěn od starých keřů a náletů, vybudovány byly chodníky a nainstalovány vyvýšené záhony spolu se zázemím pro pěstitele.

„Založit komunitu nebylo jednoduché, jsem velmi rád, že se vše podařilo a komunitní zahrada Prokopka sdružuje nejen zájemce o pěstování, ale organizuje i volnočasové aktivity,“ uzavřel ve zprávě starosta.

Pěstovat je možné už za 1.500 korun ročně

O provoz se stará zapsaný spolek Pro kořínky. Zapojené skupině obyvatel nabízí prostor pro společné pěstování zeleniny, ovoce, bylinek i místo pro odpočinek a sousedské sešlosti. Letos se spolek dočkal od radnice šeku v hodnotě 62 tisíc korun v rámci dotačního programu.

Členem spolku se může stát každý. Pro letošní rok si navíc může dle informací z webu zahrady vybrat ze tří kategorií členství s názvy Navštěvuji, Pěstuji rostliny i dobré vztahy nebo Pěstuji. Cena ročního standardního členství začíná na 1.500 korunách a končí na 3.500 korunách. Rozdíl je například v četnosti návštěv zahrady nebo povinnosti se starat o zasazené rostliny.

Komunitní zahrady jsou po celé Praze

Na území hlavního města je komunitních zahrad více. Jejich přehlednou mapu nabízí například na portálu mapko.cz komunita Kokoza. Ta se věnuje pěstování, jídlu či kompostování. Kromě komunitních zahrad je proto v mapce možné najít také umístění zahradních kompostérů, vermikompostérů, záhonů pro školky nebo zelených střech.

Z dalších zahrad na území Prahy lze jmenovat například komunitní zahradu v ulici Za Haštalem na Praze 1, zahradu v KC Kampa, zahrádku ve vnitrobloku Čechova na Letné nebo například zahradu v ulici Jakutská ve Vršovicích.

Kaufland podporuje komunitní zahrady u svých prodejen

Od roku 2019 buduje komunitní zahrady u svých prodejen také společnost Kaufland. Lidé na nich dle informací z webu mohou bezplatně pěstovat bylinky, ovoce i zeleninu. V rámci grantového programu nabízí společnost až 100 tisíc korun na vybudování podobných zahrad. V uplynulých letech už podpořila částkou 1.700.000 korun celkem 30 komunitních zahrad.

Obrovský zájem zaznamenala například komunitní zahrada u prodejny na Vypichu. Přihlásilo se dokonce 7krát více zájemců, než jakou kapacitu zahrada nabídla. Otevřena byla v červnu 2021 a kromě 30 vyvýšených záhonů nabízí i místo na trávení volného času.

Kaufland stojí také za komunitními zahradami Malý Klín v Kobylisích nebo atypickou zahradou na Podbabě. Specifikem druhé jmenované je terasovité umístění záhonů i street art v podobě nasprejované dýně.