foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz (stejně jako ostatní fotografie v článku)/Vídeň a Praha
Reportér serveru PrahaIN.cz vyrazil minulý víkend do hlavního města Rakouska. Zajímalo nás tam, jak vidí Rakušané, ale také turisté, Prahu. Na různých místech ve Vídni jsme se ptali na jednoduchou otázku. Co se vám první vybaví, když se řekne Praha?
„Průzkum“ nám zabral průběžně celý víkend. Je ale na místě říct, že výsledky jsou spíše zajímavostí než účelným a kvalifikovaným sběrem dat. Počet dotázaných se zastavil na čísle 83. Tedy můžeme mluvit o rozsáhlejší anketě.
To ale nic nemění na tom, že odpovědi byly zajímavé a mohli jsme se dozvědět, jak hlavní město České republiky vidí někteří Vídeňané a turisté objevující toto město.
Také Praha je s Vídní neodmyslitelně spjatá. Především z dob Rakouska – Uherska. V té době byla Vídeň hlavním městem monarchie. Před více než 120 lety byl prý každý pátý obyvatel Vídně českého původu. To je ale historie. Dnes je rakouské hlavní město oblíbeným centrem českých turistů. Vlakový spoj jezdí do Prahy v průměru každou hodinu a půl, v Praze stihnete být za čtyři hodiny.
Autem za tři.
Jenže po našem zjištění, především od řidičů taxi, se Češi do Vídně moc neženou. Jeden nám dokonce sdělil, že Čecha během své šestileté praxe veze poprvé.
Pravdou je, že nikoho „od nás“ jsme opravdu nepotkali.
Vídeňská státní opera
Pivo, Praha, pivo, hm?
Ale zpět k dotazování.
Většinu otázek jsme pokládali náhodným kolemjdoucím v hlavních turistických lákadlech. V centru města jsme potkali především německé a švýcarské turisty, někteří měli problémy s angličtinou, museli jsme tedy zabrousit do němčiny. Naštěstí to v naší jednoduché otázce nebylo příliš složité.
Jednou z prvních dotázaných byla skupina šesti mladých Švýcarů. Odpovědi byly dost podobné, ale neovlivněné předchozími.
Historie, architektura, památky, bohaté jídlo, středověk, Karlův most.
Nás zajímalo především první slovo, které se vybaví. Ale i přesto jsme se s turisty z Curychu pobavili. Ti, kteří zmínili památky a architekturu, si na nejvýznamnější památky vzpomenout nemohli, věděli pouze o „krásném hradu, jenž vévodí městu“. Až poslední mladík zmínil Karlův most. V Praze byl prý dvakrát, a ještě se do ní chystá. Pochvaloval si také nízké ceny v metropoli, a především krásu města.
Další skupina rakouských dívek už tak komunikativní nebyla. Zde jsme si skutečně museli vzpomenout na krkolomné tvoření vět v německém jazyce. Ze čtyř dívek dokázala odpovědět pouze jedna. Ostatní zdůvodnily svoji nevědomost tím, že v Praze nikdy nebyly.
Párty, to byla odpověď zmiňované respondentky. V metropoli prý také nikdy nebyla, ale jediné, co ji napadlo, tak byly právě pražské mejdany. Podrobnosti neznala, byla si ale jistá, že to v Praze žije, především v noci.
Karlův most v Praze
Následovaly desítky odpovědí, které zmiňovaly především pražskou architekturu. Na přesné památky si ale většina vzpomenout nedokázala. Pokud ano, tak vévodila jedna, Karlův most. Ten se zdál jako nejznámější mezi všemi dotázanými.
Památky, fajn, Praha je opravdu plná nádherných staveb, jež vévodí celé Evropě. Tak co jiného by je mohlo překonat? Nemusíte dlouho přemýšlet…
Pivo.
Zlatavý mok byl opravdu nejčastější odpovědí dotázaných. Spousta lidí zmínila, že české pivo je opravdu slavné. Když se řekne Česko, vybaví se Praha a pivo. Zhruba polovina pak znala i nejznámější český ležák Pilsner Urquell. Ty jsme poučili, že se tento nápoj nevyrábí v Praze, nýbrž v Plzni.
Psali jsme
RECENZE Redakce PrahaIN.cz se vydala prozkoumat loď. Ne kvůli plavbě po Vltavě, ale přišli jsme ochutnat zlatavý mok, jenž se zde vyrábí.…
Staropramen vyrábějící se v hlavním městě nikdo neznal. Vlastně až na jednu výjimku. Tou byla jedna žena. Do Prahy cestuje pravidelně, její přítel zde žije.
A na závěr největší bizár.
Nedaleko Katedrály svatého Štěpána jsme se ptali staršího páru Němců. Odpověď nás překvapila, duo našich sousedů bylo milé, ale svoji odpověď nechtěli dále rozvádět. Nad otázkou ale dlouho nepřemýšleli a oba se shodli: swingers party.
Katedrála svatého Štěpána ve Vídni
Rozdílná místa, rozdílné odpovědi
U hlavních turistických památek jsme našli dost podobné odpovědi. Týkaly se tedy především památek a piva. Nejen turisté, ale také Rakušané mají Prahu často na svém seznamu míst, které by chtěli navštívit.
Vyrazili jsme rovněž na zápas druhé rakouské ligy. Hrála rezerva slavného klubu Austrie Vídeň. Čekali jsme, že bychom mezi fotbalovými fanoušky mohli dostat netypické odpovědi.
Stadion Generali Arena. Austria zde hraje od roku 1973. Původní stánek byl postavený už v roce 1925 a byl domovským hřištěm mančaftu českých imigrantů v Rakousku, SK Slovan-Hütteldorfer AC. Pojmenován byl jednoduše, České srdce. Během druhé světové války byl z velké části zničen. Po rekonstrukci byl pojmenován na počest prezidenta Rakouska, Franze Horra.
„Koller,“ bylo nám sděleno německým přízvukem. K muži se pak přidala hrstka jeho kamarádů a začali jmenovat nejznámější české fotbalisty. Skupina byla věkem cirka přes čtyřicet let. Zmiňovali tedy především bývalé české legendy. Rosický, Poborský, Rozehnal, Jankulovski. Fanoušky Austrie jsme alespoň poučili, že ze zmiňovaných hráčů je pražským rodákem pouze Rosický. Vzpomenout si, v jakém klubu u nás hráli, si nedokázali.
Další zabrousili opět do řad fotbalistů. Nejčastěji zmiňovaným byl Tomáš Rosický a Milan Baroš. Někteří ale nezapomněli ani na Vladimíra Šmicera. Jeden zpovídaný muž si dokonce vzpomněl na jeho triumf v Lize Mistrů s Liverpoolem. Bývalý klub si ale spletl. Sdělil nám, že Šmicer hrál dříve ve Spartě.
Z aktuálně hrajících byl nejčastěji zmiňovaným plejerem Patrik Schick. Nutno podotknout, že otázku jsme na fotbalovém stadionu nikterak neupravili. Stále byla tatáž. Co se vám první vybaví, když se řekne Praha?
Psali jsme
Český útočník Patrik Schick se minulý pátek zranil. Po brankové radosti odkulhal do kabin. Jeho mančaft Bayer Leverkusen potvrdil, že si český…
Ale ani na pivo se nezapomnělo. To bylo taky krom jedné odpovědi (památky) jedinou variantou, která se netýkala fotbalu.
Nezapomnělo se ani na největší kluby v Praze, ale i celé republice. Pražská S se vybavila několika lidem, když jsme se ptali na Prahu. Častěji byla zmiňovaná Sparta, nebo Slavia? Odpovědi byly téměř shodné.
Vypozorovali jsme, že mladším ročníkům se vybavila nejdřív Slavia. Dle našeho uvážení a pak i potvrzení to bylo zapříčiněno úspěchem sešívaných na evropské scéně z posledních let. Slavia byla dvakrát ve čtvrtfinále Evropské ligy a také si zahrála skupinu milionářské Champions League.
Starším ročníkům se většinou vybavil historicky úspěšnější klub, tudíž Sparta. Nebylo to ale vždy podmínkou.
Fanoušci Austrie si vzpomněli i na Viktorku Plzeň. S tou se utkali ve skupině Evropské ligy před šesti lety.

A závěr?
Krátkým průzkumem se potvrdilo, že turisté si Prahy cení především kvůli kráse. Další odpovědí bylo pivo. Lidé znali především plzeňské, neřešili, kde se pivo vyrábí. Na fotbalovém stadionu se ukázalo, že naše fotbalové legendy mají jméno všude po světě. Ani pražská S nejsou ničím neznámým. O Patriku Schickovi nelze polemizovat, toho znají snad všude...
Psali jsme
Cestovní ruch v Praze se za poslední dva roky propadl oproti roku 2019 o desítky procent. Loňský rok se pak turismus v metropoli dostal…