foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Václavské náměstí 17. listopadu 2022
FOTO, VIDEO: „Mír. Něco, co si málokdy uvědomujeme, dokud o něj nepřicházíme. Děláme, co nás normálně baví, chodíme do normálních prací, normálních hospod, normálně se navštěvujeme, sportujeme, cestujeme, nakupujeme, žijeme zkrátka normální životy. Ale co když mír není samozřejmost? Víme, co by znamenalo o něj přijít? Známe vůbec jeho cenu? Jsme ochotni ji zaplatit? A jsme připraveni na takové otázky?“ ptají se organizátoři koncertu pro budoucnost.
Koncert je občanským setkáním a tradičním vrcholem zakončení oslav Dne boje za svobodu a demokracii.
Na akci by se podle organizátorů měla otevřít debata o míru. „Protože je to na nás. Protože budoucnost jsme my.“
Celou akci zahájil na pódiu novinář Jindřich Šídlo a Linda Bartošová. Společně moderují celou akci. „Pohled tady odsud na Václavské náměstí je neuvěřitelný,“ vzkázal Šídlo lidem z pódia.
Lidé na náměstí přišli i přesto, že v Praze celý den hustě prší. Což se nezměnilo ani v podvečerních hodinách. Nálada je přes nepřízeň počasí podle našeho reportéra, který je na místě, úžasná.
Šídlo publikum upozornil, že se nejedná, stejně jako žádný rok, o politickou akci, manifestaci či demonstraci proti někomu, nebo pro někoho, pro nějakou politickou stranu nebo pro nějakého kandidáta.
„Tohle je oslava svobody, koncert pro budoucnost,“ dodal.
Psali jsme
SLEDUJEME: Ladislav Vrabel už několik týdnů nazpět avizoval, že dne 17. listopadu hodlá spolu se svými příznivci dorazit před budovu České…
Domácí i zahraniční
Letošním tématem koncertu pro budoucnost je mír, protože mír není samozřejmost, jak jsme se o tom letos přesvědčili.
Moderátoři přítomné, ale také ty, kteří celou akci sledující přes stream, vyzvali k tomu, aby se vyjádřili, co pro ně mír znamená. Jedním slovem, dvěma, třemi slovy na webové stránce cenazamir.cz.

Dana Drábová. Foto: PrahaIN.cz
Ze vzkazů by měla vzniknout v průběhu večera koláž. Stránka je však momentálně nedostupná.
Během koncertu zazpívá celkem sedmnáct interpretů, mezi nimi i Pussy Riot.
Z českých interpretů pak Ben Cristovao a David Koller, kapela Chinaski, Michal Horák nebo Lenka Dusilová.
PrahaIN.cz je na místě, zprávu budeme rozšiřovat.
Po vystoupení Lenky Dusilové Šídlo přiznal, že se organizátoři báli o účast. Vzhledem k aktuální situaci, ale také kvůli počasí. Zaplněna je podle něj však více než polovina náměstí. Upozornil také, že si lidé mohou dát svařák svobody, který je o osmdesát korun dražší než normální. Ale přispějí tím na pořádání dnešní akce.
Prvním hostem byl ekonom a filozof Sedláček. Své vystoupení začal slovy: „Vážení přátelé, vážení milovníci svobody.“
V projevu připomněl listopad 1989 a srovnal jej se současností. Naše svoboda podle Sedláčka nebyla vykoupena krví, to ale neznamená, že ukrajinská svoboda nemá přesně tuto cenu, kterou my jsme platit nemuseli.
„Už nikdy nebudeme muset tápat na místě, už nikdy nebudeme muset mít takový prezidenty jako jsme tady měli, který nás chtěli vrátit nazpátek do země nikoho. Už nikdy nazpátek nikoho!“ Sedláček všem popřál hodně odvahy a štěstí a doufá, že brzy přivítáme mezi námi, evropskými státy, další jako Ukrajinu a jiné. Svůj projev zakončil slovy: „Sláva Ukrajině!“
Psali jsme
Nebývale ostré vyjádření poskytla serveru PrahaIN.cz ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Možnost hovořit s ní jsme měli v pátek na akci…
Dvě modlitby
V průběhu večera vystoupila i farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká. Pohovořila krátce o svobodě a připomněla nadcházející adventní svátky. Pronesla také modlitbu.
Následně zazněla píseň, která je pevně spjata s Dnem boje za svobodu a demokracii. Modlitba pro Martu. Těsně před tím, než se spustila, celé náměstí ztichlo. Podle našeho redaktora to byl velmi silný zážitek.
Dalším řečníkem byl podnikatel a filantrop Martin Vohánka. Ve svém projevu připomněl důležitost podnikatelského prostředí a solidaritu, která není s podnikáním v rozporu. Vyzval, aby Česká republika byla srdcem Evropy, se silnou ekonomikou, která bude digitální a bude sloužit lidem. Zmínil také Iniciativu druhé ekonomické transformace, což je společné prohlášení mnoha předních českých podnikatelů. Podle Vohánky máme talent a sílu. Musíme si ale věřit.
Exekuce
Po Vohánkovi na pódiu vystoupil dluhový expert Daniel Hůle z Člověka v tísni. Ten připomněl akci Milostivé léto a promluvil o exekucích v České republice.
Na pódiu promluvil i Jan Husák ze společnosti Romodrom, který se věnuje dlouhodobě lidským právům. Ale také Jan Burian, který přednesl báseň Až bude rok 2000. Objevil se také Václav Moravec nebo Dana Drábová. S projevem vystoupily i dámy Natálie Veselá, Svitlana Švábová a Olena Chornoušová.
Po koncertu Ben Cristovaa s Davidem Kollerem přednesl Rostislav Novák starší text petice 3 kroky za 3 kroky. Následoval Michael Romancov, který zavzpomínal na zatčení při demonstraci v roce 1989 a na celý průběh konce komunistického režimu. Promluvil také o míru a o válce Ruska proti Ukrajině. Prezidenta Putina označil za zmr..a.
Podle organizátorů celá akce vyjde na 3,5 milionů korun. Ti na pódiu poděkovali dobrovolníkům a dalším, kteří se na pořádání akce podílejí, ale také sponzorům. Mimo jiné Magistrátu hlavního města Prahy a Tipsportu. Sponzoři však mnoho potlesku nesklidili.

Jindřich Šídlo. Foto: PrahaIN.cz
Dalajláma
Jenovéfa Boková a Světlana Witovská přečetly dopis, který k dnešnímu výročí zaslal sám Dalajláma.
Poté znovu zazněla Modlitba pro Martu v podání zpěváka Ondřeje Rumla. Následně pohovořil Samuel Chu o situaci v Hongkongu.
Po koncertu kapely Chinaski Šídlo ukázal průběžný stav , o které hovořil již na začátku. Na stránkách www.svobodanenisamozrejmost.cz lidé psali, jaké je pro ně cena míru.
O životě queer komunity v Česku promluvil Filip Titlbach.
Vystoupil i Andrej Poleščuk. I on promluvil o svobodě a o tom, jak vypadá život v Bělorusku. I on zakončil svůj projev slovy: „Sláva Ukrajině.“
Těsně před koncertem kapely Pussy riot promluvila Hanka Strašáková z Milionu chvilek pro demokracii.
A pak už to přišlo. Na pódium nastoupila kapela Pussy Riot, která celý program zakončila