Radní rozhodli, že Praha koupí zámek Veleslavín a Národní dům na Vinohradech. Opozice postup kritizuje

14. 04. 202610:02
3 min. čtení
Radní rozhodli, že Praha koupí zámek Veleslavín a Národní dům na Vinohradech. Opozice postup kritizuje
foto: Georgi Bidenko pro PrahaIN.cz/Veleslavín

Záměr odkoupit zámek Veleslavín a Národní dům od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových schválili na pondělním zasedání pražští radní. Metropole o převzetí zámku Veleslavín stála již delší dobu, kvůli vysoké ceně se ale nákup neuskutečnil. Po neúspěšných dražbách cena klesla z původních 580 milionů korun na 210 milionů. Obdobná situace byla i u Národního domu. Nákupu obou objektů musí ještě posvětit pražští zastupitelé.

„Praha k nákupu přistoupila formou strategického vyčkávání, protože původní představa státu byla diametrálně odlišná. U zámku Veleslavín úřad požadoval 580 milionů korun, což jsme vyhodnotili jako přemrštěnou cenu. Cena, za kterou rada doporučila areál koupit, je 210 milionů korun. Je to částka, která odpovídá tomu, co jsme před rokem a půl říkali, že by byla rozumná částka,“ uvedl po jednání rady radní Adam Zábranský (Piráti).

Po odkupu město plánuje svěřit areál zámku Praze 6, která má nemovitost již nyní ve výpůjčce. Městská část nyní dopracovává studii budoucího využití, kterou radě představí, a pokud s ní město bude souhlasit, zámek městské části svěří.

Městská část Praha 6 již dříve uvedla, že plánuje zhruba v horizontu deseti let areál využívat pro občanskou vybavenost. Preferované využití by mohlo být v oblasti školství nebo kultury. Samotný zámek by pak měl městské části sloužit také pro reprezentační účely. Naše redakce o tom psala detailně ZDE

U Národního domu Praha dorovnala nabídku

Obdobná situace byla i u Národního domu, který se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových pokoušel opakovaně prodat. Začínalo se na částce 750 milionů korun a finální suma je 399 milionů korun.

„V tomto případě přišla v posledním kole aukce státu nabídka ve výši vyvolávací ceny 399 milionů korun. Nás stát oslovil s nabídkou dorovnat tuto nabídku a my jsme se rozhodli tak učinit. Je to v podstatě jediná příležitost, jak nemovitost získat,“ uvedl radní Zábranský s tím, že doufali, že finální částka ještě klesne.

Národní dům by měl stále sloužit k pořádání plesů a dalších společenských událostí. Zábranský doplnil, že do roku 2032 má dům nájemce, který bude platit městu nájemné kolem 17 milionů korun ročně.

Radní pro finance Zděnek Kovářík (ODS) dodal, že obě nemovitosti bude město kupovat z financí, které byly ušetřeny v minulých letech. „Takže nezatížíme letošní rozpočet a nesáhneme na věci, které jsme měli připravené na letošní rok. Také tím snížíme částku, kterou máme připravenou na investice, které se prozatím nepodařilo realizovat,“ doplnil Kovářík.

Nákup obou nemovitostí se ale nelíbí opozičnímu hnutí ANO, což pro redakci uvedl předseda pražského hnutí Ondřej Prokop. „Zaplatíme 600 milionů korun za památky, jejichž provoz spolkne další obrovské peníze. U Veleslavína navíc účet nákupem nekončí, protože další rekonstrukce má spolknout až dvě miliardy. Nerozumím, co se Pirátům honí hlavou. V době, kdy Praha zoufale potřebuje nové dostupné obecní byty, navýšit kapacity na školách a my za ANO opakovaně tlačíme na výkupy budov pro školství, tak je pro radního Zábranského priorita stát se zámeckým pánem,“ okomentoval pro PrahaIN.cz Ondřej Prokop.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy