Realita skautských vedoucích: „Téměř celou dovolenou mi zabere skauting.“

13. 06. 202413:12
Realita skautských vedoucích: „Téměř celou dovolenou mi zabere skauting.“
foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Skautský oheň

ROZHOVOR: Skauting v posledních letech nabírá na popularitě. Dětem umožňuje trávit čas v přírodě a také se díky němu naučí několik zajímavých dovedností, jako například uvázat uzel nebo rozdělat oheň. Nejen v Praze je v posledních letech zájemců z řad dětí více, než jakou kapacitu mohou střediska nabídnout. Problémem je mnohdy čas, vedoucí totiž musí skautingu často obětovat veškerý volný čas. Dělají to ale s radostí.

Od roku 2006 skautů a skautek na území České republiky nepřetržitě přibývá. Podle výroční zprávy organizace se ke skautingu v loňském roce přihlásilo 76.711 lidí, kteří se sdružují ve 2.334 oddílech. Jde přitom jak o děti a dospívající, tak i o dospělé, kteří se o chod organizace i programy pro děti celoročně starají.

„Holky a kluci překonávají drobné obtíže i náročnější výzvy, zažívají společná dobrodružství a postupně si tak osvojují nejen mnohé schopnosti a dovednosti, ale také pravidla fair play, která pak vnášejí do běžného života. Ze srdce proto děkuji všem skautským dobrovolníkům, kteří věnují svůj čas a energii výchově kluků a holek v oddílech, zajišťování potřebného zázemí či podmínek pro jejich činnost,“ poděkoval ve výroční zprávě Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

Dospělí tvoří 21 procent skautů, starají se o všechno

Dospělí ve věku nad 25 let tvoří asi 21 procent členů organizace. Aktivit se účastní ve svém volném čase bez nároku na odměnu a žene je pouze dobrý pocit a snaha zpříjemnit dětství někomu dalšímu. Jak naší redakci svěřil jeden ze skautských vedoucích, není výjimkou, že na skauting padne veškeré pracovní volno.

„Být skautem je pro mě hlavně šance vychovávat mladší generaci a předávat nějaké hodnoty. Už odmala jsem do skauta chodil a vydrželo mi to až do dospělosti. Teď každý den normálně pracuji a po večerech vymýšlím program schůzek, hry nebo jiné aktivity. Hodně kamarádů to postupně vzdalo. Odešli za školou nebo začali chodit do práce a prostě už jim nezbýval čas. Mě to pořád hrozně baví,“ přiblížil Kuba, který je skautem už více než 20 let.

Tábor je nezapomenutelný, jeho přípravy zaberou měsíce

Pomyslnou třešničku na dortu skautského roku pak v jednotlivých střediscích představuje letní tábor. Dětem nabízí pobyt v přírodě, spaní ve stanech a spoustu zábavných aktivit. Že je o letní tábory, nejen o ty skautské, mezi veřejností zájem, jsme informovali už několikrát. Kapacity bývají plné měsíce dopředu.

Také na nich se o veškerý program starají dobrovolníci. „Tábor připravujeme měsíce dopředu. Nejdříve vymýšlíme téma celotáborové hry, aby bylo atraktivní a zároveň se dalo nějak uchopit. Pak tvoříme program na jednotlivé dny, musíme počítat i třeba s deštěm a mít dostatek takzvaných mokrých variant. Vyrábíme kostýmy a další propriety, řešíme dopravu, hygienu, kuchyň,.. zkrátka všechno. Teď zrovna jsme úplně na vrcholu příprav, už za měsíc to všechno vypukne,“ svěřil se Kuba. Přesto se prý každý rok na tábor velice těší a celý tým vedoucích na jeho přípravách pracuje s nadšením. Je to podle něj opravdu tečka za každým skautským rokem.

Zaměstnavatel to chápe, všichni to štěstí ale nemají

„Náš tábor trvá 3 týdny. První týden stavíme se staršími rovery nad 15 let zázemí. To je takové uvolněnější, ale stejně tam musí být i nějaký program a hry. Pak přijedou mladší děti a stráví s námi na louce mimo civilizaci dva týdny. Já mám štěstí, že je můj zaměstnavatel velkorysý a ví, že pracuji jako dobrovolník s dětmi. Tři týdny volna v létě mi proto dá, i když není úplně nadšený. Někteří ale to štěstí nemají a v práci s tím mají velké problémy. Na tábor tak jezdí třeba jen na týden nebo dva, což občas není úplně ideální. Máme pak někdy trochu problém, že nemáme dost vedoucích, kteří by na děti dohlíželi,“ popsal realitu vedoucích skaut Kuba.

Nejsou to ale podle něj jen tábory. Volno z práce si často bere také na prodloužené víkendy v přírodě, puťáky nebo tradiční týdenní zimní pobyt na horách. Do toho zmiňuje celostátní skautské akce, například Jamboree nebo Obrok. „Moc mi toho volna pak nezbývá. Ale nestěžuji si, baví mě to, dělám to rád a dobrovolně. Rozhodně bych neměnil,“ uzavřel své vyprávění.