foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Hrad Loket
REPORTÁŽ: Na druhý svátek vánoční se naše redakce vydala na hrad Loket. Ten se nachází ve stejnojmenném městečku asi deset kilometrů od Karlových Varů. Kromě fotogenického hradu a zajímavě se kroutící řeky nabízí také procházku po krásném historickém centru městečka. Pozor ale na ceny, protože ty jsou čistě turistické.
Stejný nápad jako my, tedy strávit jeden z vánočních svátků poznáváním historie, mělo poměrně dost návštěvníků. Většina z nich hovořila polsky, ukrajinsky nebo německy. Patrné to bylo už na parkovišti, kde většinu vozů tvořily ty se zahraniční poznávací značkou.
Parkování nás stálo 40 korun na hodinu, nebo 250 korun na den (5 a více hodin). Parkovací automat na nákup lístku byl navíc velice nepřehledný. S nákupem jsme měli docela problém, a navíc šlo o poměrně zdlouhavou proceduru. Malinká písmenka na obrazovce situaci nepřidala. Největší problém pak měli právě cizinci, kteří jediný parkovací automat zašpuntovali na několik minut, až se začala tvořit fronta.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Lyžování patří neodmyslitelně k vánočním svátkům. PrahaIN.cz proto 26. prosince vyrazila do Pece pod Sněžkou. Těsně před Štědrým dnem…
Hrad vévodí malému historickému městečku
Pak už ale jen stačilo přejít most, nad kterým se majestátně tyčí hrad. Ten vévodí celému městečku, ve kterém nelze zabloudit. Přímo ke vchodu do areálu hradu přesto navádí řada cedulí. Při vstupu je možnost si vybrat prohlídku s průvodcem, anebo individuální. My jsme zvolili druhou možnost, a to hlavně proto, že na prohlídku v češtině bychom museli hodinu čekat.
Za vstup zaplatí dospělí 145 korun. Děti, studenti, důchodci a držitelé ZTP pak 120 korun. Hrad je otevřen denně a celoročně, včetně Štědrého dne nebo Nového roku. Liší se jen otevírací doba, kterou je možné zkontrolovat na webu hradloket.cz.
Ulice městečka Loket. Foto: redakce PrahaIN.cz
Z prohlídky nás nejvíce zaujalo vězení a vyhlídková věž
Hrad nabízí několik různých expozic. V době naší návštěvy například výstavu betlémů a vánoční expozici, která se týkala historie Vánoc i různých vánočních zvyků. Nechybí ale ani stálé výstavy, například o zdejším porcelánu. Nás ale nejvíce zaujalo vězení, které představuje i historické mučící techniky a přístroje. Velice pěkný výhled na řeku i městečko pak nabízí věž.
Celkem nám procházka hradem zabrala asi hodinu. Mohli jsme přitom zvolit jakoukoli trasu, libovolně se vracet nebo některé místnosti úplně vynechat. To nám vyhovovalo a průvodce nám vlastně vůbec nechyběl.
Řeka Ohře hrozila záplavami. Foto: redakce PrahaIN.cz
Ceny v restauracích připomínaly Václavské náměstí
Po prohlídce jsme se vydali do městečka. Jeho největší část tvoří historické náměstí plné restaurací, hotelů a obchůdků. Bohužel, ve sváteční době byla většina zdejších podniků zavřená. I tak jsme si ale procházku městečkem užili. Líbila se nám zejména zdejší architektura. Moc pěkná může být také cesta podél řeky. To ale jen v případě, že zrovna nehrozí povodně, jak tomu bylo při naší návštěvě. Schody dolů k vodě byly z bezpečnostních důvodů uzavřené.
Ještě před návratem domů jsme se chtěli občerstvit v jedné z mála otevřených restaurací. Náhled do jídelního lístku nás však cenami vrátil až téměř zpátky na Václavské náměstí. Porce rybí polévky za 99 korun, zvěřinový guláš za téměř 400 korun nebo dětská porce kuřecích stripsů za 180 korun bez přílohy. Nakonec jsme z lásky k naší peněžence neochutnali.
Celý výlet se nám ale moc líbil. Hrad Loket je sice malý, ale v kombinaci s malebným historickým městečkem nám připomínal méně turisticky vytížený Český Krumlov. Ten bohužel připomínaly i ceny v místních restauracích a zahraniční turisté. Zdaleka jich ale nebylo tolik. Návštěvu lze navíc pohodlně spojit s cestou do nedalekých Karlových Varů, což můžeme jen doporučit.