foto: Redakce PrahaIN.cz/Rozbitá židle, ilustrační foto
Takzvaná re-use centra umožňují obyvatelům smysluplně se zbavit věcí tak, aby dále sloužily. Praha taková místa potřebuje, protože zároveň snižují množství odpadu a nastolují nová pravidla kultury spotřeby. Podobné centrum má nově vzniknout například na Praze 11.
Podle webu reusepraha nabízí re-use centra zejména alternativu a způsob, jak nakupovat méně a zároveň udržitelněji. Od lidí totiž přijímají věci, které už ve své domácnosti nevyužijí a nabízejí je dále. V případě potřeby je i třídí, čistí a opravují.
Své centrum chce Praha 11
A přesně takové centrum by mělo vzniknout na Praze 11, o čemž informuje webová stránka části. Starostka Šárka Zdeňková (HPP11), místostarosta Jan Jaroš (Praha sobě) a místostarostka Ivana Hovorková (HPP11) se zúčastnili debaty s paní Ptáčkovou, provozovatelkou Re-use centra dětských věcí Praha 11 o vzniku podobného centra pro celé Jižní Město.
Mělo by jít dle záměru radnice o významný článek cirkulární ekonomiky, ale také centrum potravinové pomoci s dostatečnými kapacitními možnostmi. Funkce centra by měly přesahovat i do dalších sociálních oblastí.
Inspirací se v tomto ohledu stalo re-use centrum v Říčanech. Záštitu a podporu by mělo poskytnout i hlavní město Praha. Prohlídky vytipovaných prostor čekají zástupce radnice v nejbližších týdnech.
Psali jsme
Praha 8 bude letos hospodařit s příjmy zhruba 1,01 miliardy a výdaji 1,04 miliardy korun, což je meziročně více. Rozdíl pokryje přebytky…
Věci k další potřebě je možné odevzdávat i na Palmovce
Největší podobné funkční centrum v Praze se nachází na Palmovce. Otevřeno má vždy od září do konce června každé pondělí a čtvrtek od 14 do 18 hodin na adrese Zenklova 36, Praha 8.
Pro upcyklační dílny je možné tam přinést textil a další šicí potřeby. Například látky, knoflíky, špendlíky, přezky, kůži, opasky nebo šicí stroje. Kromě spodního prádla přijímají veškeré oblečení, i takové, které už v současné podobě nejspíš nikdo nebude nosit. Použije se totiž k přešití.
Pro tvorbu divadelních kostýmů a dekorací pak skvěle poslouží šperky nebo komponenty na jejich výrobu. Ty mohou být i mírně poškozené. Stále nositelné věci je vhodnější odevzdat spíše v charitativních obchodech.
Hodí se i papírové tašky, ty budou sloužit zejména charitativním organizacím nebo korkové zátky, ze kterých se dají vyrábět nástěnky či jiné dekorace. V komunitních zahradách pak najdou uplatnění také semínka různých rostlin. Zbytečné je vyhazovat i dekorace z narozenin či svateb, bublinkové fólie nebo výtvarné a školní potřeby.
Znovupoužít je možné i elektroniku nebo nádobí
Sezónní oblečení je možné odevzdat i v re-use pointu Šatník v Pražské tržnici. Rozdáno bude samoživitelům a samoživitelkám. Pro ně Šatník přijímá i funkční drobné elektro, jako jsou mobily, notebooky, varné konvice nebo vysavače.
Nábytková banka v Libuši pak přijímá všechny funkční elektrospotřebiče i další věci do domácnosti, jakými jsou například dekorace nebo nádobí. Banka přitom pomocí dodávek zajistí i odvoz.