Revitalizace Kampy může pokračovat, Mimina už jsou pryč

13. 08. 202316:22
Revitalizace Kampy může pokračovat, Mimina už jsou pryč
foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Sochy Miminek na Kampě

Sochy Miminek sochaře Davida Černého byly za dozoru pracovníků odboru životního prostředí přemístěny k Rybářskému domečku. Budou tam provizorně až do konce rekonstrukce Odkolkovské zahrady, která tak může po zimní pauze konečně pokračovat.

O přesunutí soch informoval web první městské části. Její radnice vyšla vstříc žádosti Musea Kampa, aby sochy zůstaly po dobu rekonstrukce na Kampě. Podle vyjádření Kateřiny Klasnové (REZIDENTI I), radní pro životní prostředí a zeleň, Museum Kampa přislíbilo pomoc uvést zeleň do původního stavu po dočasném umístění soch.

„V žádosti od Musea Kampa jsme obdrželi tři návrhy, kam by mohla být miminka dočasně umístěna. Za životní prostředí jsem navrhla radě podpořit pouze variantu u Rybářského domečku, protože zde sochy nebudou vadit kvůli závlahovému systému. S Muzeem Kampa jsem se dohodla, že pomohou po dočasném umístění soch uvést zeleň do původního stavu,” upřesnila Klasnová.

Plánovaná rekonstrukce může pokračovat

Díky přesunu soch tak může po zimní pauze konečně pokračovat plánovaná rekonstrukce Odkolkovské zahrady. Hotovo by mělo být do konce října letošního roku.

„Mnoho lidí zajímalo, proč se zpožďuje úprava v Parku Kampa a proč je celé místo stále ohrazené. Důvodem byla Mimina, tedy sochy Davida Černého, které stavbě překážely. Odpovědným osobám bohužel trvalo delší čas, než vznikla dohoda o jejich přesunu jinam,“ informoval na svém Facebookovém profilu Richard Bureš (ODS), zastupitel první městské části.

Dodal také, že stavba měla dle původní domluvy pokračovat ihned na jaře, kdy mělo dojít i k přesunu soch. To se ovšem nestalo, a tak nedošlo ani k předání staveniště dodavateli.

David Černý má po Praze mnoho soch

Tři bronzové sochy Miminek jsou na Kampě od roku 2008. Jde o stejná obří miminka se zmutovaným obličejem, jakými je ozdobena také Žižkovská věž. Zde ovšem lezou po zemi a je tedy možné si je lépe zblízka prohlédnout nebo se jich dotknout. Každé z nich váží 800 kilogramů.

Autorem kontroverzních Miminek je David Černý, kterého proslavilo množství plastik ve veřejném prostoru. Mezi jeho další významná díla patří například Obrácený svatý Václav na koni v pasáži Lucerna, Otočná hlava Franze Kafky, Tři ženy na Deymovském paláci, Embryo na budově Divadla na Zábradlí nebo Torzo Tanku na náměstí Kinských. Své celoživotní dílo pak vystavuje v Galerii Musoleum nedaleko Smíchovského nádraží.