Rezervace Dja má nové nájemníky
foto: Zoo Praha/Štětkoun africký
Nejnovější pavilon pražské zoo Rezervace Dja přivítala nové nájemníky. Po boku kočkodanů Brazzových nově jednu z hlavních expozic obývají dva samci pralesních prasat - štětkounů afrických.
Podle slov kurátora Jana Mengra z tiskové zprávy zoologické zahrady se štětkouni nejprve jeden den po nastěhování zdržovali v zázemí. Druhý den už byli vpuštěni i do expozice, aby si mohli zdejší substrát rypáky pečlivě prozkoumat.
„Štětkoun africký dostal jméno podle protáhlých ušních boltců zakončených štětkou delších chlupů. Prozatím je považován za poměrně hojného, ale podobně jako kočkodan Brazzův bývá častou kořistí pytláků. V některých oblastech je také pronásledován zemědělci, protože jim poškozuje úrodu. V neposlední řadě štětkouna ohrožuje také úbytek prostředí v důsledku rozšiřování lidského osídlení ve střední Africe,“ uvedl Jan Mengr.
Žere plody a hlízy, ale nepohrdne ani ptačím vejcem
Tomuto divoce žijícímu praseti se dříve říkalo také prase štětkaté. Žije ve Střední Africe v listnatých a smíšených lesích ve stádech o maximálně dvaceti jedincích. Je to všežravec. Nepohrdne plody, ale ani ptačím vejcem nebo mláďaty. Aktivní je hlavně ráno a večer.
Jeho rezavohnědé tělo je dlouhé asi metr až metr a půl a v kohoutku měří něco mezi 55 a 100 centimetry. Vážit může od padesáti do sto třiceti kil. Na hlavně má nezvyklé výrůstky, které u samců v období námluv slouží jako nárazníky při vzájemných soubojích.
Psali jsme
Vyšetření ultrazvukem potvrdilo u samice luskouna krátkoocasého Run Hou Tang březost. Se samcem Guo Bao žijí přitom v Praze teprve…
V Rezervaci Dja mají hvězdné sousedy
Samci štětkounů se přistěhovali do výborné společnosti. Hlavními hvězdami Rezervace Dja, která se návštěvníkům otevřela letos na konci září, jsou totiž gorily. Kromě nich pavilon obývají také již zmiňovaní kočkodani, guarézy pláštíkové, osináci afričtí, talapoini severní, krysy obrovské a kaloni plaví.
Vnitřní prostory pavilonu mají ve své vstupní části připomínat cestu po nezpevněných cestách kamerunského venkova až do vesnice na okraji města. Tam se nachází první expozice se zvířaty, za kterou už začíná tropický deštný les, jehož vlhkost zajišťuje skrápění vody na množství živých rostlin. Atmosféru dotváří i umělé kmeny a zvuk nahrávek přímo z kamerunského pralesa.
Tagy
Speciály