foto: Zoo Praha, se svolením/Kočkodan Brazzův s mládětem
Ve středu 8. března v časných ranních hodinách přišel v Zoo Praha na svět nejnovější přírůstek Rezervace Dja. Kočkodan Brazzův se zatím před návštěvníky skrývá v náručí matky.
Jak je uvedeno v tiskové zprávě, matkou nejnovějšího přírůstku rodiny kočkodanů je zkušená matka Anastasia, která se o novorozence příkladně stará. Oběma se prý daří velice dobře.
„Mládě se drží u matky na břiše, kde je téměř neustále přisáto na jejím struku. Nejpravděpodobněji je návštěvníci uvidí na špalku uprostřed expozice, na němž Anastasia ráda sedává a ostatním ukazuje svého potomka. Ten už je velmi zvídavý a pohledem zkoumá okolí z bezpečí její náruče, zatímco si jej prohlíží a očuchávají jeho starší sourozenci. Především jeho starší sestra Mimo, která se jej mnohdy i letmo dotkne,“ uvedl chovatel Jan Ťoupal.
Pohlaví a jméno neznámé
Na předpoklady ohledně pohlaví mláděte je ještě brzy, jak na dotaz PrahaIN.cz odpověděla tisková referentka Zoo Praha Alena Maděrová. Stejně tak podle jejích slov nebylo zatím rozhodnuto ani o jménu.
Kočkodani Brazzovi jsou jedinými zástupci svého rodu, kteří často tvoří monogamní páry. Devítiletá samice Anastasia spolu s o půl roku starším samcem Malikem tak již dříve přivítali na svět teď už tříletou samičku Mimo a dvouletého samečka Malangu. Oba jsou nyní naprosto samostatní, ale až do své pohlavní dospělosti zůstanou s rodiči. Odděleni budou asi v pěti letech.
Týden staré mládě se zatím svým rodičům ani sourozencům vůbec nepodobá. Je jednobarevné a má růžovou kůži. Dospělí kočkodani jsou přitom typičtí tmavou kůží, olivovou srstí, bílým plnovousem a oranžovou čelenkou. Kompletní vybarvení získávají nejdříve ve třech letech, už po půl roce se ale mohou chlubit bílými vousy.
Psali jsme
Mládě luskouna se v pražské zoo narodilo před šesti týdny a má se čile k světu. Samičce se podařilo překonat kritické novorozenecké období…
Kočkodany ohrožuje rozšiřující se lidské osídlení
„Kočkodan Brazzův je prozatím považován za poměrně hojného, ale podobně jako jeho spolubydlící štětkoun africký bývá častou kořistí pytláků. V některých oblastech je také pronásledován zemědělci, protože jim poškozuje úrodu. V přední řadě však tyto stromové opice ohrožuje úbytek prostředí v důsledku rozšiřování lidského osídlení ve střední Africe,“ vysvětlil kurátor primátů Jan Mengr.
Kočkodani a štětkouni sdílí expozici v nejnovějším pavilonu pražské zoo Rezervace Dja. Nejmladší přírůstek je nejlepší pozorovat v době krmení, tedy kolem druhé hodiny odpoledne. To si kočkodani pochutnávají na plodové, kořenové i listové zelenině, speciálních granulích pro primáty, semínkách, ořeších, ale i například sarančatech.