foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Retro bazar přitahuje pozornost už z dálky.
Miniaturní krámek nedaleko Flóry je nepřehlédnutelný. Kromě klasické klientely sem pravidelně míří řada sběratelů i známých umělců. „Chodí k nám pan režisér Troška, sběratelé, herci i zpěváci,“ řekl serveru PrahaIN.cz spolumajitel bazaru.
Krátce po poledni je v obchodě čilý ruch. Přichází starší dáma a z tašky vytahuje úhledný balíček.
„Máte zájem? Nesu buřinku po pradědečkovi. U nás to nikdo nenosí a zabírá mi doma místo,“ říká majiteli prodejny. Po prohlídce starožitného klobouku, přestože je mírně poškozený, se domlouvají na ceně. Rychlá transakce je po nezbytných administrativních úkonech zakončena vyplacením domluvené částky.
V bazaru dýchá kouzlo starých časů. Foto: PrahaIN.cz
Vzápětí přichází zákazník a hledá starší kousky vojenské výstroje. Se zájmem si prohlíží důstojnickou polní láhev z první světové války, kterou si nakonec spokojeně odnáší.
„Nejvíce věcí získáváme od lidí, kteří je většinou zdědí. Protože je nechtějí vyhodit, tak nám je nabídnou. Když těch věcí je víc, tak zajedu k nim, domluvíme se na ceně a vykoupíme to. Nebo ty věci přinesou k nám. Velká část lidí se už poučila a nevyhazuje staré věci bez rozmyslu, jako to bylo kdysi. Dnes už je to naštěstí tak, že se k nám raději se přijdou zeptat a poradit. Pochopili, že třeba sběratel může mít zájem i o zdánlivě nezajímavý kousek a může jim za něj slušně zaplatit. Každá stará věc může mít nějakou hodnotu,“ řekl starožitník redakci PrahaIN.cz.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Do hlavního města přijíždí tisíce turistů z celého světa a nikoho nepřekvapí, že jejich cílem jsou především historické památky. Část…
Přesto prý mnoho sběratelů i dnes pravidelně obchází popelnice a hledají starožitnosti, které by jinak končily na skládkách.
„Nejstarší kousek, který u nás nyní máme, je jezdecká šavle ze šestnáctého století. Je v krásném stavu a je vidět, že majitelé o ni dobře pečovali. Podobné věci se k nám dostávají tak, že třeba zemřou sběratelé a dědici se sběratelství nevěnují, a tak sbírku prodají.
Mezi našimi klienty je například paní, které zemřel manžel. Celý život se věnoval sběratelství, a tak má doma tři sta mečů a nožů. Paní se bude se zanedlouho stěhovat do penzionu pro seniory, obrátila se proto na nás a dohodli jsme se, že nám sbírku postupně odprodá. To je takový klasický případ. Ještě nedávno jsme u nás měli téměř čtyři sta vojenských čepic. České vojenské čepice z druhé světové války, Rakušáci, Francouzi. Tam bylo všechno,“ prohlásil spolumajitel.
Legendární cestovní mlýnek Tramp. Začátek třicátých let. Foto: PrahaIN.cz
Upozornil zároveň, že při prodeji starožitností je na místě opatrnost. Především starší majitelé cenných věcí mohou být cílem podvodníků, kteří se neštítí ničeho.
„Občas se stane, že naši klienti narazí na zloděje. Nedávno se na nás obrátila starší paní, která měla sbírku nádherných starých knih. Našli jsme jí kupce, ale než jsme ji stačili kontaktovat, tak o ně přišla. Ozval se jí nějaký zájemce a po dohodě za ní přijel. Knihy si prohlédl a domluvili se, že jí zaplatí čtyři tisíce za kus. Pak jí řekl, že peníze má v autě. Knihy vzal, naložil a odjel. Samozřejmě jí nezaplatil ani korunu. Paní je 87 let a ani nevěděla, jak se ten člověk jmenoval. Jediné, co si pamatovala, že údajně byl z Liberce,“ pokrčil starožitník rameny.
Psali jsme
Sbírka na pozoruhodný antikvariát Jiřího Nováka v Holešovicích vznikla i díky rozhovoru s naší redakcí. Tento výjimečný podnikatel musí…
Retro bazar se za dobu své existence už téměř stal vinohradskou legendou. Kromě klasické klientely do krámku pravidelně míří řada známých umělců.
„K nám chodí všichni. Hodně lidí u nás nakupuje věci do kuchyně. Klasičtí zákazníci, sběratelé, starožitníci, ale i řada herců a zpěváků. Když je v Praze, tak se u nás často zastaví režisér Zdeněk Troška, chodí k nám skoro všichni herci z Vinohradského divadla. Každý si vybírá něco jiného. Podle toho, co sbírá. Nebo co se jim líbí. Například pan Troška kupuje staré knihy a různé věci do chalupy. Často je u nás herec Jarda Sypal, který bydlí nedaleko. Ten si k nám chodí pro různé sošky. Mezi pravidelné zákazníky patří herečka paní Stivínová a další umělci. U nás je živo neustále. Koneckonců to vidíte sám,“ uzavřel majitel obchodu.