foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Pohled na Prahu
Žebříček nejlepších českých obcí s rozšířenou působností na základě indexu kvality života opět opanovaly Říčany. Svou pozici obhájila také Praha, která již tradičně skončila druhá. Kvalita života však v české metropoli již několik let stagnuje, zlepšuje se naopak život v menších městech s ucelenou občanskou infrastrukturou.
Celkem 206 obcí s rozšířenou působností bylo, ostatně jako každý rok, na základě veřejně dostupných dat porovnáváno na základě indexu kvality života. Výsledky na prvních příčkách se od loňského roku nezměnily. Vedou Říčany, Praha skončila druhá. Žebříček je k dispozici na webu obcevdatech.cz.
Obce byly hodnoceny na základě 29 dílčích indexů. Mezi hlavní kategorie hodnocení patří zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení - jako je práce, bydlení a vzdělání, služby anebo vztahy, jakými jsou například místní spolky. Každá obec může získat hodnocení na škále od 0 do 10, přičemž obec, která se umístila v porovnání všech obcí na posledním místě, má hodnotu 0 a ta, která se umístila na prvním místě, má hodnotu 10. Ostatní obce jsou dle relativního vztahu rozdistribuovány mezi 0 a 10.
U dat přitom není interpretována kvalita jednotlivých objektů, respektive subjektivní dostatečnost nebo nedostatečnost, ale jejich relativní počet vzhledem k obci s nejvyšším počtem a dostupností. Například obyvatelé malé obce v blízkosti Prahy proto mohou mít dle indexu nízkou dostupnost lékáren, i když je dle jejich subjektivního mínění stav dostatečný, protože dojíždějí do Prahy, kde je jich dostatek.
Nejlepší jsou již tradičně Říčany
Vítězem projektu se dle oficiálního webu letos stalo již posedmé město Říčany. Těm se podařilo získat v celkovém hodnocení plný počet bodů, tedy 10. Stejně tak tomu bylo i ve všech předešlých letech, kdy projekt probíhal. Laťku drží již od roku 2018.
Říčany braly prvenství také ve všech třech podkategoriích, a to jak na úrovni Středočeského kraje, tak i celé republiky. Desítky získaly za podkategorie zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení a vzdělání i za vztahy a služby.
Nejhorší skóre patřilo finanční dostupnosti bydlení. Říčany byly hodnoceny nulou. Špatná je také kapacita základních škol (hodnocení 0,3) a index chráněných území (0,4). Naopak plný počet získaly kategorie dostupnosti dětských lékařů, lékáren, hmotné nouze či bankomatů nebo index hazardu.
Psali jsme
V období Vánoc a silvestra do Prahy ze zahraničních turistů jezdí především Němci, Poláci, Britové, Američané či Italové. Vyšší zájem…
Kvalita života v Praze stagnuje
Praha na druhé příčce skončila s celkovým hodnocením 8,9, kvalita života tím pádem stagnuje. Stejného výsledku totiž dosáhla také v letech 2023 a 2022. Nejsilnější je Praha tradičně v kategorii vztahů a služeb. V předchozích letech dosáhla dokonce na desítku, letos si však vysloužila hodnocení pouze 9,8 a brala tak v rámci republiky druhé místo. Zdraví a životní prostředí bylo hodnoceno známkou 9,4, což stačilo na 3. místo v republice, a nejhůře dopadla podkategorie materiálního zabezpečení a vzdělání s hodnocením 7,9. Praha se v jeho rámci umístila na 5. místě.
Z konkrétních hodnocených indexů lze zmínit tři desítkové, tedy nejlepší. Těmi je index restaurací, kin a železniční dopravy. Dobré hodnocení získala Praha také v indexu hazardu (9,8) či indexu nabídky pracovních míst na pracovních portálech (9,7).
V hodnocení se však česká metropole nevyhnula ani nule. Získala ji v rámci indexu silniční sítě, ve kterém se umístila z republiky na posledním místě. Jen o něco lépe dopadl index finanční dostupnosti bydlení se známkou 0,4. Horší byly už jen 3 obce.
Projekt mapuje relevantní informace
Do celkového žebříčku top 10 nejlépe hodnocených českých obcí pro rok 2024 se dále dostaly Hustopeče (8,8), Brandýs nad Labem – Stará Boleslav (8,1), Černošice (7,3), Šlapanice (7,2), Kuřim (7,2), Blansko (6,9), Beroun (6,9) a Brno (6,6). Poslední příčky žebříčku patřily již tradičně městům jako Orlová, Karviná, Podbořany, Litvínov, Chomutov, Hodonín či Žatec.
Projekt Obce v datech vznikl s cílem mapovat vývoj indexu kvality života a prostřednictvím automatizovaného zpracování Big Dat přinášet relevantní informace. Chce detailně porovnávat obce a pomoci tak jejich vedení lépe stanovit strategické priority. Tím přispívá ke sdružování obcí, aby se mohly navzájem inspirovat a efektivně řešit problémy.