foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Budova nové radnice, v níž zasedá pražské zastupitelstvo.
V rámci mimořádných účelových investičních dotací rozdělí pražský magistrát několika městským částem 166,12 milionu korun. Finanční prostředky by měly sloužit na rozšíření kapacit a rekonstrukce školských zařízení. Současně však také na navýšení kapacit pro děti ukrajinských uprchlíků. Ve čtvrtek o tom rozhodli pražští zastupitelé.
Větší obnos peněz je určen na rozšíření kapacit a rekonstrukce škol, a to konkrétně 113,97 milionu korun. Nejvyšší částka připadne Praze 14, která se může těšit na 50 milionů korun na kompletní rekonstrukci kuchyně a další potřebné práce v ZŠ Vybíralova.
Městská část Praha 22 dostane téměř 33 milionů korun na vybudování školy. Radnice Prahy 4 potom získá prostředky na opravy v ZŠ Poláčkova.
Navyšování kapacit
V souvislosti s rozšiřováním kapacit kvůli přijímání dětí ukrajinských uprchlíků dostane nejvyšší částku radnice Prahy 15. Ta chce využít 30 milionů korun na výstavbu dvou takzvaných modulárních objektů v areálu ZŠ Křimická a ZŠ Kozinova. Pokud by došlo ke snížení počtu ukrajinských dětí, budou objekty sloužit jako venkovní třídy, prostory pro školní družinu či volnočasovou aktivitu. Peníze pak dostanou také Praha 18 a radnice v Libuši.
Psali jsme
Nové stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky, kteří stále přebývají na hlavním nádraží v Praze, vznikne v pražských Malešicích. Otevřeno by…
Od začátku uprchlické krize se radnice městských částí musejí vyrovnávat s nedostatkem míst pro děti uprchlíků ve školách. Praha 4 musela například ve svých základních školách navýšit maximální počet žáků ve třídách, a to z dosavadních 30 na 34.
Přednost mají české děti
„U nás v Praze 2 nechávám rozhodnutí o navyšování kapacit ve třídách plně v kompetenci ředitelů škol, protože mají naši důvěru. Víme, že svoji práci dělají velmi dobře. Tam, kde to šlo, tak se kapacity navýšily. Musíme si uvědomit, že v Praze 2 jsou všechny školy ve starých budovách, takže jsme omezeni i stavebně technicky. Nejde jen o ukrajinské děti, máme zde plno českých spádových dětí, které se hlásí do škol. Naštěstí můžu říct, že jsme všechny děti z Prahy 2 uspokojili. Ukrajinské děti se mohly o místa ve školách ucházet teprve v případě, když nějaká volná místa zbyla,“ říká pro PrahaIN.cz starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).
Dále pak dodává, že v této věci plně podporovala rozhodnutí ředitelů škol. „Děti z Dvojky v tomto ohledu měly přednost. Ukrajinské děti mohou například za půl roku školu opustit a my bychom kvůli tomu nevzali místní dítě, jehož rodina zde žije 20 let a které by mělo chodit do školy od 1. do 9. třídy,“ popisuje situaci Udženija.
Psali jsme
Jak už PrahaIN.cz informovala, nové stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky, kteří stále přebývají na hlavním nádraží v Praze, zřejmě vznikne…
„My jsme ty kapacity navýšily tak, abychom to zvládli. Dá se říct, že téměř na maximum, jak to šlo. Hledali jsme, ve které škole či školce lze vytvořit nějakou skupinu. Bylo to velmi náročné, ale teď je ta situace uspokojivá,“ vyjádřil se pro naši redakci starosta Prahy 7 Jan Čižínský (Praha sobě).
Dotace na historické budovy
Pražský magistrát rozdělí také dotace vlastníkům historických budov. Mezi celkem 76 majitelů, kteří si v letošním roce zažádali o dotaci na opravu a údržbu historických památkově významných budov, rozdělí město 43,4 milionů korun. V roce 2021 žádalo 83 vlastníků a Praha mezi ně rozdělila 41,1 milionů.
Dotace mohou být využity například na výměnu oken, opravu dveří, podlah, fasád, střech nebo zámeckých parků. Opravit se však mohou taktéž komíny či krovy. Peníze z dotací mohou posloužit i na ochranu fasád nátěrem proti graffity.
Celkem 30,71 milionů korun dostane 51 majitelů významných objektů, 11,59 milionů si pak rozdělí 21 žadatelů náboženských a církevních budou. Zbytek peněz je vyhrazen na restauraci movitých kulturních památek.
Psali jsme
Benefiční pivní festival Drink for Ukraine se uskuteční v sobotu 4. června v pražském Kongresovém centru od 11 hodin. Svá piva zde pro benefiční…