Rodiče se děsí, kam dají děti v Praze 5 do školy. Starostka slibuje řešení. Do konce května

28. 04. 202206:02
Rodiče se děsí, kam dají děti v Praze 5 do školy. Starostka slibuje řešení. Do konce května
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Objekt někdejšího volnočasového centra by mohl od září sloužit jako detašované pracoviště ZŠ Nepomucká.

Situace ohledně školských kapacit v oblasti Košíř v Praze 5 je dlouhodobě problematická. Přes nedávné proklamace, že je řešení na stole, se po zápisech do prvních tříd ukázala realita. A ta rodiče budoucích prvňáčků uvádí přinejmenším do nejistoty. Opět v této souvislosti padá jméno starostky Prahy 5 Renáty Zajíčkové (ODS), která sama v městské části provozuje soukromé gymnázium a zdejší školství si bere „za své“.

Překvapení či spíše rozčarování čekalo rodiče nastávajících prvňáčků při zápisech do základních škol ZŠ Nepomucká a ZŠ Podbělohorská, které se konaly v minulém týdnu. Obě zmíněné školy jsou spádovými „základkami“ pro děti z lokality Košíř. Právě zde přitom místní rodiče dlouhodobě upozorňují na kritický nedostatek školských kapacit.

Co zjistili rodiče?

„Mluví se tu už roky o tom, že je situace kritická, ale radnice to nijak reálně neřeší. Přes všechna prohlášení o tom, jak bude vše v pořádku, se pravda ukázala. Upřímně nás děsí to, co jsme se dozvěděli u zápisu,“ řekla PrahaIN.cz jedna z maminek na ZŠ Podbělohorská.

Podle jejích slov bylo rodičům napřímo sděleno, že škola bere přibližně padesát dětí, ale přihlášených je zde lehce přes stovku. „Máme čekat, zda nás vylosují, jinak budeme muset do školy jinam. Podle kapacit nejspíš až na Barrandov,“ dodala.

Hlavní budova ZŠ Nepomucká, která je spádovou školou pro Košíře.

Jako přes kopírák znějí i zprávy od rodičů, kteří šli s dětmi k zápisu do nedaleké ZŠ Nepomucká, de facto jediné větší školy v Košířích. Až na to, že zde je situace ještě horší. „Berou asi padesát čtyři dětí, přihlášených je přes sto šedesát,“ dozveděla se další z maminek, které oslovily redakci PrahaIN.cz. Z obou stran navíc zní, že původně plánovaly zápis na obě dvě zmíněné školy. „Doufala jsem, že když nás nevylosují na Nepomucké, budeme se moci přihlásit na Podbělohorskou, která ještě není tak daleko. Ve školce jsme ale mezi rodiči vyhodnotili situaci jako bezvýchodnou, protože na obou školách dohromady bude asi dvě stě prvňáčků, pro které prostě nebude místo,“ dodala.

Koncepce byla, ale ODS ji odmítla, říká opozice

O problémech v oblasti Košíř ví i opoziční zastupitel Prahy 5 Jan Jelínek (KDU-ČSL), který ostatně označil problematiku školství za jeden z hlavních důvodů, proč KDU-ČSL nešla v Praze 5 do koalice s ODS a TOP 09.

„Když jsme ještě byli v radě městské části, připravili jsme koncepci školství, která měla reagovat právě na tento očekávaný nedostatek kapacit v základních školách v Košířích. Tehdy, čtyři roky zpátky, by to ještě bylo hratelné, ODS na radnici to ale odmítla s tím, že má vlastní řešení. Teď vidíme, jak na poslední chvíli řeší situaci, která nastala a kterou přitom mohli řešit už dávno,“ řekl PrahaIN.cz Jelínek.

Původní koncepce školství v Praze 5 podle jeho slov počítala například s využitím objektu mateřské školy Pod Lipkami pro školní třídy, ale například i s uvolněním části prostor ve školní budově na Plzeňské, kterou má pronajaté soukromé gymnázium starostky Zajíčkové. Ve hře byly i další varianty včetně modulové stavby, která by byla dočasně umístěna v areálu sportovního klubu Uhelné sklady Praha na Cibulce.

Starostka má řešení

Sama starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS), která se oblasti školství v městské části věnuje, kritiku tvrdošíjně odmítá. Podle jejích slov za ní stojí politické ambice hnutí Praha 5 sobě, které se chce prosadit ve volbách na radnici Prahy 5. Uvolnění části kapacit ve své soukromé školy připouští, ale nevnímá jej jako vhodné řešení, napoříklad i s ohledem na umístění školy na rušné Plzeňské. „Vyhazovat jedny děti kvůli druhým není řešení. Je za tím politika a ne zájem o potřeby dětí. Navíc tyto útoky staví rodiče proti sobě, a to je špatně,“ říká starostka Zajíčková s tím, že Praha 5 situaci řeší a vyřeší.

Tellus nebo Poštovka?

„V tuto chvíli jsou na stole dvě varianty a mohu říci, že je tu pravděpodobnost 99%, že jedna z nich bude pro nastávající školní rok reálná,“ vysvětluje. Ve hře je podle jejích slov dlouho prověřovaný projekt dočasné školy v areálu Tellus, který je přímo na cibuleckém kopci, tedy v místě, kde je poptávka rodičů největší. Dočasně by jej Praze 5 poskytl developer, ovšem za nemalé peníze. Děti by podle informací PrahaIN.cz navíc v tomto případě měli školu přímo uprostřed stavby.

„V rámci hledání řešení jsme ale došli k další variantě, která se navíc jeví jako schůdnější. Jde o budovu někdejšího centra Poštovka, která je nedaleko spádové školy v Nepomucké. Výhodou je ale hlavně fakt, že jde původně o školský objekt, který bude vyžadovat jen minimální úpravy a zároveň má všechno potřebné,“ upřesnila na dotaz PrahaIN.cz starostka Prahy 5.

Velká škola ve Weberově ulici by v krajním případě mohla přijmout i košířské děti.

Jak by radnice postupovala, pokud by se v aktuálně běžícím procesu prověřování zjistilo, že ani jednu z variant nebude možné do začátku školního roku realizovat? V takovém případě by děti podle starostky nemusely cestovat na Barrandov nebo podobně daleko. Praha 5 by zajistila kapacity v blízkých školách na Smíchově nebo například na ZŠ Weberova.

Podle jejích slov je ale nyní varianta řešení v budově na Poštovce nejpravděpodobnější, v praxi by znamenala zajištění čtyř školních tříd a děti tu měly i výdejnu obědů. Podle opozičních zastupitelů má ale i využití zmíněného objektu své „mouchy“.

Hotové projekty v šuplíku

„Samotný objekt je bývalou školkou, takže se může jevit jako vhodný, ale děti z Cibulek budou muset překonávat čtyřproudou Plzeňskou s tramvajovým pásem, kde navíc někteří řidiči klidně jezdí sedmdesátkou. Hendikepem také je absence tělocvičny, ta v případě Tellusu byla radnicí slibována,“ vysvětlil PrahaIN.cz opoziční zastupitel Prahy 5 Štěpán Rattay (Piráti), který se problematice školství také věnuje. Poznamenal také, že už v minulosti vzniklo několik zajímavých variant řešení, ale všechny skončily „v šuplíku“.

Upozornil též na usnesení, ve kterém rada městské části pod vedením starostky Zajíčkové ještě nedávno striktně odmítla snahy o zklidnění plzeňské výpadovky. „Dnes tam budou chtít posílat školáky, nedává mi to moc smysl,“ poznamenal.

Děti by vozil autobus. Kvůli Plzeňské

I na tyto výtky má ale starostka Zajíčková podle svých slov řešení. „Jsme připraveni zajistit žákům školní autobus, který by je ráno svážel přímo ke škole. Pokud by bylo potřeba, zajistili bychom odvoz i odpoledne, ale to je už složitější, protože děti končí v různé časy a některé chodí po vyučování do družiny,“ vysvětlila Zajíčková.

Podle opozice má ale varianta Poštovky i další nedostatky. „Původně tu bylo kulturní centrum s kroužky pro děti, které by snad jednou mohlo nahradit komunitní centrum U Hrušky, ale tyto prostory stále nejsou zrekonstruované. Poslední záměr zase počítal v objektu s byty pro seniory. Když radnice něco náhle zruší, mohla by alespoň přijít s náhradním řešením,“ poznamenal Rattay.

Není květen na poslední chvíli?

Přes dokumenty, které má PrahaIN.cz k dispozici z kontrolního výboru zastupitelstva Prahy 5, které hovoří o nesplněných úkolech starostky souvisejících se zajištěním školských kapacit v Košířích, Zajíčková odmítá i kritiku, že situaci řeší na poslední chvíli.

Slibuje, že rodiče dostanou konkrétní informaci nejpozději do konce května. „Do té doby bude jasné, kolik dětí bude reálně třeba umístit do spádové školy Nepomucká a také to, která varianta bude nakonec realizovaná,“ reagovala na dotaz PrahaIN.cz.

Rozhodne termín, finance i logistika

Rozhodovat podle ní budou tři zásadní faktory výběru. Zaprvé je to termín otevření  začátkem školního roku, přes to nejede vlak a musím říci, že v případě varianty Tellus není moc pravděpodobné, že by se to stihlo. Další otázkou jsou finance, kde to opět lépe vypadá s variantou Poštovka. Třetím faktorem při rozhodování je pak logistika samotné výuky, protože kromě dopravy žáku bude potřeba zajistit například i přesuny učitelů a podobně,“ přiblížila Zajíčková.

Kdo nese odpovědnost?

Přes výše uvedenou deklaraci řešení celé situace je tu ještě jedna zajímavost. Ačkoliv je školství v Praze 5 doménou paní starostky, zajištění kapacit v Košířích dostal nedávno rozhodnutím rady „pod křídlo“ místostarosta pro strategický rozvoj a investice Tomáš Homola (STAN). Podle opozice to v praxi znamená, že paní starostka sice bere školství jako svoje téma, ale fakticky nenese za případné problémy v oblasti Košíř žádnou odpovědnost. V této lokalitě jde přitom o zásadní téma, na které už několik let upozorňují aktivní rodiče i opoziční politici.

Právě politickému pozadí školství v Praze 5 se budeme věnovat v dalším pokračování, které již brzy najdete na PrahaIN.cz

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných