Rozporuplný příběh paní Ptáčkové. Pomáhá chudým, sama je ale bez pomoci

21. 06. 202222:02
Rozporuplný příběh paní Ptáčkové. Pomáhá chudým, sama je ale bez pomoci
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Eva Ptáčková je dobromyslná žena. Přes svůj "škraloup" dál pomáhá potřebným. A daří se jí to, i když vstřícné jednání z radnice by jí pomohlo.

Původně to byl sklad věcí pro pěstouny, dnes je tu obchod v duchu RE-USE, kam mohou dárci nosit hračky, oblečení nebo další použité věci, které pak paní Eva Ptáčková prodává za symbolické ceny. Jedná se o jakousi komunitní základnu, kolem které se soustředí stále více lidí. Funguje tu i distribuce potravinové pomoci a výdej potravin na hranici trvanlivosti. To vše ve stísněných prostorách, které účelu už nestačí. Vize zlepšení zatím neexistuje, protože s podporou ze strany radnice nelze počítat. Proč?

 Na tuto otázku není lehké odpovědět ani pro místní, natož pro nezaujatého pozorovatele. Pravou ale je, že jakýkoliv návrh, který v poslední době na toto téma padnul v plénu zastupitelů Prahy 11, se nedostal ani na program jednání.

„Je v tom politika, protože se v tom angažujeme my, tak to prostě radnice nepodpoří, ačkoliv je to velmi přínosný projekt, který pomáhá řadě místních lidí,“ říká zastupitelka opozičního Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), Ivana Hovorková. Ta podporu projektu pravidelně navrhuje k jednání na zastupitelstvu. Dosud neúspěšně.

Původní prostor je dnes už zaplněn až po strop.

Na schůzku přichází s kartonem balené rýže, který předává paní Evě. Tak jako při většině plánovaných návštěv zdejšího obchůdku, přinese něco pro potřebné. „Dárců máme mezi stovkou a sto padesáti, lidí, kteří naopak pravidelně chodí něco koupit dětem, je další stovka. Mnohdy se to ale prolíná, protože když mi někdo přinese věci po dětech, často si tu něco vybere. Dobré je, že už lidé vědí, jak to tady chodí, že se nemusejí stydět nebo bát, co je tady čeká,“ popisuje provozovatelka obchůdku Eva Ptáčková.

Najdou se tu i skutečné poklady.

Při prohlídce přízemních prostor v paneláku mezi stanicemi Opatov a Háje vysvětluje, jak si na prostoru 60 čtverečných metrů organizuje vše tak, aby se alespoň uličkami dalo projít. Má to zmáknuté, ale místa tu opravdu není nazbyt. „Samotný člověk se tu ještě může protáhnout, ale když by si tu chtěla více vybírat třeba maminka s dítětem na ruce, už to skoro nejde,“ vysvětluje.

Před obchůdkem paní Ptáčkové je živo vlastně po celý den. Pro mnohé se stal i místem, kde se lze jen tak potkat a poklábosit. Jiných takových tu totiž moc není.

Za necelou hodinu strávenou před obchůdkem, který je zároveň i skladem a potravinovou bankou, se tu zastaví řada maminek s kočárky či malými dětmi, ale také několik seniorů.

Těm nabízí paní Ptáčková potravinovou pomoc ve spolupráci Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj. „Celkem si pro potravinové balíčky chodí asi šedesát lidí, jde buď o maminky samoživitelky, které nám posílá zdejší sociálka, nebo o seniory, které přijímám sama na základě výše důchodu,“ přibližuje provozovatelka s tím, že kdokoliv prokáže, že pobírá méně než deset tisíc korun, může si o pomoc požádat.

„Mrzí mě to, ale občas musím některé dlouhodobé klienty vyřadit a vzít místo nich nové potřebné. Tak aby se dostalo na všechny, ktetří to potřebují,“ vysvětluje s tím, že balíčky se rozdávají polovině klientů v liché, druhé půlce v sudé týdny. „Nejvíc potřebujeme trvanlivé potraviny, kterých je ale nedostatek. I z potravinové banky dostaneme často jen sladkosti a podobně. To ale lidem v nouzi moc nepomůže,“ dodává.

Pomáhá i místní vietnamská prodejna

Zajímavá je tady ale i spolupráce s lokální prodejnou potravin MOVA Market. Ta dodává paní Ptáčkové třikrát týdně potraviny s končící dobou trvanlivosti. Jogurty, ale například i zeleninu a další potraviny, si pak mohou lidé v obchůdku volně rozebrat. Zájem o to je velký, jen místo opět chybí. Mrkve a papriky jsou vyložené na slunci před krámkem, na chlazené věci slouží jedna malá sdílená lednička. Paní Ptáčková využívá i dnes velmi populárního směňování (SWAP), kdy udá například nepotřebné sladkosti z potravinové banky za užitečnější trvanlivé potraviny.

Zeleninu k rychlému zpracování pravidelně dodává nedaleký MOVA Market.

„Prostor je to nejdůležitější. Děláme tu, co se dá, ale třeba kočárky, dětská kola a podobné větší věci, které by mohly pomoci chudším maminkám, vůbec nemůžeme přijmout, protože tu prostě nemáme místo,“ uzavírá Eva Ptáčková.

A tady se dostáváme k podstatě celého problému. Služba RE-USE se tu skvěle ujala, potřebných přibývá a je tu cítit velký potenciál pomoci pro chudé. Přes to všechno se ale paní Ptáčkové nedostává pomoci ze strany radnice. A to přes fakt, že je toto téma pravidelně diskutováno na jednání zastupitelstva. Proč?

Jak bylo řečeno na začátku, odpověď není jednoduchá. Na jedné straně stojí angažmá opozičního HPP11, které vede s aktuální koalicí na radnici Prahy 11 ostré spory. To může být jeden z důvodů. Dalším pak může být pravomocné odsouzení paní Ptáčkové v kauze ohledně dobročinnmé sbírky z roku 2021. „Vím, že mám škraloup, ale do provozu RE-USE to nijak nezasahuje. Byla to složitá kauza, ze které jsem si odnesla trest,“ přiznává provozovatelka obchůdku.

„Když je vůle, vždy to jde nějak zařídit,“ říká k tomu zastupitelka Hovorková, která vidí v provozu RE-USE i zárodek komunitní aktivity, která na Jižním Městě dlouhodobě chybí.

Ať tak, či tak, aktuálně naráží paní Ptáčková na problém se získáním nového, vhodnějšího prostoru.

Ten je přitom k dispozici například v ulici Podjavořinské na ideálním místě nedaleko Centrálního parku. „Ten prostor je ideální, bylo by možné to tam skvěle zorganizovat, aby si mohli lidé vše projít a najít přímo to, co potřebují. Bylo by to i zázemí pro kurzy vaření, které bych ráda dělala pro osamělé seniory a další nápady. Radnice ale chce vysoký nájem, který je mimo naše možnosti,“ vysvětluje Eva Ptáčková.

Přes nedostatek místa má provozovatelka ve věcech systém. Kdo si předem něco objedná, dostane to během několika vteřin.

„My paní Ptáčkovou podporujeme mimo radnici. Jako klub ANO v Praze 11 občas uděláme sbírku a peníze jí předáme. Oficiálně ale moc možností aktuálně není, důvodem je ten zmíněný rozsudek. Podle platných směrnic totiž radnice v takovém případě nemůže dát slevu na nájmu a složité to je i s dotacemi,“ vysvětlil PrahaIN.cz zastupitel Ondřej Prokop (ANO). Podle jeho slov by byla možnost, když by do podniku vstoupila další osoba s čistým trestním rejstříkem. Chybí k tomu ale politická vůle. „Pokud vím, tak jsou proti pomoci paní Ptáčkové Piráti, TOPka i ODS. Kde není vůle, tam se řešení hledá těžko,“ dodal.

Redakce oslovila v této věci i pirátského starostu Jiřího Dohnala (Piráti). „Městská část Praha 11 finančně podporovala provoz Skladu pěstounů, tedy Re-use dětských věcí do doby, než došlo v roce 2021 k pravomocnému rozsudku ve věci úmyslného finančního podvodu paní Ptáčkové. Vedení radnice se shodlo, že dokud nedojde k personální změně ve vedení uvedené organizace, není možné poskytnout ze strany městské části na provoz organizace žádné finanční prostředky,“ řekl na dotaz PrahaIN.cz.

Zatím je tak pravděpodobné, že se paní Ptáčková pomoci v brzké době nedočká a neziskový projekt, který by měl šanci pomoci více lidem zůstane, jak je.

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných