Rus v Praze: „Stydím se. Obliba Putina? Nevěřím!"

27. 02. 202216:30
Rus v Praze: „Stydím se. Obliba Putina? Nevěřím!”
foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Pieta za Ukrajinu

Ukrajinci tvoří v hlavním městě jednoznačně nejpočetnější národnostní menšinu. Je tomu tak v celé republice a je tomu tak už řadu let. Zatímco ve válečném konfliktu má Rusko početně jednoznačnou převahu, v Praze je tomu přesně naopak. Přesto v metropoli panuje mezi oběma komunitami spíše vzájemný respekt a přátelství. Snad to vydrží, doufají obě strany.

Statistiky počtu cizinců v hlavním městě uvádějí dlouhodobě Ukrajince jako nepočetnější z nich. Aktuální data ministerstva vnitra hovoří podle informací PrahaIN.cz o přibližném počtu 60 tisíc Ukrajinců, kteří legálně žijí v hlavním městě.

Poměr sil je v Praze opačný

Zajímavé je toto číslo na pozadí poměřování sil v právě hořícím válečném konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Zatímco současný agresor početně vede „na všech frontách“, v Praze by byl jednoznačným outsiderem.

Rusů, oficiálně přihlášených k pobytu v Praze, je totiž jen okolo 25 tisíc. Podle statistik ministerstva vnitra, potažmo cizinecké policie, jde ale pouze o počty cizinců, kteří tu mají dlouhodobý, případně trvalý pobyt. Právě cizinecká policie pak odhaduje, že jen sezónní nebo krátkodobé práce mohou počet Ukrajinců i Rusů v hlavním městě navýšit.

Už dříve také ministerstvo ústy své mluvčí Jany Malíkové připustilo, že jsou pražské komunity Rusů a Ukrajinců poměrně rozdílné. „Když to hodně zjednoduším, tak ruská komunita je spíš podnikatelsky zaměřená a movitější, ukrajinskou pak ve většině případů tvoří lidé zaměstnaní, oproti ruské komunitě sociálně slabší,“ řekla.

V posledních letech podle statistik přibylo v Praze studentů z Ruska.

Přátelství zatím trvá

Co je však hlavní, až dosud tu byli lidé z regionů někdejšího Sovětského svazu spíše přátelé.

„Vždycky mezi námi byly rozdíly, Ukrajinci se drželi svých a Rusové také, ale společná řeč i historie nahrávala spíš přátelství. Já osobně žiju v bytě s jedním Ukrajincem a ruským párem a přes všechno, co se děje, jsou to mí přátelé. Vím, že odsuzují válku a také byli první, kdo mi nabízel pomoc, když to celé začalo,“ říká Ukrajinec Ivan Marčenko, který žije v hlavním městě Česka už přes deset let. Podle jeho slov je vzájemný respekt mezi lidmi různých národností zásadní.

Sám zatím s mobilizací otálí, celou rodinu má totiž „na západě“. „

Matka a sestry žijí v Německu, já jsem kvůli přátelům zůstal tady,“ upřesnil pro server PrahaIN.cz s tím, že neví, zda uposlechne výzvy k mobilizaci. „Naše generace takovou situaci nezažila a ani jsme si to nedokázali představit. Ani nevím, co by se stalo, kdybych nenarukoval a pak se chtěl vrátit na Ukrajinu,“ popsal Marčenko, který je původní profesí hasič z Kyjeva. Ačkoliv si sám sebe nedovede představit se zbraní v ruce, pomoci by v případě prohloubení konfliktu do své domoviny odjel.

Podobně uvažují i další Ukrajinci v Praze. Většina z těch, kteří mají rodiny na Ukrajině ale buď už odjela, nebo čekají na další vývoj situace. „Hodně lidí čeká, co se bude dít, pomalu se ale smiřují s tím, že do války budou muset,“ dodal.

I Rusové se bojí... A stydí

Také někteří Rusové v Praze mají obavy. „Stydím se za to, co se děje, Ukrajincům se teď raději vyhýbám, ačkoliv proti nim necítím žádnou zášť, nechci provokovat,“ řekl PrahaIN.cz Anton Lembej, Rus, který tu žije už od narození.

„Nevěřím statistikám, které tvrdí, že v Rusku má Putin sedmdesát procent podpory.

Všechny, které v Rusku znám, včetně přátel mých rodičů, jsou z Putina spíše smutní,“ dodal s tím, že už společně s přítelkyní taky mezi prvními podpořil sbírku, kterou v Praze 2 svolal prostřednictvím Facebooku jeden z pražských Ukrajinců. Poznamenal také, že by negativní reakce vzhledem k aktuální krizi pochopil, doufá ale, že nepřijdou.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných