S odklízením sněhu na Praze 6 pomáhá Sněhová pohotovost

13. 12. 202213:11
S odklízením sněhu na Praze 6 pomáhá Sněhová pohotovost
foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Odhazování sněhu, ilustrační foto

Šestka letos do ulic vysílá celkem 161 brigádníků v rámci takzvané Sněhové pohotovosti. Pomohou s odklízením sněhu a odstraňováním náledí v lokalitách, kde ji negarantuje hlavní město Praha.

Sněhová pohotovost se podle tiskové zprávy Prahy 6 stará o uklízení chodníků na sídlišti Dědina, v Sedlci, na Hanspaulce, v části Střešovic, Břevnova, Vokovic a Ořechovky. Převážně jde o lokality, kam se strojní technika špatně dostane.

„Začne-li sněžit, nesmí to znamenat, že se z chodníků stane jakási překážková dráha nebo kluziště, kde se chodci obtížně pohybují a hrozí jim úraz. Jelikož nám hlavní město v určitých oblastech Prahy 6 negarantuje zimní údržbu, bereme věci do vlastních rukou a v zájmu bezpečnosti a komfortu občanů na dotčených komunikacích odklízíme sníh vlastními silami,“ řekl Ondřej Matěj Hrubeš (ODS), radní Prahy 6 pro dopravu.

Každý brigádník uklidí asi 400 metrů

Každý z brigádníků má za úkol uklidit asi 400 metrů dlouhý úsek. Do práce přitom musí nastoupit nejpozději v půl sedmé ráno. Kontrolu nad jejich prací provádějí dispečeři sněhové pohotovosti a inspektoři odboru dopravy a životního prostředí.

Kromě finanční odměny 500 korun za odpracovaný den si pak odnesou také tisícovku za takzvanou dosažitelnost. K dispozici mají od úřadu i pracovní náčiní a posyp.

Šestka uklízí na vlastní náklady už třináctým rokem

Projekt úspěšně funguje již třináctým rokem. Městská část tak svým obyvatelům zajišťuje schůdnost chodníků na vlastní náklady, i když jde o majetek hlavního města.

„Každoročně se nám hlásí lidé, kteří jsou spolehliví a o práci mají zájem,“ uvedl Jiří Hannich, mluvčí Prahy 6. „Náklady na Sněhovou pohotovost se odvíjejí od počtu sněžných dnů, minulý rok mírně přesahovaly částku dva miliony korun,“ dodal.

Na úklidu se podílí také dodavatelské firmy

Kromě toho zajišťují odklízení sněhu na Šestce i dodavatelské firmy. Sdružení CDV služby a Pražské služby zajišťují oblasti Vokovic, Ruzyně, Střešovic, centrální část Bubenče a Dejvic a také Kladenskou ulici a Ořechovku. Úklid Břevnova, Ořechovky a Střešovic má na starosti společnost SNEO.

O schůdnost chodníků se podle informací na webu stará Technická správa komunikací (TSK) dle předem určeného harmonogramu a to v době od 7 do 17 hodin. Ve zbývajícím čase pouze dle vlastního uvážení a kapacitních možností.

Veškerý zimní úklid vyjde šestou městskou část každý rok asi na 6,8 milionů korun.