foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Park Parukářka
Příručka Zábory bez zábran nabízí srozumitelné informace o procesu žádání o zábor veřejného prostranství pro pořádání venkovních akcí. Nechybí ani doplňující tipy, které by se mohly v průběhu hodit.
Příručka, kterou představuje web Prahy 3, má za cíl lidsky zodpovědět všechny ne vždy srozumitelné podmínky pro zábor. Například jak o něj zažádat, jak dlouho to bude trvat, kolik to bude stát, na koho se s žádostí obrátit, jak vytvořit přílohy k žádostem, jaké prostranství je vhodné pro danou akci, kde hledat zdroje financí a nebo na co všechno si dát pozor.
„Je určená zejména lidem, kteří se zajímají o organizaci akcí sousedského či obecně prospěšného (nekomerčního) nebo charitativního charakteru. Díky této příručce získáte představu, která místa jsou pro vaši zamýšlenou akci vhodná a která ne. Věříme, že pomocí stránek, které právě čtete, získáte představu, z jakého konce celou věc uchopit,“ hlásá příručka ve svém úvodu.
Impuls pro pořádání sousedských sešlostí
Její vznik by mohl také pomoci s oživením veřejného prostoru a být posledním impulsem pro konání kulturních a sousedských akcí. Některá místa, nejen na Praze 3, si totiž své akce také zaslouží. Příkladem je kulturně nedoceněný parčík u zastávky Chmelnice na Jarově.
„Na příručce jsem pracovala půl roku. Problematika záborů je opravdu komplexní záležitost. Z jakého konce ji tedy uchopit? Na začátku jsem měla dojem, že snad skoro neexistuje člověk, který by celé problematice záborů rozuměl jako celku a dokázal by mi vysvětlit rozdíly v různých případech žádání o zábor. Každý rozumí především svému výseku problematiky nebo případům, se kterými se setkal,“ přiblížila vznik Vendula Guhová, která pomůcku zpracovala.
Psali jsme
I letos si Praha 3 připravila masopustní rej. Vypukne v sobotu 18. února nejen na náměstí Jiřího z Poděbrad, kam se vrátí také tradiční…
Výchozím bodem se stal manuál zveřejněný městem
Výchozím bodem se jí proto stal manuál „Jak na kulturní a komunitní akce ve veřejném prostoru“, který zveřejnilo hlavní město Praha. Zábory bez zábran má ale za cíl informovat o postupu žádání o zábor ještě konkrétněji.
Tvorba si tak vyžádala ještě další rešerše. Například postupy u konkrétních typů pozemků a speciálních případů. Třešničkou na dortu je pak vytipování nejvhodnějších míst veřejného prostoru pro pořádání akcí nebo míst pro busking. Jde například o veřejně přístupné vnitrobloky, náměstí, parky a nebo vrch Vítkov.
Srozumitelný, přehledný a nápomocný rádce
Důležité pak bylo věcně správné informace formulovat co nejsrozumitelněji i pro ty, kteří o problematice nikdy neslyšeli. Vše je navíc doplněno obrázky a přehlednou grafikou.
„Koneckonců, pár měsíců po dopsání Záborů bez zábran mi přišla příručka vhod, když jsem pořádala akci v zeleni spravované hlavním městem Praha. Musím říct, že funguje!,“ pochvalovala si Guhová.
Příručku Zábory bez zábran – jak uspořádat akci pod otevřeným nebem je možné si přečíst online ZDE.