foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Chodba Hostelu Hlávkova
Možností ubytování v Praze je celá řada. Od nejluxusnějších pětihvězdičkových hotelů až po kempy, které v současné době v hlavním městě praskají ve švech. Další možností pro turisty jsou hostely, na ty jsme se zaměřili tentokrát.
Jako hostel se označuje levné turistické ubytování a Wikipedie dokonce uvádí, že je určený zejména pro studenty.
Hostely mají často sdílené sociální zařízení, ale i pokoje, právě díky tomu se dá výrazně ušetřit. Sdílené pokoje, kdy se v jedné místnosti nachází i osm paland, jsou nejlevnější možností, jak se ve světových metropolích ubytovat. Jsou pak často rozděleny na ryze mužské a ženské, v některých případech jsou omezené i věkem. V Praze seženete lůžko ve společném pokoji zhruba za čtyři sta korun na noc.
Nás zaujal hostel s velmi nízkým počtem hodnocení na portálu Booking. U tohoto serveru to přitom není velkým zvykem a všeobecně se tu drží ubytování s velmi slušnými recenzemi.
Nejnižší hodnocení, co jsme našli, má v metropoli Hostel Hlávkova. Ten se nachází v centru města nedaleko Karlova náměstí, takže ideální lokalita pro turisty. Nicméně ubytovací zařízení má na Bookingu hodnocení pouhých 5,3.
Psali jsme
PrahaIN.cz už v únoru informovala o webovém portálu cestovní-ruch.cz, který využívají provozovatelé hotelů, aby zde svoje kolegy informovali…
Levno, ale špinavo, říkají recenze
Vysoce hodnocena je právě lokalita, možnost Wifi připojení a dobře je na tom i poměr ceny a kvality, pár tu totiž zaplatí v pokoji o výměře 12 metrů čtverečních a koupelnou sdílenou s jedním dalším pokojem pouze 2.090 korun za dvě noci. To je přibližně tisícovka za noc pro dva lidi.
S tím ale souvisí už o něco horší hodnocení personálu a čistoty.
Například uživatelka Dana vloni uvedla, že jediným pozitivem na celém ubytování je lokalita.
„Všechno naprosto šílené. Nejlepší by bylo srovnat tento dům se zemí. Špína, plíseň, 50 let starý nábytek, žádná lampička, televize, nádobí v kuchyňce. Péra div nevylétla z matrace, dveře do koupelny nejdou zamknout, větrák na záchodě strašně hlučný... Nikdy, nikdy, nikdy více! Zrušili jsme kvůli tomu všemu další noc. Opravdu, za tohle by se nemělo platit. Spíš bych čekala, že za tu odvahu zde být bychom měli dostat zaplaceno,“ napsala a k tomu přiložila fotografie, na kterých je vidět plíseň v koupelně a špinavý větrák.
„Chápu, že se jedná o vysokoškolské koleje, kdy se k tomu studenti nechovají úplně hezky, ale to, co jsme měli my na pokoji. Nelíbilo se. Starý zatuchlý smrad, špinavé ošoupané zdi,“ napsala recenzi další uživatelka. Snímek rovněž přidala a zdi byly očividně dost špinavé.
Že se jedná o studentskou kolej, je patrné z řady dalších recenzí. Najde se však i mnoho lidí, které tato věc ani trochu netrápí.
„Když přihlédnu k ucházející ceně (900 Kč/noc), sprše a záchodu u pokoje a naprosto fantastické poloze - u Karlova náměstí, přímo v centru města, kde je vše v docházkové vzdálenosti, tak je to ubytování vyhovující. Pokud nepotřebujete luxus (jsou to vysokoškolské koleje s nábytkem z období socialismu), ale hledáte jen jednoduché ubytování s ohledem na cenu a umístění v centru Prahy, pak doporučuji. Wifi funguje,“ napsal Luděk.

Hostel Hlávkova. Zdroj: PrahaIN.cz
Kolej ČVUT
Slovo vysokoškolská kolej není ovšem na portálu Booking ani jednou zmíněno. Ubytování pouze uvádí, že se podle nestranného hodnocení hostů jedná o velmi oblíbenou lokalitu, recepce je otevřená nepřetržitě a každé dva pokoje používají sdílenou koupelnu.
Jedná o koleje Českého vysokého učení technického. Hlávkova kolej vznikla díky iniciativě architekta Josefa Hlávky. Postavena byla mezi lety 1902 až 1904.
„V současné době je Hlávkova kolej součástí Správy účelových zařízení ČVUT a v průběhu akademického roku prioritně slouží k ubytování studentů. Nabízí celkem 220 lůžek buňkového typu s vlastním sociálním zázemím. Na každém patře je pak umístěna společná kuchyňka. V době letních prázdnin jsou dvoulůžkové pokoje v 1. a 2. patře nabízeny za velice zajímavých finančních podmínek veřejnosti v podobě hostelového ubytování,“ uvádí Správa účelových zařízení ČVUT na svých webových stránkách.
Jak vyplývá z ceníku kolejného platného od 5. září 2022, ubytování v tomto místě pro jednoho studenta vyjde na 165 korun za den, což je něco přes pět tisíc měsíčně.
PrahaIN.cz se již před několika měsíci dotazovala Ministerstva školství, jak je tento státní orgán spokojený s celkovou úrovní ubytovacích zařízení pro studenty.
„Je potřeba říct, že koleje jsou zřizovány a provozovány samotnými vysokými školami. Ministerstvo školství má samozřejmě zájem na kvalitě a dostupnosti kolejí, a proto v rámci programu Rozvoj a obnova materiálně technické základny veřejných vysokých škol poskytuje dotace na modernizace a rekonstrukce kolejí. Na provoz pak stát skrze MŠMT přispívá také prostřednictvím dotací na ubytování. Jedná se tedy o téma, které MŠMT s vysokými školami pravidelně diskutuje, a to včetně každoročních debat nad plánem realizace strategického záměru vysokých škol, který obsahuje také investiční akce pro daný rok,“ uvedla mluvčí Aneta Lednová.
Zdroj: MŠMT pro PrahaIN.cz
|
Psali jsme
Zájem o pronájem bytů v Praze je opravdu velký. Kdo v poslední době bydlení sháněl, ví, jaká to může být fuška. Velmi oblíbený je už delší dobu…
Do hostelu, který má jedno z nejnižších hodnocení na portálu Booking a je zároveň vysokoškolskou kolejí, jsme se vydali. Jak uváděly desítky lidí v recenzích, lokalita je opravdu skvělá. Kromě blízkosti centra Prahy je tu i dobré dopravní spojení, ve stanici metra Karlovo náměstí jste pěšky za tři minuty.
Vstup opravdu připomíná typickou kolej. Kromě recepce je tu i nástěnka, která upozorňuje na blížící se kulturní akce, z nichž dominuje především taneční a elektronická hudba.
Ve starém interiéru, který by nás ale v žádném případě nepohoršil, byl ovšem jiný problém. Silný zápach. Zvýšený byl i tím, že venku bylo toho času kolem třiceti stupňů. Sami jsme řadu vysokoškolských kolejí navštívili, ale tak nepříjemný závan zatuchliny jako tady jsme ještě necítili.
Bylo to opravdu strašně nepříjemné.

Hostel Hlávkova. Zdroj: PrahaIN.cz