S větrem v zádech: Důchodkyně brázdí Prahu na elektrické koloběžce

11. 01. 202309:48
S větrem v zádech: Důchodkyně brázdí Prahu na elektrické koloběžce
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Park na Pankráci

Jsou situace, které nelze vymyslet do stolu. PrahaIN.cz pravidelně chodí městem a hledá zajímavé podněty. Jeden z nich se na nás vyřítil rychlostí asi deseti kilometrů v hodině poblíž České televize, kde jsme fotili její okolí.

Jednalo se o seniorku kolem pětasedmdesáti let. Na koloběžce objela park na Pankráci směrem k ulici Pujmanové. Potom plynule zabrzdila, přešla přes přechod a vydala se směrem do Milevské ulice.

Na lavičce vedle nás chvíli seděli dva kluci s BMX. Dotyčná prý takto jezdí pravidelně. „Potkáváme ji tady,“ odvětil jeden z nich. Oproti nim prý nemá chrániče. „Ale má reflexní rukávy, je hustá,“ prohodil mladík, než znovu šlápl do pedálů.

Potkat v metropoli seniorku na koloběžce, naše redakce ještě nezažila.

Důležité je říct, že nešlo o sdílenou, mnohem hutnější koloběžku, ale evidentně o vlastní „jízdní“ prostředek. Žádná z městských částí proti tomuto nic nenamítá. Problémy tvoří právě zmíněné sdílené koloběžky, které se často povalují na chodnících.

Jejich uživatelé navíc pravidelně jezdí na silnicích vyšší rychlostí, aniž by měli helmy nebo byli osvětlení.

„Už nám opravdu došla trpělivost! Naši občané denně zakopávají o koloběžky, které se válí po zemi nebo stojí uprostřed chodníků. Každodenně se s tím musí také potýkat handicapovaní či nevidomí a velký problém je to také pro maminky s kočárky a seniory,“ řekla pro PrahaIN.cz v prosinci starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) a dodala, že ze strany městské části by uvítali i legislativní změny a větší pravomoc radnic i policie v řešení této problematiky.