S webem to umějí v Kolovratech a na Praze 12. Na zlato to však letos nestačilo

20. 05. 202308:43
S webem to umějí v Kolovratech a na Praze 12. Na zlato to však letos nestačilo
foto: Pixabay/Kyberbezpečnost, ilustrační foto

Webové stránky jsou dnes nezbytností. Kdo je nemá, jakoby nebyl. Uvědomují si to i představitelé měst a obcí, a tak se webové stránky našich sídel rok od roku zlepšují. Dokonce se v jejich kvalitě i soutěží.

Klání už tradičně pořádá Svaz měst a obcí České republiky a Asociace krajů České republiky. Na jejich stránkách se můžete seznámit i s podrobnými výsledky soutěže.

Nejlepším se uděluje titul Zlatý erb a tentokrát se tak stalo už po pětadvacáté. Soutěží se ve dvou kategoriích. Jde o sídla, která mají statut obce s rozšířenou působností, a do druhé kategorie se mohou přihlásit ostatní obce.

„V celostátním kole se oproti kolům krajským hodnotilo na webech více kritérií, důraz se kladl především na jejich bezpečnost a ochranu před hackery,“ nastínila způsob hodnocení manažerka soutěže Zlatý erb Hana Bazjuková.

Bezpečnostní audit prováděla firma CZ.NIC. Celostátní porotu také zajímalo, jak jednotlivé obce využívají open data.

Do celorepublikového finále nakonec postoupilo patnáct obcí s rozšířenou působností:  Český Těšín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jihlava, Kolín, Krnov, Semily, Stod, Tábor, Zábřeh, Zlín, Znojmo a Praha 12.

Nejúspěšnější ajťáky mají v Hradci Králové, kam putuje cena Zlatý erb. Stříbrná cena cestuje na západ republiky do Chebu a bronz patří Zlínu.

Organizátoři soutěže se po více než deseti letech vrátili také k ceně od veřejnosti. V soutěži uživatelů webových stránek putuje cena v této kategorii do Českého Těšína.

Pražská stopa

V soutěži mezi obcemi, které nejsou s rozšířenou působností, uspělo hlavní město. Bronzový erb si totiž odnáší pražská městská část Kolovraty. Nad síly tamních IT odborníků byly jen dvě města ze severozápadu republiky. Zlatý erb v této kategorii patří Jirkovu v Ústeckém kraji a stříbro Nejdku v Karlovarském kraji. Mezi veřejností v této kategorii zvítězila obec Líšťany v Ústeckém kraji.

Pořadatelé akce každoročně udělují i Cenu Jana Savického. Ta se zaměřuje na zvládnutí předání povinných informací veřejnosti. Letos se jedním z vítězů stala dvanáctá městská pražská část.

Praha tradičně v soutěži o nejlepší webové stránky slaví úspěchy. Loni skončily na stříbrném místě Kunratice, před dvěma lety Zbraslav a rok předtím Dubeč. Ve stejném roce získala Praha 12 dokonce zlato.