foto: Zoo Praha, se svolením/Orangutan sumaterský Kawi oslavil druhé narozeniny
Sameček orangutana sumaterského Kawi se narodil 17. listopadu před dvěma lety. Díky vzácným genům divoké krve je nadějí pro záchranu kriticky ohroženého druhu.
Kawi si u návštěvníků získal status oblíbence díky akrobatickým kouskům, které rád předvádí. Dvouletý oslavenec se už ale pomalu věnuje i veterinárnímu tréninku a zkouší pevnou stravu. Díky jeho datu narození na svátek 17. listopadu se mu také přezdívá Sametový Kawi, jak je uvedeno v tiskové zprávě.
„Malý Kawi na první pohled zaujme svým roztomilým vzezřením, avšak nutno si uvědomit, že jde také o jeden z nejvýznamnějších odchovů Zoo Praha za posledních několik let,“ informuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Koluje v něm divoká krev
Každý přírůstek orangutana sumaterského je podle něj dílčím úspěchem na cestě za zachováním biodiverzity. Obzvláště pak v době masivního odlesňování jejich přirozených teritorií. Kawi navíc disponuje divokou krví, což jeho genetickou výbavu ještě posiluje.
Prarodiče Bimbo a Soňa totiž do pražské zoo přišli přímo z lesů Sumatry. V 60. letech se stali zakladateli zdejšího chovu. Podařilo se jim přivést na svět dvě mláďata a Kawi je tak třetím mládětem orangutana sumaterského narozeným v Praze a také jediným pravnoučetem původního páru.
Sumaterské lesy v současné době postihuje fenomén masivního odlesňování a jediné přirozené místo výskytu těchto primátů tak nenávratně mizí. Právě proto jsou orangutani sumaterští kriticky ohroženým druhem.
Mateřské mléko bude pít ještě čtyři roky
„Kawi tráví většinu dne zkoumáním okolí, pozorováním své rodiny, od níž odkoukává vzorce chování, a taky jídlem. Nejradši má měkké, sladké ovoce jako papáju či mango,“ informuje vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.
I přes to je ale stále výraznou složkou oslavencova jídelníčku mateřské mléko. Orangutani mají totiž mezi savci jeden z nejdelších reprodukčních cyklů a malý opičák tak může mléko pít ještě zhruba další čtyři roky.
Znáte ho i z přebalu knihy
Návštěvníci se mohou na Kawiho přijít podívat do pavilonu Indonéská džungle. Bydlí tam spolu se svým otcem Pagym, matkou Mawar a starší sestrou Diri. Rodina dostává krmení každý den kolem desáté hodiny, což je nejlepší čas pro návštěvu.
Tvář oslavence se vyjímá také ve výlohách knihkupectví. Jeho portrét byl použit na přebal nové knihy fejetonů Ryšavý knihovník ředitele zoo Miroslava Bobka. Pustakawan, jak zní celé Kawiho jméno, totiž indonésky znamená knihovník. To odkazuje k postavě orangutana z knižní série Zeměplocha od Terryho Pratchetta.
Psali jsme
Ryšavý knihovník, tak se jmenuje nejnovější kniha sloupků ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka. V rámci slavnostního otevření nové gorilí expozice…
Nejohroženější z orangutanů
Orangutan sumaterský je nejohroženější ze tří druhů orangutanů. Žije na indonéském ostrově Sumatra a v přírodě se dožívá asi 50 let. Samci jsou vysocí zhruba 1,4 metru a vážit mohou až 90 kilogramů. Samice dorůstají výšky asi 90 centimetrů a váží 45 kilo.
Tento druh je v Evropě chován pouze ve 29 zoologických zahradách, z toho 11 jich je v německu. Celkem je v chovech evidováno asi 170 jedinců. V Česku jsou k vidění pouze v Zoo Praha.