Sběrné dvory v Praze nově odebírají staré pneumatiky. Bezplatně

10. 06. 202318:36
Sběrné dvory v Praze nově odebírají staré pneumatiky. Bezplatně
foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Pneumatiky, ilustrační foto

Pražský magistrát zajistil ve spolupráci se společností GREEN Logistic CZ službu bezplatného odběru použitých pneu. Dosud byl totiž jejich zpětný odběr zpoplatněn. V redakci PrahaIN.cz jsme zjistili, že služba již postupně nabíhá a ve většině sběrných dvorů bude zájemce o její využití úspěšný. Musí však dodržet několik podmínek.

Magistrát hlavního města Prahy informoval v tiskové zprávě, že společnost GREEN Logistic CZ veřejná místa zpětného odběru gumového odpadu provozuje s pověřením výrobců pneumatik. Odevzdané gumy nesmějí být znečištěné, ani nesmějí pocházet z pneuservisů. Bezplatný odběr se totiž nevztahuje na podnikající a právnické osoby.

Úplně všude ještě pneumatiky neberou

Redakce PrahaIN.cz mluvila s pracovnicí společnosti Komwag, která sběrné dvory hlavního města provozuje v Praze 2 na Vinohradech a na Chodově v Praze 11. Zjistili jsme, že zatím se v jejich provozovnách zpětný odběr pneu neprovozuje.

„Zatím ke mně taková informace nedošla, možná za měsíc nebo za čtrnáct dní. Momentálně se platí za jednu odevzdanou gumu u osobního auta 50 korun,“ informovala nás pracovnice sběrného dvora.

V případě dalších oslovených zástupců sběrných dvorů ostatních provozovatelů, mezi kterými dominuje společnost Pražské služby, už jsme s dotazem byli úspěšnější.

Ve sběrném dvoře v Běchovicích v Praze 21 potvrdili na telefonický dotaz naší redakce, že bezplatně odebírají staré pneu od fyzických osob už několik týdnů.

Podobnou odpověď jsme dostali i v dalším osloveném sběrném dvoře. „U nás to platí hned od začátku, týká se to ale pouze pneumatik, ne disků, za ty se platí,“ upozornila naši redakci pracovnice sběrného dvora v Dobronické ulici v Kunraticích v Praze 4.

Do Jinonic jezdit raději s omezeným počtem pneu

„Pokud myslíte, že přivezete například čtyři pneumatiky, tak to funguje jenom na určitých sběrných dvorech, co jsou Pražských služeb. Třeba u nás na Puchmajerově ulici to tak máme. Ale přivezte maximálně tak osm kusů, protože kdybyste jich přivezl víc, tak nemusíme mít dostatek místa,“ sdělil nám pracovník sběrného dvora v Jinonicích v Praze 5 a dodal, že u nich bezplatný zpětný odběr pneumatik funguje asi dva měsíce.

Zvýšený zájem o tuto službu ze strany obyvatel zatím nezaznamenali. „Myslím, že je to pořád stejné, jako když se za to platilo,“ informovali nás v jinonickém sběrném dvoře.

Některé pneuservisy si za odevzdání gum nechají zaplatit

Kromě sběrných dvorů lze odevzdat staré pneumatiky při výměně za nové přímo v pneuservisu, který takovou službu poskytuje. V redakci máme osobní zkušenost, že se tak děje v případě větších servisních firem, které mimo práce s tím spojené nabízejí i nové pneumatiky k prodeji.

„Odběr starých pneumatik je u nás v případě nákupu zdarma, stejně tak i při výměně pneumatik na našich provozovnách,“ potvrdili nám zmíněnou praxi v pneuservisu Autocentrum Strašnice.

Jiná situace může nastat v případě menších autoservisů a pneuservisů, kde starší pneumatiky odeberou za poplatek, který sami musí za jejich likvidaci uhradit.

„U nás se za likvidaci platí sto korun za kus,“ sdělili nám v pneuservisu Petr Kaisler v Lucemburské ulici na Vinohradech.