Sedmá lavička Jaroslava Foglara byla odhalena na Dětském ostrově

10. 06. 202415:12
Sedmá lavička Jaroslava Foglara byla odhalena na Dětském ostrově
foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Ježek v kleci

Dřevěné, ručně vyřezávané lavičky na motivy knih Jaroslava Foglara se postupně objevují v zákoutích, kde romány vznikaly a kde se Foglar, zvaný Jestřáb, inspiroval. Lavičky vznikají postupně podle nových vydání, jedna z nich se nově objevila na Dětské ostrově na Praze 5.

Jde už o sedmou podobnou lavičku na území hlavního města a druhou na Pětce. Jak městská část informuje v tiskové zprávě, všechny jsou věnovány románové tvorbě spisovatele Jaroslava Foglara. Tato konkrétní znázorňuje knihu Strach nad Bobří řekou.

Slavnostního odhalení lavičky na Dětském ostrově se v pátek 7. června za radnici Prahy 5 zúčastnila starostka Radka Šimková (Praha 5 sobě) a radní pro životní prostředí a veřejný prostor Milan Vrkoč (SEN 21). Umístění rozhodně není náhodné, poblíž v Malostranské vodárenské věži měla totiž od prosince 1937 klubovnu Dvojka, skautský oddíl desítky let vedený Jaroslavem Foglarem neboli Jestřábem.

Román popisuje výpravu za zapečetěnými kronikami

Členové oddílu se na tomto místě scházeli i v průběhu války, než byl skauting zakázán. Nacisté pak klubovnu zapečetili společně s oddílovým majetkem, zejména kronikami. Pro ně se Jestřáb se staršími členy jedné zimní noci vydal. Jejich dobrodružství popisuje románové pokračování Hochů od Bobří řeky, Strach nad Bobří řekou.

Autorkou ručně vyřezávané lavičky z dubového dřeva s motivy z knihy je Magdalena Mézlová. Instalace byla zorganizována při příležitosti nového vydání románu, doplněného ilustracemi výtvarníka Petra Nováka.

Druhá podobná lavička na Pětce

Už od loňského jara funguje na Praze 5 také Foglarova lavička v Prokopském údolí. Hold vzdává románům Pod junáckou vlajkou a Devadesátka pokračuje. Právě v Prokopském údolí prožil Jaroslav Foglar svou úplně první skautskou výpravu ve věku 13 let. Později se pod jeho vedením stalo oblíbeným místem výprav oddílu Pražská Dvojka.

Další lavičky se možná Pětka dočká už příští rok. Jak radnice informuje na Facebooku, vzniknout by mohla v Radlicích. Tam měl oddíl Jaroslava Foglara také klubovnu.

První lavička se objevila v Riegrových sadech

Úplně první lavička Jaroslava Foglara se dle informací z webu Skautské nadace Jaroslava Foglara objevila v Riegrových sadech na dětském hřišti U Draka už v roce 2018. Tam prý chodil Jestřáb nejčastěji psát své knihy. Věnována je stěžejnímu dílu Hoši od Bobří řeky.

Další lavičky se nacházejí v Havlíčkových sadech na dětském hřišti U Štiky, na dětském hřišti v ulici Za Haštalem U Sovových mlýnů, na dětském hřišti u Malé říčky ve Stromovce a před budovou pobočky Městské knihovny v Korunní ulici. Věnovány jsou knihám Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu, Boj o první místo a Tajemná Řásnovka.

Idol, který se zapsal do srdcí školáků

„Jaroslav Foglar byl idol, který se nesmazatelně zapsal do srdcí snad všech školáků. Ve svém okolí opravdu neznám nikoho, kdo by alespoň jednu jeho knihu nepřečetl. Byl mezigenerační a na svou dobu velmi pokrokový a nenásilnou formou nám vštěpoval mnoho významných návyků, jako jsou čest, přátelství, láska k přírodě a pomoc bližnímu,“ uvedla v tiskové zprávě Prahy 1 k odhalení lavičky na dětském hřišti v ulici Za Haštalem v roce 2020 tehdejší místostarostka pro školství Eva Špačková (ODS).