foto: Pixabay.com license/Senior, ilustrační foto
Pro zachování činnosti seniorských akademií umění a kultury zvedlo na dubnovém zasedání pražského zastupitelstva ruku 40 zastupitelů. Zajistili tak, že senioři na území celého hlavního města budou moci i nadále zpívat, hrát na hudební nástroje nebo hrát divadlo.
Akademie umění a kultury pro seniory hlavního města Prahy byla v roce 2016 zřízena z podnětu ředitele hostivařské ZUŠ Jiřího Stárka za účelem kreativního využití volného času seniorské veřejnosti a potenciálu základních uměleckých škol, městská část Praha 15 se podpory projektu chopila hned od začátku. Hlavní iniciátorkou projektu byla, a stále je, zastupitelka Patnáctky i hlavního města Lucie Kubesa (ODS).
Celý projekt vznikl poté, co si jeho autoři všimli prarodičů doprovázejících svá vnoučata na hodiny zpěvu, hraní na nástroje, tanec, malování nebo divadlo a toužili se do aktivit dětí také zapojit, případně s nimi doma trénovat, ale sami potřebné dovednosti neovládají. Přitom právě senioři mají dostatek volného času a chuť se učit nové věci.
Senioři hrají svým starším kolegům
Příležitost k aktivnímu a smysluplnému naplnění volného času poskytla právě Akademie umění a kultury pro seniory hlavního města Prahy. Na půdě 17 Základních uměleckých škol v Praze díky ní senioři už několik let malují, hrají na nástroje nebo hrají divadlo. Jedinou podmínkou je věk nad 60 let. Projekt dokonce zaujal v zahraničí. Obdobné akademie už fungují v Polsku, Chorvatsku nebo na Slovensku.
Konkrétně v Praze 15 je také například zvykem, že mladší senioři z akademie navštěvují starší seniory v centru a předvádějí jim své umění. Akademie tak má i významný sociální přesah. Sami senioři si možnost dalšího uměleckého vzdělávání také pochvalují. Díky novým činnostem prý dokonce mnohdy zapomínají i na své zdravotní potíže.
Psali jsme
Na zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy, které proběhlo ve čtvrtek 24. dubna, se opakovaně řešil náměstek Zdeněk Hřib (Piráti). Nejprve…
Hlavní město nerozdělilo finance
Financování celého projektu zajišťovalo od začátku hlavní město. Celkové náklady pro rok 2025 činí 5,1 milionu korun. Zapojeným organizacím však ještě v dubnu nebyly hlavním městem tyto prostředky přiděleny, jak na dubnovém zasedání zastupitelstva upozornili svým tiskem Mariana Čapková (Praha sobě) a Patrik Nacher (ANO). Náklady tak sedmnáct zapojených ZUŠ muselo hradit z vlastních rozpočtů na úkor ostatních činností, dokonce hrozilo, že by museli účast na akademii zpoplatnit.
To by však pro řadu seniorů bylo neúnosné a s navštěvováním kurzů by museli z finančních důvodů přestat. Hrozící ukončení projektu jako takového by navíc pro mnohé jeho účastníky znamenalo nejen zpřetrhání sociálních vazeb, ale i ztrátu motivace pro další činnosti.
Pomoc poskytují také městské části, ale ani ty nemají dostatek prostředků na celkové pokrytí nákladů. Tisk tedy navrhoval, aby zastupitelstvo uložilo radě hlavního města zajistit navýšení příspěvku tak, aby byly náklady na akademii pro seniory pro letošek pokryté.
Projekt je třeba zachovat
Radní pro finance Zdeněk Kovářík (ODS) se však nechal slyšet, že mu taková akademie připadá nesystémová. V Praze 4, kde působí na pozici zastupitele, prý totiž existuje podobných akademií pro seniory spoustu. Háček je ale v tom, že si je senioři musí sami platit, a jde tedy o komerční záležitosti. Kovářík zároveň zmínil bezplatné Univerzity třetího věku. Ty jsou ale určené pouze pro ty, kdo mají ukončené střední vzdělání.
Z těchto důvodů je podle Čapkové a Nachera důležité projekt zachovat v bezplatné podobě. Ne všechny městské části prý disponují tak rozsáhlou nabídkou komerčních záležitostí a ne všichni senioři si mohou dovolit svou účast platit. Většina zastupitelů s tímto názorem souhlasila. Pro financování seniorských akademií totiž nakonec zvedlo ruku 40 přítomných napříč politickým spektrem.
Na Patnáctce slaví
Radost to udělalo například starostovi městské části Praha 15 Michalu Fischerovi (ODS). Jak redakci sdělil, rozhodnutí zastupitelů mu udělalo hned hezčí ráno. Je prý také moc rád, že nápad vznikl právě na jeho městské části a že se zásluhou Jiřího Stárka a Lucie Kubesy rozšířil do celé metropole i za hranice republiky.
„Obdivuji jejich úsilí a snahu, kterou projevují například i tím, že v našem CSOP zpříjemňují život svými hereckými vystoupeními o něco starším přátelům. Dnes už je v Praze 17 Základních uměleckých škol, kam se senioři chodí vzdělávat a zdokonalovat v uměleckých oborech. Dokonce projekt převzaly i tři evropské země, Polsko, Chorvatsko a Slovensko. Oceňuji podporu, kterou akademiím dali pražští zastupitelé i do budoucnosti v rámci financování jejich chodu. Už se těším, až budu moct ocenit jako minule absolventy dalšího cyklu akademie v Hudebním muzeu hlavního města,“ dodal starosta.