„Seš Ukrajinec? Táhni!“ Diskotéka v Kolíně pouští podle národnosti

04. 01. 202305:22
„Seš Ukrajinec? Táhni!“ Diskotéka v Kolíně pouští podle národnosti
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Klub Staré Lázně Kolín

Ačkoli se město Kolín, mimo jiné rodiště Víta Rakušana a Miloše Zemana, nachází od Prahy více než padesát kilometrů, tento příběh rezonuje až do metropole. Mladého Ukrajince totiž nepustili do klubu Staré Lázně Kolín. Důvod? Národnost.

Staré Lázně v Kolíně jsou známou „firmou“ na poli diskoték. Není ničím neobvyklým, když na toto místo vyjede parta na koncert z hlavního města. Spojení je dostupné, vlakem se do Kolína dostanete za čtyřicet minut.

Klub se nachází v historické budově, která zde stojí od roku 1915.

V roce 2003 se v prostorách haly kolínské prádelny otevřel další taneční parket, který byl několikrát modernizován. Je určen spíše pro mladší cílovou skupinu.

Koncert zde měl třeba rapper Yzomandias, set zde odehrál nespočet českých dýdžejů, afterparty maturitního plesu tu měla snad každá střední škola v Kolíně.

Na akci se sem vydal i jeden mladík ukrajinské národnosti, jehož identitu redakce zná, ale nebude uveřejňovat.

Server PrahaIN.cz kontaktoval sám.

V Česku žije dlouhá léta, studoval zde a momentálně už několik let pracuje. Při vstupu na diskotéku se ale mohl cítit jako recidivista.

Vstup mu nebyl umožněn

Důvod? Jeho národnost.

Před vstupem do klubu totiž pracovníci ostrahy kontrolovali občanské průkazy. To je poměrně obvyklé, ověřuje se plnoletost. Ukrajinec, se kterým jsme hovořili, s tímto problém neměl.

„Řekli mi, že mě tam prostě nepustí, protože jsem Ukrajinec. A minule se tam praly nějaké dvě party Ukrajinců. Takže všechny naházeli do jednoho pytle. To, že jsem tam byl s partou Čechů, je nezajímalo,“ sdělil.

Téměř šedesátikilometrová cesta z jiného města Středočeského kraje tak přišla vniveč.

Zkusil to ale znovu: „Asi za dvě nebo tři hodiny. Napadlo mě, že to zkusím přes řidičák, ten mám stejný jako Češi, jelikož jsem ho dělal tady.“

Klub Staré Lázně Kolín. Foto: PrahaIN.cz

Ostraha chtěla volat policii

Dovnitř se nedostal. Navíc zažil nepříjemnou scénu, která ho rozčílila. 

„Ochranka mi řidičák vzala, začali na mě řvát, že jsem ho ukradl, že prý kradu lidem doklady. Nechtěli mi ho vrátit s tím, že je kradený a předají ho policii,“ sdělil serveru PrahaIN.cz Ukrajinec, jehož jméno redakce zná. 

K tomu nakonec nedošlo.

Ostraha by v tom případě totiž měla problémy, řidičák samozřejmě kradený nebyl. Nicméně v Ukrajinci se vařila voda: „Už sem začal být nepříjemný a drzý. Řekl jsem jim, že nemají nikomu právo brát doklady, když jsou jen security…“

Padla i peprná slova. 

„Byli strašně nepříjemní a arogantní. Stáli tam ve třech a chovali se podle toho. Mysleli si, že jsou králové, že jim patří celý svět,“ uzavřel muž, který tak jel do Kolína zbytečně. 

Pachuť z toho, co zažil, má v sobě doteď.

PrahaIN.cz se několik dnů pokoušela získat stanovisko provozovatele zmíněného klubu. Na dotazy ovšem nikdo nereagoval.

V telefonickém rozhovoru s jedním ze zaměstnanců nám ovšem bylo řečeno, že „Ukrajince skutečně nepouštíme“. Problémy s nimi jsou prý dlouhodobé. Jelikož dotyčný nemluvil za majitele, nechtěl ani zveřejnit své jméno. To redakce samozřejmě zná. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných