Šestka koordinuje stavby při Šárecké ulici

27. 02. 202408:02
Šestka koordinuje stavby při Šárecké ulici
foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Městská část Praha 6

Praha 6 se snaží sjednotit zájmy obce a investorů v bezprostřední blízkosti Baba centra na křižovatce ulic Na Štáhlavce, Matějská a Šárecká. Radnice musí zkoordinovat stavby dopravního charakteru a řešení křižovatky v souladu se studií hlavního města Baba 1932.

Podle informací z webu se musí radnice šesté městské části popasovat se zájmy obce i investorů ve vazbě na dopravní obslužnost v rámci kombinace soukromých a obecních pozemků. Projekt byl původně zadán v roce 2022 v rámci dohody investorů a městské části.

Navázala na něj studie, jejímž úkolem mělo být sjednocení všech záměrů v místě, zejména pak těch dopravních. Vše mělo navíc navazovat na studii hlavního města Baba 1932. Cílem bylo najít adekvátní dopravní řešení pro křižovatku ulic Na Štáhlavce, Matějská a Šárecká, kterou už dříve v rámci projektu Rekonstrukce Šárecké ulice dvakrát neúspěšně řešila Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK).

Přístupové místo do jiného světa

„Studie byla připravena ve spolupráci s památkáři a má vytvořit nové pojetí přístupového místa do lokality funkcionalistických vil Baba 1932,“ uvedl starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek (ODS).

Oblast si zachovala podobu ze 70. let minulého století, nereagovala na současné potřeby a průběžně jen chátrala. Zároveň se v jejím okolí naráz sešlo hned několik dopravních záměrů, které je potřeba vzájemně koordinovat prostorově i časově.

Řešení současných nedostatků

Šestka bude mít při tomto úkolu na starost přihlédnout k současným nedostatkům, kterými je například nepřipojení usedlosti Kodymka, chybějící parkovací plochy pro restauraci U Matěje nebo dopravní napojení ulic Starého a Nathanaelka.

„Lokalita není dotvořena, chybí místo pro setkávání, nefunguje doprava a vzhled stávající prodejny Albert do lokality v blízkosti funkcionalistických vil a kostela u Matěje nezapadá,“ informoval místostarosta městské části Václav Kožený (ODS). V místě zcela chybí stromy nebo vodní prvky. Časté jsou naopak velké asfaltové plochy, které způsobují přehřívání.

Obec vyřeší dopravu, investor nákupní centrum

Studie, kterou je možné si prohlédnout zde, nabízí také pohled na podobu nákupního centra. Tu bylo nutné určit pro stanovení základních regulačních limit, konkrétně ji bude ale rozvíjet další dokumentace investora. Na straně obce zůstane zajištění dokumentace a realizace dopravních staveb.

Díky novému kruhovému objezdu by měla usedlost Kodymka a restaurace Na staré faře po desítkách let znovu získat regulérní dopravní napojení. Vytvarováním křižovatky se restauraci navíc vrátí důstojný předprostor, kde se nacházel původní rybníček.

O revitalizaci se mluví už 7 let

O záměru revitalizace Šárecké ulice informoval pražský magistrát v tiskové zprávě už v roce 2017. Tehdy finišovala studie zpracovaná TSK, která měla ulici přiblížit tradičnímu městskému prostoru, propojit s přilehlou zelení a poskytnout prostor pro její další rozvoj.

„Zabýváme se zejména komplexním řešením například křižovatky U Matěje a Na Fišerce, parkování, výsadby stromů v alejích a v neposlední řadě také bezpečnosti a prostupnosti území pro pěší. Pochopitelně chceme znát a zapracujeme také připomínky Prahy 6 a místních obyvatel,“ uvedl tehdejší náměstek pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek (ČSSD).