foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Třída, ilustrační foto
„Porazili jsme spádové turisty,“ tak se radovala dva dny po školních zápisech do základních škol radní pro oblast školství ze šesté pražské části Mariana Čapková (PRAHA 6 SOBĚ). Co bylo důvodem její radosti, to sdělila naší redakci.
„Několik posledních let bojovala šestá městská část s enormní přetížeností základních i mateřských škol,“ popsala situaci v minulých letech Čapková. Prahu 6 jako velkou a okrajovou část hlavního města totiž často využívali takzvaní „spádoví turisté“. Ti se přihlásili k trvalému pobytu na území šesté městské části jen proto, aby splňovali podmínky pro přijetí žáků do mateřských a základních škol. „Jeden z rodičů a často i samo dítě měli tak trvalý pobyt fiktivně zapsaný třeba u svých příbuzných nebo známých. Při zápisech do škol jsme pochopitelně tento údaj museli zohledňovat,“ vysvětlila dál Čapková.
Před letošními zápisy ale došla městské části trpělivost a už předem rozšířila mezi rodiči a případnými zájemci o zapsání dětí nové podmínky zápisu. „Zavedli jsme limitující metodiku. Situace byla tak zoufalá, že nám nezbylo nic jiného, než oznámit, že městská část bude zjišťovat, zda trvalý pobyt v lokalitě šesté městské části není jen ryze účelovou záležitostí,“ uvedla pro PrahaIN.cz
Možná že na Šestce našli způsob
A jaký výsledek zavedení limitující metodiky přineslo? Už dva dny po uskutečnění zápisu mohla Mariana Čapková oznámit, že zájem spádových dětí ze Středočeského kraje rapidně poklesl. „Zjistili jsme dokonce, že po zápisech máme přes stovku volných míst na základních školách. Ty nabídneme těm žákům, které skutečně potřebují, třeba kvůli zaměstnání rodičů, v šestém pražském obvodu navštěvovat zdejší školy.“
Psali jsme
Díky dlouhodobým kontraktům a nákupům prostřednictvím aukcí si mohou školní jídelny i mateřské a základní školy na Praze 1 oddechnout. Výhodné…
Druhou možností pak může být fakt, že se sníží počet dětí v třídách. Podle Mariany Čapkové není totiž dnes výjimkou, že je v jedné třídě až 34 dětí. Sama radní chce, aby se postupně jejich počet snižoval, ideálně až třeba k číslu 26.
„Po více než deseti letech nemáme na základních školách na Šestce přetlak,“ uzavřela Mariana Čapková. Téměř na každé škole se v minulých letech mezi přihlášenými dětmi nakonec losovalo. Letos k tomu na mnoha školách nebude muset vedení přistupovat. Výjimkou jsou jen dvě velmi oblíbené základní školy, kde náhodné losování asi přijde na řadu.
Informace Mariany Čapkové pak koresponduje se zveřejněním průzkumu Institutu plánování a rozvoje, který organizace provedla mezi 52 pražskými městskými částmi. Všechny vykazují obrovský hlad po nových školních budovách. Podle odhadů bude totiž chybět v roce 2050 v metropoli osmnáct tisíc míst na základních školách. Této problematice se budeme v následujících dnech věnovat ve větším rozsahu.