Šestka získá zámek Veleslavín do výpůjčky

28. 05. 202414:40
Šestka získá zámek Veleslavín do výpůjčky
foto: Spolek Hradní potok (se svolením)/Zámek Veleslavín

Po opakovaných jednáních mezi zástupci šesté městské části a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ohledně budoucnosti zámečku Veleslavín konečně došlo k dohodě. Areál získá Praha 6 ke krátkodobé výpůjčce a konečně ho snad bude moci otevřít veřejnosti.

Debaty o budoucnosti chátrajícího areálu veleslavínského zámečku začaly už v roce 2018. Právě tehdy totiž ÚZSVM vyhlásil na jeho prodej první veřejnou dražbu s minimálním podáním 382 milionů korun. Proti bylo nejen vedení Prahy 6, ale i místní obyvatelé.

Jak tehdy úřad uvedl na webu, o areál neměla zájem žádná organizační složka státu, a muselo tak dojít k veřejné dražbě. Její konání nakonec ÚZSVM zrušil na základě změny rozhodnutí Ministerstva kultury. Po zrušení dražby okamžitě vyhlásil výběrové řízení na pronájem, do kterého se dle informací z webu mohl přihlásit každý. Jednal prý také se zástupci magistrátu i městské části.

Vzniknout měl hospic, kavárna i umělecká škola

Jednou z variant, o které městská část dříve uvažovala, bylo zřízení hospice. Došlo by tak nejen k navýšení kapacity paliativní péče, ale zároveň také k udržení objektu v provozu. O jednáních a plánech jsme informovali ZDE. Areál veleslavínského zámku měl zároveň propojit hospicovou myšlenku s komunitním životem. Měla vzniknout kavárna, kulturní centrum nebo základní umělecká škola.

Do výpůjčky nakonec město zámek získalo v říjnu 2022. Jak tehdy úřad uvedl na svých stránkách, zámek včetně parku o rozloze více než 3 hektary byl zároveň zařazen do směny majetku mezi státem a hlavním městem. Výměnou měl stát získat nemovitosti v areálech Nemocnice Na Homolce a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Do doby převodu měl být areál nadále předmětem výpůjček.

Výpujčky byly moc drahé a nesmyslné

Veleslavínský zámeček se měl v řádu několika let otevřít lidem a stát se přirozeným centrem Veleslavína. V první fázi chtěla Praha 6 otevřít park pro veřejnost a v areálu zámku pořádat kulturní a komunitní akce. Jak ale letos v únoru Šestka informovala na webu, hlavní město se v závěru loňského roku rozhodlo změnit svůj postoj a neprodloužit výpůjčku areálu od státu. Je prý příliš drahý.

Radní hlavního města pro majetek Adam Zábranský (Piráti) tehdy uvedl, že dokud není ÚZSVM ochoten bezúplatně převést majetek na město, pokračování v krátkodobých výpůjčkách nedává smysl a není řešením situace. Nabídku na převzetí výpůjčky pro letošní rok původně odmítla i šestková radnice, dle slov místostarosty pro majetek Petra Prokopa (STAN) proto, že zatím neměla zpracovanou vizi na další využití bez účasti hlavního města.

Šestka se na výpůjčce nakonec dohodla

Teď je ale vše jinak. Šestka na webových stránkách informovala o úspěšné dohodě mezi zástupci radnice a ÚZSVM. Areál bude pro potřeby Prahy 6 zapůjčen na dobu od června 2024 do srpna 2025. Stát navíc tímto krokem avizuje, že se chystá přistoupit k již dříve plánované dražbě areálu. Doba výpůjčky se tím může zkrátit.

Cíl přitom zůstává stejný: zpřístupnit areál veřejnosti a konat v něm akce pro děti, komunitní aktivity nebo kulturní festivaly. Nejprve však bude třeba zanedbaný areál na takový provoz připravit.

Otevřít areál je cílem vládnoucí koalice

„Otevřít Veleslavínský zámek veřejnosti je jedna z programových priorit této koalice. Tato část Prahy 6 postrádá své přirozené centrum a zámecký areál tuto funkci může plnit. Je škoda, že k dohodě se státem nedošlo dříve, ale je lepší pokusit se najít pro areál novou budoucnost nyní, než promarnit možná poslední šanci, jak ovlivnit, co se s Veleslavínským zámkem v budoucnu stane,“ uvedl místostarosta Prokop.

Šestka se krátkodobou výpůjčkou snaží získat potřebný čas, který jí umožní najít dlouhodobé řešení situace. Památkově chráněný areál zámku chce i nadále získat do své plné moci tak, aby v něm mohla poskytovat veřejnou vybavenost. Potřebovat k tomu ale bude další partnery, z nichž ten největší, pražský magistrát, od spolupráce ustoupil.

„Naší hlavní prioritou je, hledat cesty a zvažovat všechny možnosti, jak co nejvíce pomoci tomu, aby zámek plnil veřejné funkce a současně nebyl další cennou chátrající památkou na území hlavního města Prahy,“ dodal na webu starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek (ODS).