Setkání s občany Prahy 8 odkrylo extrémní náklady na vysazení stromů

06. 06. 202408:46
Setkání s občany Prahy 8 odkrylo extrémní náklady na vysazení stromů
foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz /Nově vysazený strom v Praze 8

REPORTÁŽ: Praha 8 ve spolupráci s finanční skupinou J&T uspořádala setkání s čestnými občany městské části. U metra Invalidovna zároveň v pondělí zasadila sedm stromů, které nesou pojmenování podle některých místních osobností.

Setkání s těmito občany a slavnostní odhalení stromů proběhlo v pondělí ráno v prostorách J&T u metra Invalidovna.

Architekt Vít Máslo zúčastněným popsal, jak je pro město podstatné vysazování stromů. „Biodiverzita je samozřejmě důležitá, ale osobně bych řekl, že to není to hlavní. Před domy mají také funkci estetickou a až budou větší, budou mít funkci vytvoření jakéhosi mikroklimatu, bude se pod nimi dát sedět a budou zlepšovat prostředí, to je za mě nejdůležitější přínos.“

Co redakci zaujalo, je finanční stránka, akci financovala skupina J&T a jak na dotaz odpověděla, jeden strom stojí milion korun.

„Získat povolení od městských institucí a úřadů pro zasazení v existující infrastruktuře, tedy na silnici či na chodníku, není vůbec jednoduché a stojí to spoustu peněz,“ sdělil Jiří Ochetz z J&T REAL ESTATE CZ.

„Cena stromů na Invalidovně je astronomická, platanovou alej jsme tu investor i my moc chtěli. A myslím, že ji ocení nejen místní. Možná i proto jsme chtěli dát stromům další rozměr, věnovat každý z nich někomu, kdo si to opravdu zaslouží a poděkovat tak čestným občanům Prahy 8 za to, co pro naši městskou část a sousedy udělali. Věřím, že tyhle stromy nás všechny přežijí a ponesou vzkaz dalším generacím,“ uvedl Radomír Nepil, místostarosta pro územní rozvoj Prahy 8.

Čestní občané u nově vysazeného stromu. Zdroj: PrahaIN.cz

Příjemné ráno s dětmi

„Strom stál kolem 150 tisíc korun, je to relativně drahý strom, je velký a chtěli jsme mít vzrostlejší stromy a zároveň jsme jim chtěli dopřát takový substrát, aby nám tady přežily na sto procent,“ vysvětlili dál zástupci J&T.

Nové platany na Invalidovně nesou pojmenování podle čestných občanů Prahy 8. Například po pedagožce a psycholožce Marii Petrželové, která je odbornicí na integraci dětí se specifickými potřebami a je také zakladatelka Centra integrace dětí a mládeže v Karlíně.

„Děkuji za tuto poctu, velice si toho vážím. Mohu jen krátce slíbit, že jak tady vidím spoustu dětí (šlo o ZŠ Lyčkovo náměstí, pozn. red.), které znám odmalička, od kočárku, tak já i moje vnoučata budou naše stromky zalívat. Děkuji vám mnohokrát,“ řekla dojatá Petrželová.

Strom Marie Petrželové. Zdroj: PrahaIN.cz

Z čestných občanů byla na místě také známá osobnost českého motosportu. Milan Špinka je bývalý motocyklový závodník, reprezentant v ploché dráze a ledové ploché dráze s nespočtem úspěchů. Ten také rozdal přítomným dětem podpisové kartičky.

Bylo zajímavé sledovat zaujetí žáků. Byť se v některých chvílích hovořilo o tématech, která pro ně nemusí být příliš zajímavá, pozorně poslouchali a oceněným občanům také darovali pěknou kulisu svým potleskem. Žákyně ZŠ Lyčkovo náměstí pak s některými čestnými občany udělaly rozhovor do školního časopisu.