Síť solidárních kaváren pomáhá lidem bez domova

04. 11. 202213:29
Síť solidárních kaváren pomáhá lidem bez domova
foto: Facebook Místní místním/Organizace Místní místním pomáhá lidem bez domova

Mladá nezisková organizace Místní místním vytváří na území celého hlavního města síť sociálních kaváren, restaurací a dalších podniků, které zdarma nabízejí pomoc lidem v nouzi. Lidé bez domova se díky tomu mohou snáze postavit na vlastní nohy.

Organizace se zaměřuje na mnohdy nepěknou stereotypizaci bezdomovectví a lidí v nouzi, ale také na nedostupnost základní bezplatné infrastruktury. Nad rámec sociálních služeb tak pomáhá lidem v nouzi v rámci přijetí a vytváření sociálních vazeb. O službě informoval web Prahy 11.

Síť podniků nabízí zdarma různé drobné služby. Například přístup na toaletu, k vodě, nabití telefonu a nebo možnost posedět bez nutnosti útraty. Veškerá tato pomoc je přitom neadresná a nízkoprahová.

Pomoc nejen pro bezdomovce

Přestože je pomoc určena primárně lidem bez domova, neomezuje se jen na ně. Nabízených služeb mohou využít všichni, kteří se nacházejí v dlouhodobé či aktuální nouzi, mají nízký příjem a nebo nemají dostatečné domácí zázemí. Pomoc se vztahuje samozřejmě i na cizince nebo rodiče samoživitele.

Podniky zapojené do projektu Místní místním nabízejí dále také vouchery pro lidi v nouzi. Za ty mohou potřební získat zdarma oběd, kávu a nebo třeba lístky do divadla. Nabídka voucherů je přitom otevřená a stačí tak přijít s vlastním novým nápadem.

Zapojilo se už 17 podniků

V Praze se dosud zapojilo 17 kaváren, restaurací, komunitních center, obchodů a divadlo. Konkrétně je to například Bistro Habibi v Klapkově ulici, Café Therapy ve Školské, Dobrá Trafika na Korunní, Družstevní kavárna ROH U božích bojovníků, Family coffee & bistro v ulici Ke Stírce, Pražírna na Lublaňské, Restaurace Střecha nebo Studio Hrdinů. Mapa všech zapojených podniků a konkrétní nabídka pomoci ZDE.

Síť dohromady nabízí více než 100 bezplatných služeb a různé vouchery zdarma. Spolek Místní místním tyto podniky dlouhodobě podporuje, propojuje se sociálními službami, školí a pomáhá také při řešení problémů.

Cílem organizace je rozšířit pomoc solidárních podniků i do okrajových částí města. Usiluje také o zapojení dalších typů podniků, jako jsou například kadeřnictví, opravny kol, optiky či galerie.

Pilotní testování projektu bylo spuštěno v lednu roku 2018. Již od té doby na něm spolupracují i poskytovatelé sociálních služeb pro lidi bez domova a také terénní pracovníci organizací Naděje, Armáda Spásy či Charity. Právě ti mohou při každodenním kontaktu s osobami v nouzi šířit informace o sociálních kavárnách.

Nápad vznikl ve Francii, ale rozšířil se po celém světě

Projekt Místní místním navazuje na iniciativu Le Carillon, kterou založili dobrovolníci v roce 2015 v Paříži. Vytvořili tam síť podniků otevřených lidem v nouzi, která se v průběhu dvou let rozšířila po celé Francii a postupně i do dalších zemí Evropy, Spojených států i Kanady. Česká verze vznikla oficiálně roku 2019 jako první ve střední Evropě, po roce zkušebního provozu.

Iniciátory organizace jsou Ester Pacltová a Jakub Dutka. V pilotní fázi spojili 4 pražské kavárny a restaurace, které po jeden zkušební rok pomáhaly lidem v nouzi. Díky dobrým výsledkům a rostoucímu seznamu podniků a spolupracujících partnerů pak rozhodli o založení neziskové organizace Místní místním.